reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Czy spory z operatorem telekomunikacyjnym można załatwić polubownie?

Czy spory z operatorem telekomunikacyjnym można załatwić polubownie?

Spory z operatorem telekomunikacyjnym można rozstrzygnąć na drodze postępowania polubownego. Stosuje je sąd polubowny działający przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jakie sprawy rozpatruje sąd polubowny?

Nie wszystkie sprawy, jakie mogą wyniknąć pomiędzy operatorem a abonentem będą rozstrzygane przez sąd polubowny. Do jego właściwości należy spory o prawa majątkowe wynikłe z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Będą zaliczać się do tej kategorii także sprawy o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Z kolei sąd ten nie zajmie się sprawami dotyczącymi zadośćuczynienia, które należą do właściwości sądu powszechnego.

Podstawową sprawą, która może być rozstrzygnięta przez sąd polubowny jest zawyżona faktura, czy też wyłączenie telefonu.

Oprócz spraw telekomunikacyjnych rozstrzygane będą roszczenia wynikające z umów o świadczenie usług pocztowych (np. w sytuacji gdy przesyłka nie została doręczona).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Kiedy wniosek do sądu?

Istotną kwestią o której bezwzględnie należy pamiętać jest fakt, iż wniosek do sądu polubownego nie może być złożony w dowolnym momencie. Sprawa zostanie rozpatrzona bowiem dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania reklamacyjnego u operatora.

Należy zatem uprzednio wnieść reklamację na wykonanie usługi do przedsiębiorcy z którym zawarliśmy umowę.

Jak przebiega postępowanie przed sądem polubownym

Po wpłynięciu, wniosek sprawdzany jest przez przewodniczącego, czy sąd polubowny jest właściwy do rozpatrzenia sporu. Jeżeli spór nie może być rozpatrzony przez sąd polubowny, wniosek pozostawiony jest bez dalszego biegu o czym powiadamiany jest wnioskodawca.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Jeżeli wniosek zawiera braki, przewodniczący wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie siedmiu dni licząc od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem zwrócenia wniosku.

Jeżeli wnioskowi można nadać dalszy bieg, wówczas przewodniczący przekazuje odpis wniosku i jeden komplet złożonych dokumentów stronie przeciwnej, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia złożyła odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny.

W przypadku, gdy strona przeciwna nie wyraża zgody na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, przewodniczący sądu zwraca wniosek wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu. Natomiast jeżeli strona przeciwna oświadczy, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, podpisze zapis na sąd polubowny, wówczas przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Wnioskodawca jest wtedy wzywany do dokonania wpłaty w wysokości 100 zł, w określonym terminie na podane konto.

Wraz z powiadomieniem stron o terminie rozprawy przewodniczący wzywa je, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania wyznaczyły do składu orzekającego po jednym arbitrze z odpowiedniej części listy, pod rygorem wyznaczenia ich z urzędu.

Zobacz również serwis: Konsument - telekomunikacja

Wyrok sądu polubownego

Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego. Od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama