reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Jak krok po kroku przygotować umowę o dzieło?

Jak krok po kroku przygotować umowę o dzieło?

Popularne są inne niż umowa o pracę formy współpracy. Jeżeli zlecającemu zależy na wymiernym efekcie pracy powinien zawrzeć umowę o dzieło. Oto kilka uwag i porad na temat tego co musi znaleźć się w umowie o dzieło.

Strony umowy

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.

 Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.

Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.

W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS spółki.

Opis przedmiotu

Umowa powinna również zawierać dokładny opis zamawianego dzieła. Materiał z jakiego ma być ono stworzone (np. plastik, drewno, żelazo) i technikę jaką ma być wykonane.  Innymi słowy umowa ma odpowiadać na pytanie jakie dzieło wykonujący ma zrobić.

Zakres współpracy stron

Strony powinny określić zakres współpracy.  Np. jeżeli zamawianym dziełem ma być portret powinno się określić terminy spotkań do pozowania.

Czas trwania umowy

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

W umowie należy również określić termin jaki wykonawca ma sporządzić dzieło. Termin ten można określić w różny sposób np. do końca miesiąca, do dnia ……., w przeciągu 3 miesięcy.

Wynagrodzenie

Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Dlatego koniecznie w umowie trzeba wskazać wysokości wynagrodzenia oraz terminu i sposobu jego zapłaty (np. zapłata nastąpi niezwłocznie po przekazaniu dzieła zamawiającemu na wskazany przez wykonawcę rachunek bankowy……….).

Można również określić zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia.

Koszty dodatkowe i materiały

W umowie trzeba określić kto dostarcza materiały na zamówione dzieło oraz to kto ponosi ich koszt.

Zobowiązania wykonawcy

W umowie warto wymienić również zobowiązania wykonawcy do wykonania dzieła zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, czy o zakazie powierzenia wykonania dzieła innej osobie.

Podpisy

Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama