REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest postępowanie pojednawcze i kiedy jest dopuszczalne?

Anna Woźnica
W postępowaniu pojednawczym nie przeprowadza się postępowania dowodowego.
W postępowaniu pojednawczym nie przeprowadza się postępowania dowodowego.

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, kiedy dłużnik nie chce zapłacić należnej nam sumy? Można złożyć pozew do sądu, domagając się od dłużnika spełnienia zobowiązania. Istnieje także możliwość załatwienia sprawy ugodowo, ale przy uczestnictwie sądu. W ten sposób wierzyciel i dłużnik mają wpływ na treść porozumienia, a sprawa jest załatwiana stosunkowo szybko. Służy temu postępowanie pojednawcze.

Przedmiot postępowania

Postępowanie pojednawcze wszczyna się jeszcze przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu. Jest ono tańsze i krótsze od postępowania „zwykłego”, a przez to korzystniejsze dla wierzyciela i jak i dłużnika. Nie jest to postępowanie, które można przeprowadzić w każdej ze spraw - dotyczy tylko tych, w których strony mogą swobodnie dysponować swymi prawami. Sprawy dotyczące praw majątkowych jak i niemajątkowych (np. dobra osobiste), rozpatrywane w procesie jak i nieprocesowe (np. opieka nad dzieckiem, dział spadku), mogą być skierowane na posiedzenie pojednawcze.

REKLAMA

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Zawezwanie do próby ugodowej

Aby zainicjować postępowanie pojednawcze należy wnieść wniosek o zawezwanie do próby ugodowej do sądu rejonowego właściwego dla przeciwnika. Wystąpienie z takim wnioskiem przerywa bieg przedawnienia roszczeń. W piśmie powinniśmy oznaczyć strony i zwięźle opisać sprawę. Następnie sąd wyznaczy posiedzenie pojednawcze, na którym strony, w obecności jednego sędziego, będą miały szansę dojść do porozumienia.

Ugoda

Zawarcie ugody zależy od woli kompromisu i wzajemnych ustępstw stron. Prowadzone są negocjacje, ale nie przeprowadza się postępowania dowodowego. Jeżeli dojdzie do zawarcia ugody, jej treść wciąga się do protokołu. Strony nie mają zupełnej dowolności jeśli chodzi o treść ugody. Podlega ona bowiem kontroli sądu pod względem zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego, sąd upewni się też czy porozumienie nie zmierza do obejścia prawa. Zatwierdzona przez sąd ugoda, w wypadku jej niewykonania, może być podstawą wszczęcia egzekucji.

Zobacz serwis: Sądy polubowne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez ugody

Jeżeli nie dojdzie do zawarcia ugody, postępowanie pojednawcze się kończy, a z posiedzenia sporządza się protokół. Wierzycielowi nie pozostaje wtedy nic innego jak złożyć pozew do sądu i egzekwować swe należności w zwykłym trybie.

Stawiennictwo

Nie ma obowiązku stawiennictwa, a jednak strona nieobecna musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami. Jeżeli to wzywający nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową.
Także przeciwnik, który bez usprawiedliwienia nie pojawił się na posiedzeniu, musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia kosztów próby ugodowej, jeżeli wzywający wniesie następnie w tej sprawie pozew do sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA