Kategorie

Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kiedy mechanik może żądać dodatkowego wynagrodzenia? fot. Fotolia
Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?

Umowa o dzieło

Oddając mechanikowi samochód do naprawy zawrzemy z nim umowę o dzieło. Została ona uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 627 przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

W odniesieniu do świadczenia usług przez mechaników bardzo często pojawia się kwestia dodatkowego wynagrodzenia za dokonanie dodatkowych napraw. Bardzo często zdarza się, że po oddaniu samochodu do naprawy okazuje się, że w czasie przeglądu wykryte zostały wady, które trzeba było naprawić. Co jednak z wynagrodzeniem? Czy mechanik ma prawo dokonać dodatkowych napraw bez naszej wiedzy i zażądać dodatkowego wynagrodzenia?

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

W umowie o dzieło mechanik będzie „Przyjmującym zamówieni”, a klient „Zamawiającym”.

Dodatkowe naprawy?

Zawierając umowę o dzieło jednym z podstawowych zadań jest określenie wynagrodzenia. Nie chodzi tutaj tylko o jego wysokość, lecz również o sposób jego ustalenia. Co do zasady w umowie o dzieło wynagrodzenie może być ustalone w dwojaki sposób. Po pierwsze można je ustalić ryczałtowo. Wynagrodzenie ryczałtowe jest z góry określone za wykonanie dzieła.

Przyjmujący zamówienie otrzyma 4 tys. zł tytułem wynagrodzenia za wykonanie umowy.

Taki sposób ustalenia wynagrodzenia oznacza jednak, że przyjmujący zamówienie (w naszym przypadku mechanik) co do zasady nie może żądać dodatkowej zapłaty.  Taka dodatkowa zapłata może być zażądana jedynie w wyjątkowych sytuacjach w przypadku gdy nieprzewidywalne okoliczności groziłyby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą (art. 632 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

Dodatkowe wynagrodzenie?

Jak zatem wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli wynagrodzenie zostało ustalone w stałej kwocie, możliwość zażądania dodatkowej zapłaty jest w praktyce niemożliwa. Co innego jednak, gdy wynagrodzenie zostanie ustalone w sposób kosztorysowy, czyli na podstawie zestawienia planowanych prac oraz przewidywanych kosztów.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło z wynagrodzeniem kosztorysowym

W takim przypadku możliwe jest wykonanie dodatkowych prac i żądanie dodatkowego wynagrodzenia, co jednak jest musi być poprzedzone spełnieniem określonych warunków. Zgodnie z art. 630 ust. 1 Kodeksu cywilnego jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu, mechanik będzie mógł zażądać odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia. Jeżeli jednak zestawienie planowanych prac i kosztów zostało przygotowane przez mechanika, wynagrodzenie za dodatkowe prace będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dodatkowe czynności nie mogły być przewidziane nawet przy zachowaniu należytej staranności.

Co jeszcze bardziej istotne żądanie dodatkowego wynagrodzenia jest możliwe jedynie w odniesieniu do takich prac dodatkowych, co do których mechanik uzyskał zgodę klienta.

X oddał samochód do warsztatu. Mechanik po dokonaniu przeglądu ocenił konieczne naprawy oraz koszt ich dokonania na 4 tys. zł. Gdy X wrócił w umówionym terminie odebrać samochód, okazało się, że mechanik dokonał dodatkowych napraw i wycenił wynagrodzenie na 5 tys. zł. Jeżeli nie uzyskał zgody klienta, nie ma podstaw do wyższego wynagrodzenia.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.