reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego

Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego

Każdy użytkownik samochodu zobowiązany jest do używania świateł przez cały rok. Mimo takiego obowiązku wielu kierowców zapomina o ich używaniu stwarzając niebezpieczeństwo na drodze. Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego stanowi wykroczenie na podstawie kodeksu wykroczeń.

Kiedy należy używać świateł mijania

Światła mijania (tzw. krótkie) to te, których używamy na co dzień, kiedy pojazd jest w ruchu. Obowiązująca ustawa, Prawo o ruchu drogowym, nakazuje ich używanie zawsze bez względu na porę dnia. Ustawa dopuszcza również używanie świateł do jazdy dziennej, ale tylko od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. 

Zamiast świateł mijania (jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony) lub łącznie z nimi, od zmierzchu do świtu można używać świateł drogowych (tzw. długich), o ile nie oślepiają innych kierujących oraz pieszych poruszających się w kolumnie.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Oświetlenie pojazdu podczas zatrzymania

Jeżeli pojazd silnikowy lub szynowy znajduje się w warunkach niedostatecznej widoczności podczas postoju, zobowiązany jest używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych.

Jeśli pojazd zatrzymuje się w miejscu oświetlonym, zapewniającym innym użytkownikom ruchu jego widoczność, wówczas wszystkie światła mogą być wyłączone. Nie dotyczy to jednak pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

Jaka kara za brak oświetlenia

Jeżeli użytkownik prowadzi pojazd na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, bądź też pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, wówczas podlega karze grzywny.

Wymiar kary grzywny według kodeksu wykroczeń mieści się w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Obowiązek oświetlenia pojazdu w innych państwach

W Polsce obowiązek używania świateł mijania przez cały rok został wprowadzony w 2007 roku. Początkowo nie wzbudził entuzjazmu wśród kierowców. Jednak nie tylko nasz ustawodawca wprowadził taki obowiązek, należy zwrócić uwagę, że to rozwiązanie jest od dawna praktykowane w takich państwach jak: Czechy, Chorwacja, Łotwa, Szwecja i Norwegia.

Podstawa prawna:
art. 88 kodeksu wykroczeń;
art. 51, 52 ustawa: Prawo o ruchu drogowym.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na każdym kierowcy ciąży obowiązek całorocznego korzystania ze świateł mijania.
Na każdym kierowcy ciąży obowiązek całorocznego korzystania ze świateł mijania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama