reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Usługi szewskie – jakie masz prawa?

Usługi szewskie – jakie masz prawa?

Oddając buty do szewca zawieramy z nim umowę o dzieło. Treść umowy będzie decydować o naszych uprawnieniach m.in. w sytuacji złego wykonania usługi.

Umowa o dzieło

Korzystanie z usług szewca, krawca, czy ślusarza wiąże się z zawarciem umowy o dzieło. W każdym z tych przypadków zawarcie umowy wiąże się z obowiązkiem osiągnięcia określonego rezultatu (naprawą butów, uszyciem garnituru, dorobieniem kluczy). Tym też umowa o dzieło różni się od umowy zlecenia, w której nie chodzi rezultat a określone, należyte staranie. Oddając buty szewcowi nie płacimy mu za to, że „stara się” naprawić nasze buty, lecz za to, że buty naprawi. To właśnie decyduje, że kwalifikacji umowy.

POBIERZ: Wzór umowy o świadczenie usług

Mówiąc o umowie o dzieło, trzeba mieć na myśli wszystkie postaci takiej umowy. Zarówno te zawierane na piśmie, jak i te zawierane tylko ustnie. Należy bowiem pamiętać, iż z punktu widzenia prawa skuteczna będzie zarówno umowa pisemna, jak i umowa ustna (zakładając, że do danej umowy nie jest wymagana forma szczególna). Warto o tym pamiętać, gdyż rzadko zdarza się, by przy oddawaniu butów do szewca, ten zaproponował nam zawarcie pisemnej umowy. Fakt ten nie oznacza jednak, że takiej umowy nie zawarliśmy.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług szewca, zamawiamy garnitur u krawca, czy nawet dorabiamy klucze u ślusarza, zawieramy umowę. Przeważnie będzie to umowa ustna, co nie oznacza jednak, że jest ona mniej skuteczna od umowy sporządzonej na piśmie.

Nasze uprawnienia

Informacja, że korzystając z usług szewca zawieramy z nim umowę o dzieło ma istotne znaczenie z punktu widzenia uprawnień, jakie będą nam przysługiwać. Kwestia ważna, zwłaszcza z uwagi na możliwość reklamacji wykonanej usługi.

Zobacz: Reklamacja przeróbek krawieckich

W zależności od sytuacji podstawą dochodzonych roszczeń będą albo przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej albo też przepisy dotyczące tzw. rękojmi za wady dzieła, które znajdują się w kodeksie cywilnym. Wszystko zależy od charakteru zamówionego dzieła. Zgodnie z art. 6271 Kodeksu cywilnego jeżeli efektem umowy ma być powstanie nowej rzeczy ruchomej, wtedy zastosowanie znajdą przepisy ustawy konsumenckiej. Wtedy na podstawie art. 8 będziemy mogli domagać się albo wymiany albo naprawy rzeczy. Wykonawca usługi ma wtedy 14 dni na sformułowanie odpowiedzi a bezskuteczny upływ tego terminu oznacza, że reklamacja jest uznana (art. 8 ust. 3 ustawy).

Reklamacja na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej będzie miała miejsce w sytuacji zamówienia u krawca nowego garnituru.

Zobacz serwis: Reklamacja konsumencka

Rękojmia za wady dzieła

Jeżeli zaś rezultatem umowy nie jest powstanie nowej rzeczy, tylko np. naprawienie obuwia, wtedy zlecający naprawę będzie mógł skorzystać z przepisów dotyczących tzw. rękojmi za wady dzieła. Podstawą takich roszczeń jest art. 637 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając usługodawcy odpowiedni termin. Jeżeli zaś wady nie mogą być usunięte albo usługodawca (szewc) nie zdoła usunąć ich w odpowiednim czasie, wtedy możliwe będzie odstąpienie od umowy. Przy wadach mniej istotnych możliwe jest żądanie obniżenia ceny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo Fot. Fotolia
Prawo Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama