REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia
Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest formą odbywania kary w warunkach wolnościowych. Po spełnieniu szeregu przesłanek skazany może starać się o odbywanie kary w domu, z zastosowaniem tzw. elektronicznej „bransolety”. Jednym z elementów wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny jest załączony przez skazanego harmonogram czy też plan dnia dozoru elektronicznego. 

Czym jest harmonogram dozoru elektronicznego?

Odbywanie kary pozbawienia wolności w domu łączy się dla skazanego z udogodnieniem polegającym na tym, że w konkretnie oznaczonym czasie i dla konkretnie oznaczonych celów, skazany może opuścić miejsce odbywania kary (nie oznacza to jednak zdjęcia bransolety, skazany nadal pozostaje pod kontrolą podmiotu dozorującego).

REKLAMA

REKLAMA

Aby opuszczenie miejsca zamieszkania było możliwe, wraz z wnioskiem o udzielenie dozoru elektrycznego skazany musi do sądu penitencjarnego przedłożyć plan dnia, czy też plan tygodnia, który może przybrać formę np. tabelki takiej jak plan lekcji, z uwzględnieniem soboty i niedzieli. Dla każdego dnia skazany powinien wskazać co i w jakich godzinach będzie robił, przy czym maksymalny czas przebywania skazanego poza miejscem zamieszkania wynosi 12 godzin dziennie.

Sąd penitencjarny zgodnie z treścią art. 43na kodeksu karnego wykonawczego określi przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu:

 1. świadczenia pracy;
 2. wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych;
 3. sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą;
 4. kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej;
 5. korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych;
 6. komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem;
 7. komunikowania się z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1;
 8. utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami;
 9. korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii;
 10. dokonania niezbędnych zakupów.

REKLAMA

Harmonogram przygotowany przez skazanego zawsze podlega weryfikacji przez sąd, oznacza to, że sąd nie musi zgodzić się z jego treścią. W pierwszej kolejności sąd weźmie pod uwagę zawsze te zobowiązania, które mogą mieć w jego ocenie oddziaływać na skazanego resocjalizująco, jak np. wykonywana praca, nauka, opieka i pomoc starszym lub chorym członkom rodziny, zobowiązania wobec dzieci, leczenie i rehabilitacja. Ustawodawca zdecydował jednak, że skazany będzie mógł w czasie odbywania kary korzystać z zajęć sportowych lub kulturalnych oraz spędzać czas na utrzymywaniu więzi z rodziną.

Do harmonogramu należy ponadto załączyć dokumenty, które udowodnią, że skazany faktycznie we wskazanym czasie, będzie wykonywał wskazane czynności, może być to zatem grafik z zakładu pracy, plan lekcji dziecka lub ustalone terminy rehabilitacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że przedstawiony harmonogram nie powinien wypełniać w całości przysługujących skazanemu 12 godzin poza miejscem zamieszkania, gdyż sąd penitencjarny może uznać, odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie spełni jej celów.

Zmiana harmonogramu odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

W uzasadnionych przypadkach sąd penitencjarny może zmienić przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia. Może to być podyktowane np. zmianą czasu pracy skazanego, planu lekcji bądź gdy jakieś zobowiązanie skazanego „wypada” z jego planu dnia. Przy składaniu wniosku o zmianę harmonogramu, należy mieć na uwadze, czy zmiana ta nie powoduje wydłużenia czasu pozostawania skazanego poza miejscem odbywania kary na czas przekraczający 12 godzin w danym dniu, wtedy wniosek taki nie zostanie uwzględniony.

Jeżeli natomiast chodzi o nagłe sytuacje losowe, w uzasadnionych przypadkach, gdy niezbędne jest szybkie dokonanie zmiany, przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia mogą zostać dokonane także przez sądowego kuratora zawodowego, który niezwłocznie informuje o tym sąd i wprowadza informacje do systemu komunikacyjno-monitorującego. Sąd może takie zmiany uchylić lub wprowadzić do nich swoje zmiany.

Jak zmienić harmonogram?

Aby zmienić harmonogram należy złożyć do sądu pisemny wniosek z informacją o zaistniałych zmianach i prośbą o wprowadzenie modyfikacji w obecnym harmonogramie. Wniosek nie ma żadnej konkretnej formy, powinien jednak wskazywać na osobę wnioskującego, sygnaturę sprawy, okoliczności, które uległy zmianie i zawierać dokumenty na potwierdzenie wprowadzonych zmian.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA