REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po wygaśnięciu umowy zapis na sąd polubowny jest także skuteczny?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
W przypadku wygaśnięcia umowy zapis na sąd polubowny jest nadal skuteczny.
W przypadku wygaśnięcia umowy zapis na sąd polubowny jest nadal skuteczny.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarłem z moim kontrahentem umowę, w której spory oddaliśmy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Czy po wygaśnięciu umowy nadal muszę korzystać z arbitrażu?

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

REKLAMA

Tak. W przypadku wygaśnięcia umowy, w której zawarta była klauzula arbitrażowa (czyli innymi słowy zapis na sąd polubowny) roszczenia dotyczące tego stosunku prawnego nadal będą dochodzone w postępowaniu przed sądem polubownym. Nie zmienia tego fakt wygaśnięcia umowy.

Fakt, iż pomimo wygaśnięcia umowy zapis na sąd polubowny pozostaje ważny i wiąże strony wynika z samego jego istoty. Poprzez owy zapis strony decydują się na poddanie sporów, jakie mogą między nimi wystąpić w danej kwestii, pod rozstrzygnięcie określonego sądu polubownego. Tym samym zgodnie z tym uzgodnieniem strony wyłączają możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem państwowym. W takiej sytuacji wygaśnięcie zapisu wraz z umową, w sytuacji w której pomiędzy stronami nadal pozostają nieuregulowane roszczenia dotyczące tego stosunku, byłoby nielogiczne.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

W zapisie na sąd polubowny strony muszą określić dokładnie stosunek prawny, który ma podlegać rozstrzyganiu sądu polubownego. Do tego sądu trafią jedynie sprawy związane z tym właśnie stosunkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego oznacza bowiem, iż do kompetencji tego sądu należą wszelkie roszczenia dotyczące tej umowy. Będą to m.in. roszczenia o wykonanie umowy, roszczenia powstające w razie niewykonania lub nienależytego wykonania, roszczenia odszkodowawcze. Część z tych roszczeń może się aktualizować właśnie po wygaśnięciu samej umowy.

Czy można kierować sprawy do sądu państwowego

REKLAMA

Istnienie zapisu na sąd polubowny nie oznacza, że wytoczenie powództwa przed sąd państwowy będzie z góry skazane na porażkę. Owszem, w takiej sytuacji właściwym do wyjaśnienia sprawy jest sąd polubowny, aczkolwiek sąd państwowy nie bada z urzędu czy pomiędzy stronami doszło do zawarcia umowy kierującej wzajemne roszczenia do postępowania polubownego.

Istnienie zapisu na sąd polubowny nie przekreśla możliwości dochodzenia roszczeń przed sądem państwowym, który odrzuci pozew dopiero po zgłoszeniu zarzutu istnienia zapisu przez stronę pozwaną.

Sąd odrzuci pozew, argumentując to istnieniem zapisu na sąd polubowny, ale uczyni tak jedynie na wniosek drugiej strony, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Wdanie się w spór co do istoty ma miejsce wtedy, gdy strona przedstawi zarzuty zmierzające do uniemożliwienia osiągnięcia przez stronę przeciwną zamierzonego celu postępowania. W przypadku pozwanego będzie to w sytuacji, gdy zacznie się wypowiadać odnośnie żądań powoda.

Po odpowiedzi na pozew, podniesienie zarzutu istnienia klauzuli arbitrażowej nie jest już możliwe.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA