REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyrok sądu wraz z uzasadnieniem doręcza się stronie na jej żądanie.
Wyrok sądu wraz z uzasadnieniem doręcza się stronie na jej żądanie.

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok sądu pierwszej instancji doręcza się stronie wraz z uzasadnieniem na jej żądanie zgłoszone w nieprzekraczalnym (tzw. zawitym) terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Wówczas w terminie 7 dni od daty otrzymania tego wyroku (liczonym od następnego dnia po jego odbiorze) strona może wnieść apelację od wyroku.

Doręczenie wyroku

Problematyka doręczenia wyroku stronie wraz z uzasadnieniem jest bardzo istotna dla strony, nie tylko z punktu widzenia informacyjnego (tj. uzyskania informacji o treści wyroku i motywach jego uzasadnienia), ale też z punktu widzenia formalnego, albowiem z datą otrzymania tego wyroku wiąże się rozpoczęcie biegu terminu do wniesienia apelacji (który liczy 7 dni).

REKLAMA

REKLAMA

Podkreślenia wymaga to, że co do zasady wyrok sądu pierwszej instancji uzasadnia i doręcza się stronie wraz z uzasadnieniem na jej żądanie zgłoszone w nieprzekraczalnym (tzw. zawitym) terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Wówczas w terminie 7 dni od daty otrzymania tego wyroku (liczonym od następnego dnia po jego odbiorze) strona może wnieść apelację od wyroku.

W opisanym powyżej wniosku, kierowanym do sądu prowadzącego sprawę, oprócz samego oznaczenia sądu należy oznaczyć stronę (tj. osobę, która jest autorem tego wniosku), podać sygnaturę sprawy i zawrzeć formułę zawierającą zwrot: „uprzejmie proszę o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie go wraz z wyrokiem” oraz dodać, na jaki adres ma to nastąpić.

„W sprawie o sygnaturze II K32/09 jako pokrzywdzony uprzejmie proszę o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie mi go wraz z wyrokiem na mój adres podany w aktach.”

Od ustanowionej i opisanej powyżej zasady istnieje kilka wyjątków. Występują one przy wydaniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wyroku zaocznego;
  2. wyroku w postępowaniu nakazowym;
  3. wyroku w postępowaniu przyśpieszonym;
  4. wyroku na posiedzeniu sądu.

Poddając analizie powyższe przypadki należy wspomnieć o istotnych kwestiach ich dotyczących, zostały one omówione poniżej.

Wyrok zaoczny wydawany jest tylko w dwóch sytuacjach:

  •  na rozprawie pod nieusprawiedliwioną nieobecność obwinionego, prawidłowo zawiadomionego o terminie;
  • gdy nie uznano obecności oskarżonego za konieczną i poinformowano go o terminie rozprawy, informując jednocześnie o możliwości nadesłania wyjaśnień.

Wyrok zaoczny doręcza się stronie z urzędu i termin na zgłoszenie żądania uzasadnienia wyroku liczony jest dopiero od tego doręczenia.

Zobacz również: Postępowanie nakazowe

Wyrok w postępowaniu nakazowym

Wyrok ten jest wydawany na posiedzeniu bez udziału stron i doręczany im z urzędu. Wyrok ten zgodnie z przepisami może w ogóle nie zawierać uzasadnienia, dlatego wnioskownie o jego sporządzenie jest bezcelowe. Należy tylko wspomnieć, że konstrukcja tego wyroku opiera się na założeniu, że jest to jedynie propozycja kary, na którą oskarżony może się nie zgodzić składając sprzeciw i tym samym doprowadzając do zwykłego rozpatrzenia sprawy.

Wyrok wydany w postępowaniu przyśpieszonym

Postępowanie przyśpieszone ma w zakresie wyrokowania pewne cechy szczególne.

Po pierwsze, strony mają czas na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku tylko bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku (w sposób ustny) przed podaniem ustnie jego najważniejszych motywów.

Po drugie, istnieją wyjątki od powyższej reguły sporządzania uzasadnienia wyroku na wniosek, albowiem są dwa przypadki, gdy wyrok sporządza się z urzędu, czyli  wydany jest pod nieobecność obwinionego. Należy jednak pamiętać, że nawet wówczas strony i tak muszą złożyć wniosek o doręczenie go z urzędu.

Wyrok na posiedzeniu sądu

Wskazany wyrok zapada w rozpatrzeniu wniosku o skazanie bez rozprawy, a także przy wznowieniu postępowania.

Na posiedzeniu zapada również wyrok nakazowy, ale został on w celu czytelniejszego przedstawienia tego zagadnienia omówiony osobno.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

REKLAMA

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA