reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

Obciążenie dłużnika kosztami

Co do zasady to dłużnik ponosi koszty postępowania egzekucyjnego. Stosunkowo nową opcją (wprowadzoną w grudniu 2013 r.) jest możliwość obciążenia wierzyciela kosztami takiego postępowania w określonych przypadkach. Dotychczas, nawet gdy faktyczną przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego była utrata mocy tytułu wykonawczego, to i tak dłużnik musiał zapłacić koszty prowadzonej egzekucji. W praktyce, dłużnicy pokrywali koszty nawet niecelowych egzekucji.

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Przejście kosztów na wierzyciela

Nowe rozwiązanie można zastosować, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone na wniosek wierzyciela lub w przypadku umorzenia postępowania z mocy prawa w związku z bezczynnością wierzyciela.

Dłużnik może domagać się zaspokojenia kosztów postępowania egzekucyjnego, gdy nastąpi jeden z dwóch przypadków wskazanych powyżej oraz dłużnik wykaże, że orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, iż nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela.

Dotyczy to więc np. takiej sytuacji, gdy doszło do uchylenia klauzuli wykonalności nakazu zapłaty w wyniku złożenia zażalenia na postanowienie o jej nadaniu. Uchylenie klauzuli powoduje, iż nakaz zapłaty nie może stanowić tytułu wykonawczego, a tym samym komornik na jego podstawie nie może prowadzić egzekucji. Nakaz zapłaty (będący tytułem wykonawczym) może utracić moc również w wyniku skutecznego wniesienia sprzeciwu.

Zwolnienie od kosztów komorniczych

Wykazanie okoliczności zwalniających dłużnika

Jeżeli wykazanie okoliczności, o których mowa powyżej, nie było możliwe przed prawomocnym zakończeniem postępowania egzekucyjnego, dłużnik może złożyć wniosek o uchylenie postanowienia, dotyczącego pobrania opłat przez dłużnika. W przypadku, gdy komornik już pobrał opłatę dłużnik może złożyć wniosek o jej zwrot.

Również w tym przypadku dłużnik obowiązany jest wykazać, że orzeczenie na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, iż nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela.

Wniosek, o którym mowa powyżej, wnosi się do komornika w terminie trzymiesięcznym.

Termin ten liczy się od daty uprawomocnienia się orzeczenia wywołującego skutki w postaci uchylenia lub zmiany orzeczenia w taki sposób, że nie nadaje się do wykonania, albo od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego utratę mocy przez orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności.

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o sposobach obrony prawnej przeciwko zapłacie długów przedawnionych i nienależnych, w szczególności w przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu przedawnione.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.10.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego/ fot. Fotolia
Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego/ fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama