reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Już wkrótce zostanie zniesiony obowiązek osobistego stawiennictwa pseudokibiców na komisariacie Policji. Ma on zostać zastąpiony dozorem elektronicznym. Pseudokibicowi zostanie założony nadajnik, który będzie zawiadamiał centrum monitoringu o miejscu jego przebywania w czasie meczu piłkarskiego.

Zakaz wstępu na imprezę masową

Kwestię orzekania zakazu wstępu na imprezę masową (w tym mecze piłkarskie) reguluje kodeks karny w art.41b. Wskazuje, że sąd może orzec taki środek karmy, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Co należy rozumieć  przez pojęcie „zagrożenie istotnym dobrom chronionym prawem”? Chodzi tu m.in. o:

  1. wdarcie się na teren stadionu lub nieopuszczenie takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej;
  2.  wnoszenie lub posiadanie broni lub innych niebezpiecznych i łatwopalnych przedmiotów;
  3. niszczenie urządzeń stadionowych;
  4. rzucanie przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie dla innych osób.

Zobacz też: Zakaz stadionowy będzie skuteczny

Obecnie, orzeczenie tzw. zakazu stadionowego połączone jest z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce Policji lub w innym miejscu określonym przez komendanta Policji, w czasie trwania imprezy masowej.

Wraz z orzeczeniem zakazu wstępu na imprezę masową, określane są dyscypliny sportowe, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania tego środka.

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych

28 lipca 2011 roku została znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Jedną z przewidzianych zmian jest nowe kryterium orzekania zakazu stadionowego. Otóż, po wejściu w życie zmian, brany pod uwagę będzie związek popełnionego przestępstwa z imprezą masową (dotąd oceniane było zachowanie sprawcy przy popełnianiu jakiegokolwiek przestępstwa).

Zobacz też: Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Ponadto, przestępcy stadionowi nie będą musieli zgłaszać się na komisariat Policji z zasady. Sąd będzie mógł orzec wobec sprawcy przestępstwa obowiązek przebywania w miejscu stałego pobytu, z zastosowaniem dozoru elektronicznego.

Jeżeli sąd zdecyduje się na zastosowanie nadajnika wobec pseudokibica, będzie musiał określić:

  1. miejsce wykonywania obowiązku;
  2. termin i sposób zgłoszenia gotowości do zainstalowania nadajnika;
  3. datę zakończenia kontrolowania obowiązku przebywania w określonym miejscu.

Obowiązek przebywania w określonym miejscu połączony z zastosowaniem nadajnika orzeka się na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, nie dłuższy niż 12 miesięcy. Natomiast obowiązek osobistego stawiennictwa będzie orzekany na okres od 6 miesięcy do 6 lat.

Pseudokibic będzie otrzymywał informację o zbliżającej się imprezie masowej, na którą nie ma prawa wstępu. Nadajnik będzie przekazywał do centrum monitoringu informację o tym, gdzie znajduje się sprawca w trakcie meczu.

Kiedy nadajnik nie zostanie założony?

Sąd będzie miał możliwość orzeczenia wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego, lecz w kilku przypadkach będzie mógł orzec, dotychczas stosowany, obowiązek osobistego stawiennictwa w komisariacie.

Uczyni tak, jeżeli z okoliczności popełnienia przestępstwa przez pseudokibica będzie wynikało, że wykonanie obowiązku przebywania sprawcy w określonym miejscu jest niemożliwe lub gdy wiadome jest, że i tak nie wypełni on tego obowiązku.

Jeżeli będą istniały przeciwwskazania do założenia nadajnika (np. względy medyczne), wówczas również zostanie orzeczony obowiązek osobistego stawiennictwa.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama