REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wezwanie policji do kolizji

Marta Wrzosek
Jeśli uczestnik wypadku został ranny, niezbędne będzie wezwanie Policji.
Jeśli uczestnik wypadku został ranny, niezbędne będzie wezwanie Policji.

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu kierowcy może zdarzyć się mniejsza lub większa kolizja na drodze. Stres z tym związany może spowodować, że nie będziemy wiedzieć, jak postępować. Warto więc, na wszelki wypadek, dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji i czy zawsze potrzebna jest Policja?

Obowiązki kierowcy

Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, jeżeli przydarzy nam się wypadek na drodze jest zatrzymanie samochodu w takim miejscu, aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa lub usunąć go z miejsca wypadku (oczywiście, należy tak postąpić tylko wówczas, gdy podczas wypadku nikt nie został ranny).

REKLAMA

Następnie, należy podjąć wszelkie czynności, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo w miejscu wypadku, a więc np. ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku należy podać swoje dane personalne (także właściciela pojazdu i zakładu ubezpieczeń, w którym zawarliśmy ubezpieczenie OC).

Gdy ktoś jest ranny…

Jeżeli w wypadku, w którym braliśmy udział, choćby jeden z jej uczestników został ranny, należy udzielić im niezbędnej pomocy, a także wezwać pogotowie ratunkowe.

Zobacz również: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli uczestnik wypadku został ranny, niezbędne będzie wezwanie Policji.

W takiej sytuacji, nie można podejmować czynności, które utrudnią ustalenie przebiegu wypadku – wszystko powinno pozostać na swoim miejscu. Osoby uczestniczące w wypadku nie powinny opuszczać miejsca wypadku.

Kiedy konieczne będzie wezwanie Policji?

Wezwanie Policji nie zawsze będzie potrzebne. Jeżeli w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał (nie odniósł żadnych obrażeń), wystarczy, że spiszemy odpowiednie oświadczenie i Policja nie musi być wzywana.

Istnieją natomiast takie sytuacje, kiedy wezwanie Policji będzie konieczne:

  1. w sytuacji opisanej powyżej, czyli kiedy choćby jeden z uczestników wypadku został ranny;
  2. uważamy, że uczestnik wypadku znajduje się w stanie nietrzeźwości;
  3. mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z okolicznościami wypadku;
  4. nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.

Oświadczenie uczestników wypadku

Jeżeli stłuczka nie była groźna i nie jest potrzebna obecność funkcjonariuszy Policji, wystarczy, że spiszemy oświadczenie. Mamy tu dwie możliwości. Możemy skorzystać z formularza protokołu, który przygotowany został przez nasz zakład ubezpieczeń (do pobrania na stronach internetowych towarzystw).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Jeżeli takiego nie mamy, możemy oświadczenie sporządzić samodzielnie. Należy wówczas pamiętać o tym, że powinny się w nim znaleźć:

  1. dane osobowe uczestników wypadku (m.in. PESEL, adres zamieszkania, numer rejestracyjny samochodu);
  2. data i godzina zdarzenia;
  3. opis uszkodzeń;
  4. oświadczenie osoby, który ponosi odpowiedzialność za wypadek;
  5. podpisy uczestników wypadku.

 Należy pamiętać, że o wypadku należy poinformować ubezpieczyciela – zarówno swojego, jak i drugiego uczestnika kolizji. Odszkodowanie otrzymuje się z polisy OC sprawcy wypadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA