reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Dozór elektroniczny > Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?

Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest formą odbywania kary w warunkach wolnościowych. Po spełnieniu szeregu przesłanek skazany może starać się o odbywanie kary w domu, z zastosowaniem tzw. elektronicznej „bransolety”. Jednym z elementów wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny jest załączony przez skazanego harmonogram czy też plan dnia dozoru elektronicznego. 

Czym jest harmonogram dozoru elektronicznego?

Odbywanie kary pozbawienia wolności w domu łączy się dla skazanego z udogodnieniem polegającym na tym, że w konkretnie oznaczonym czasie i dla konkretnie oznaczonych celów, skazany może opuścić miejsce odbywania kary (nie oznacza to jednak zdjęcia bransolety, skazany nadal pozostaje pod kontrolą podmiotu dozorującego).

Aby opuszczenie miejsca zamieszkania było możliwe, wraz z wnioskiem o udzielenie dozoru elektrycznego skazany musi do sądu penitencjarnego przedłożyć plan dnia, czy też plan tygodnia, który może przybrać formę np. tabelki takiej jak plan lekcji, z uwzględnieniem soboty i niedzieli. Dla każdego dnia skazany powinien wskazać co i w jakich godzinach będzie robił, przy czym maksymalny czas przebywania skazanego poza miejscem zamieszkania wynosi 12 godzin dziennie.

Sąd penitencjarny zgodnie z treścią art. 43na kodeksu karnego wykonawczego określi przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu:

  1. świadczenia pracy;
  2. wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych;
  3. sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą;
  4. kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej;
  5. korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych;
  6. komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem;
  7. komunikowania się z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1;
  8. utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami;
  9. korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii;
  10. dokonania niezbędnych zakupów.

Harmonogram przygotowany przez skazanego zawsze podlega weryfikacji przez sąd, oznacza to, że sąd nie musi zgodzić się z jego treścią. W pierwszej kolejności sąd weźmie pod uwagę zawsze te zobowiązania, które mogą mieć w jego ocenie oddziaływać na skazanego resocjalizująco, jak np. wykonywana praca, nauka, opieka i pomoc starszym lub chorym członkom rodziny, zobowiązania wobec dzieci, leczenie i rehabilitacja. Ustawodawca zdecydował jednak, że skazany będzie mógł w czasie odbywania kary korzystać z zajęć sportowych lub kulturalnych oraz spędzać czas na utrzymywaniu więzi z rodziną.

Do harmonogramu należy ponadto załączyć dokumenty, które udowodnią, że skazany faktycznie we wskazanym czasie, będzie wykonywał wskazane czynności, może być to zatem grafik z zakładu pracy, plan lekcji dziecka lub ustalone terminy rehabilitacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia
Jak zmienić harmonogram dozoru elektronicznego?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama