REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy spory z operatorem telekomunikacyjnym można załatwić polubownie?

Spory z operatorem telekomunikacyjnym można rozstrzygnąć na drodze postępowania polubownego.
Spory z operatorem telekomunikacyjnym można rozstrzygnąć na drodze postępowania polubownego.

REKLAMA

REKLAMA

Spory z operatorem telekomunikacyjnym można rozstrzygnąć na drodze postępowania polubownego. Stosuje je sąd polubowny działający przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jakie sprawy rozpatruje sąd polubowny?

Nie wszystkie sprawy, jakie mogą wyniknąć pomiędzy operatorem a abonentem będą rozstrzygane przez sąd polubowny. Do jego właściwości należy spory o prawa majątkowe wynikłe z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Będą zaliczać się do tej kategorii także sprawy o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej.

REKLAMA

Z kolei sąd ten nie zajmie się sprawami dotyczącymi zadośćuczynienia, które należą do właściwości sądu powszechnego.

Podstawową sprawą, która może być rozstrzygnięta przez sąd polubowny jest zawyżona faktura, czy też wyłączenie telefonu.

Oprócz spraw telekomunikacyjnych rozstrzygane będą roszczenia wynikające z umów o świadczenie usług pocztowych (np. w sytuacji gdy przesyłka nie została doręczona).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy wniosek do sądu?

Istotną kwestią o której bezwzględnie należy pamiętać jest fakt, iż wniosek do sądu polubownego nie może być złożony w dowolnym momencie. Sprawa zostanie rozpatrzona bowiem dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania reklamacyjnego u operatora.

Należy zatem uprzednio wnieść reklamację na wykonanie usługi do przedsiębiorcy z którym zawarliśmy umowę.

Jak przebiega postępowanie przed sądem polubownym

Po wpłynięciu, wniosek sprawdzany jest przez przewodniczącego, czy sąd polubowny jest właściwy do rozpatrzenia sporu. Jeżeli spór nie może być rozpatrzony przez sąd polubowny, wniosek pozostawiony jest bez dalszego biegu o czym powiadamiany jest wnioskodawca.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Jeżeli wniosek zawiera braki, przewodniczący wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie siedmiu dni licząc od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem zwrócenia wniosku.

REKLAMA

Jeżeli wnioskowi można nadać dalszy bieg, wówczas przewodniczący przekazuje odpis wniosku i jeden komplet złożonych dokumentów stronie przeciwnej, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia złożyła odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny.

W przypadku, gdy strona przeciwna nie wyraża zgody na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, przewodniczący sądu zwraca wniosek wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu. Natomiast jeżeli strona przeciwna oświadczy, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, podpisze zapis na sąd polubowny, wówczas przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Wnioskodawca jest wtedy wzywany do dokonania wpłaty w wysokości 100 zł, w określonym terminie na podane konto.

Wraz z powiadomieniem stron o terminie rozprawy przewodniczący wzywa je, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania wyznaczyły do składu orzekającego po jednym arbitrze z odpowiedniej części listy, pod rygorem wyznaczenia ich z urzędu.

Zobacz również serwis: Konsument - telekomunikacja

Wyrok sądu polubownego

Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego. Od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

REKLAMA

Jak będzie skracany czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA