reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i obejmuje uszkodzenie, kradzież i zdarzenia zaistniałe na skutek zdarzeń losowych. Nie zawsze jednak właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie. Kiedy tak się stanie?

Ubezpieczenie autocasco to dobrowolne ubezpieczenie przed kradzieżą i innymi zdarzeniami losowymi (np. powódź). Zawierane jest w drodze umowy, czego dowodem jest polisa.

Podpisując umowę ubezpieczenia autocasco ubezpieczyciel zobowiązuje się do ponoszenia ryzyka uszczerbku w majątku ubezpieczającego, a ubezpieczający – do zapłaty składki. Aby zostało nam wypłacone odszkodowanie musi zostać zrealizowane określone zagrożenie wskazane w umowie (np. powódź i w jej wyniku zniszczenia samochodu albo kradzież).

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia autocasco, warto abyś uważnie przeczytał ogólne warunki ubezpieczenia, które są dołączane do polisy. Znajdziesz w nich dokładne informacje na temat tego, jakie zdarzenia objęte są ubezpieczeniem, jakie są warunki wypłaty odszkodowania, obowiązki ubezpieczyciela i wyłączenia jego odpowiedzialności. Mogą się one znacząco różnić, w zależności od ubezpieczyciela.

Zobacz również: Po co nam Zielona Karta?

Polisa AC obejmuje swoją ochroną (na ogół) zdarzenia zaistniałe na skutek:

1. uszkodzenia pojazdu (np. w wyniku stłuczki),

2. kradzieży pojazdu (jego części, wyposażenia),

3. zdarzenia losowego (tj. powódź, pożar, opady atmosferyczne).

Jeśli szkoda powstała z winy kierowcy znajdującego się pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających albo osoby nieposiadającej prawa jazdy, zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Umowa ubezpieczenia autocasco zawierana jest na 12 miesięcy, a wysokość sumy ubezpieczeniowej zależy od wartości pojazdu. Bierze się pod uwagę m.in. markę i model pojazdu, przebieg, rok produkcji, dodatkowe wyposażenie. Cena ubezpieczenia stanowi pewien procent wartości samochodu.

Choć ubezpieczenie autocasco jest dobrym rozwiązaniem na wypadek kradzieży czy powodzi, to towarzystwo ubezpieczeń, pomimo spełnienia się głównej przesłanki, nie wypłaci nam odszkodowania.

Zobacz również: Komunikacja

Poza wskazanymi wcześniej przypadkami (tj. prowadzeniu pojazdu przez osobę nieuprawnioną lub w stanie nietrzeźwości), jedną z głównych przyczyn odmowy przyznania odszkodowania w razie kradzieży jest niezabezpieczenie z należytą starannością pojazdu, kompletu kluczyków czy dokumentów.

Jeżeli samochód zostanie skradziony, należy poinformować zakład ubezpieczeń i udzielić szczegółowych wyjaśnień. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, by w określonym terminie od zdarzenia powiadomić o kradzieży Policję.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie autocasco to dobrowolne ubezpieczenie przed kradzieżą i innymi zdarzeniami losowymi (np. powódź).
Ubezpieczenie autocasco to dobrowolne ubezpieczenie przed kradzieżą i innymi zdarzeniami losowymi (np. powódź).

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama