reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Czy zapis na sąd polubowny wyklucza pozew do sądu?

Czy zapis na sąd polubowny wyklucza pozew do sądu?

Zawarcie umowy z klauzulą arbitrażową lub też zawarcie odrębnej umowy, która oddaje rozstrzyganie sporów sądowi polubownego nie oznacza, że powód nie może ze swoimi roszczeniami udać się do sądu powszechnego.

Sądownictwo polubowne

Sądownictwo polubowne jest jedną z alternatyw dla sądów powszechnych. Daje stronom dużą swobodę oraz wpływ na kształt samego postępowania. Decydując się na taką formę rozstrzygania spornych kwestii strony zawierają w treści umowy określającej dany stosunek prawny tzw. klauzulę arbitrażową lub też zawierają odrębną umowę odnośnie przekazania spraw z konkretnego stosunku pod rozstrzygnięcie oznaczonego sądu polubownego.

Tym samym strony przekazują kompetencje do rozstrzygania sporów powstałych między nimi sądowi polubownemu.

W zapisie na sąd polubowny należy wyraźnie określić jakie spory są przekazane do rozstrzygnięcia sądowi polubownemu, który musi być również wyraźnie oznaczony.

Czy zapis wyłącza właściwość sądu powszechnego

Istnienie zapisu na sąd polubowny nie oznacza, że wytoczenie powództwa przed sąd państwowy będzie z góry skazane na porażkę. Owszem, w takiej sytuacji właściwym do wyjaśnienia sprawy jest sąd polubowny, aczkolwiek sąd państwowy nie bada z urzędu czy pomiędzy stronami doszło do zawarcia umowy kierującej wzajemne roszczenia do postępowania polubownego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Istnienie zapisu na sąd polubowny nie przekreśla możliwości dochodzenia roszczeń przed sądem państwowym, który odrzuci pozew dopiero po zgłoszeniu zarzutu istnienia zapisu przez stronę pozwaną.

Sąd odrzuci pozew, argumentując to istnieniem zapisu na sąd polubowny, ale uczyni tak jedynie na wniosek drugiej strony, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Wdanie się w spór co do istoty ma miejsce wtedy, gdy strona przedstawi zarzuty zmierzające do uniemożliwienia osiągnięcia przez stronę przeciwną zamierzonego celu postępowania. W przypadku pozwanego będzie to w sytuacji, gdy zacznie się wypowiadać odnośnie żądań powoda.

Po odpowiedzi na pozew, podniesienie zarzutu istnienia klauzuli arbitrażowej nie jest już możliwe.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama