Kategorie

Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Redakcja
Imprezą masową jest także mecz piłki nożnej.
Już wkrótce zostanie zniesiony obowiązek osobistego stawiennictwa pseudokibiców na komisariacie Policji. Ma on zostać zastąpiony dozorem elektronicznym. Pseudokibicowi zostanie założony nadajnik, który będzie zawiadamiał centrum monitoringu o miejscu jego przebywania w czasie meczu piłkarskiego.

Zakaz wstępu na imprezę masową

Kwestię orzekania zakazu wstępu na imprezę masową (w tym mecze piłkarskie) reguluje kodeks karny w art.41b. Wskazuje, że sąd może orzec taki środek karmy, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Co należy rozumieć  przez pojęcie „zagrożenie istotnym dobrom chronionym prawem”? Chodzi tu m.in. o:

 1. wdarcie się na teren stadionu lub nieopuszczenie takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej;
 2.  wnoszenie lub posiadanie broni lub innych niebezpiecznych i łatwopalnych przedmiotów;
 3. niszczenie urządzeń stadionowych;
 4. rzucanie przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie dla innych osób.

Zobacz też: Zakaz stadionowy będzie skuteczny

Obecnie, orzeczenie tzw. zakazu stadionowego połączone jest z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce Policji lub w innym miejscu określonym przez komendanta Policji, w czasie trwania imprezy masowej.

Wraz z orzeczeniem zakazu wstępu na imprezę masową, określane są dyscypliny sportowe, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania tego środka.

Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych

28 lipca 2011 roku została znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Jedną z przewidzianych zmian jest nowe kryterium orzekania zakazu stadionowego. Otóż, po wejściu w życie zmian, brany pod uwagę będzie związek popełnionego przestępstwa z imprezą masową (dotąd oceniane było zachowanie sprawcy przy popełnianiu jakiegokolwiek przestępstwa).

Zobacz też: Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Ponadto, przestępcy stadionowi nie będą musieli zgłaszać się na komisariat Policji z zasady. Sąd będzie mógł orzec wobec sprawcy przestępstwa obowiązek przebywania w miejscu stałego pobytu, z zastosowaniem dozoru elektronicznego.

Jeżeli sąd zdecyduje się na zastosowanie nadajnika wobec pseudokibica, będzie musiał określić:

 1. miejsce wykonywania obowiązku;
 2. termin i sposób zgłoszenia gotowości do zainstalowania nadajnika;
 3. datę zakończenia kontrolowania obowiązku przebywania w określonym miejscu.
Reklama

Obowiązek przebywania w określonym miejscu połączony z zastosowaniem nadajnika orzeka się na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, nie dłuższy niż 12 miesięcy. Natomiast obowiązek osobistego stawiennictwa będzie orzekany na okres od 6 miesięcy do 6 lat.

Pseudokibic będzie otrzymywał informację o zbliżającej się imprezie masowej, na którą nie ma prawa wstępu. Nadajnik będzie przekazywał do centrum monitoringu informację o tym, gdzie znajduje się sprawca w trakcie meczu.

Kiedy nadajnik nie zostanie założony?

Sąd będzie miał możliwość orzeczenia wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego, lecz w kilku przypadkach będzie mógł orzec, dotychczas stosowany, obowiązek osobistego stawiennictwa w komisariacie.

Uczyni tak, jeżeli z okoliczności popełnienia przestępstwa przez pseudokibica będzie wynikało, że wykonanie obowiązku przebywania sprawcy w określonym miejscu jest niemożliwe lub gdy wiadome jest, że i tak nie wypełni on tego obowiązku.

Jeżeli będą istniały przeciwwskazania do założenia nadajnika (np. względy medyczne), wówczas również zostanie orzeczony obowiązek osobistego stawiennictwa.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.