Kategorie

W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

Jarosław Krasnodęmbski
Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych.
Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych.
Rok 2012 jest ostatnim rokiem, w którym istnieje możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych zdobytych w wykroczeniach drogowych. Od 2013 roku możliwość ta zostanie zniesiona.

Nowe zasady karania kierowców od 2013 r.

1 stycznia 2013 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie karania kierowców za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które uzbierają 24 punkty karne w ciągu roku nie stracą prawa jazdy od razu. Po przekroczeniu 24 punktów w ciągu roku liczonego od dnia, w którym doszło po raz pierwszy do naruszenia przepisów, kierowcy tacy zostaną skierowani na specjalny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na towarzyszące kursowi badania psychologiczne.

Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych. Taka możliwość istnieje jeszcze tylko do końca 2012 roku.

Zmniejszenie liczby punktów karnych

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na zmniejszenie liczby karnych punktów wszystkim zainteresowanym kierowcom. Aby tego dokonać kierowca, który jest wpisany do ewidencji, może wziąć udział w specjalnym szkoleniu. Szkolenie to jest odpłatne i dzięki uczestnictwu kierowca może zredukować swoje punkty karne.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

W szkoleniu nie mogą brać udział młodzi kierowcy – w okresie roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Po odbyciu szkolenia kierowca otrzymuje zaświadczenie, a jego kopię dyrektor WORD, w którym odbywało się szkolenie, przekazuje do policji prowadzącej ewidencję punktów karnych.

Odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia zmniejsza o 6 punktów liczbę posiadanych punktów przez kierowcę.

Szkolenia nie można odbyć już po przekroczeniu 24 punktów. Jest to jednak kontrowersyjne. Szkolenie takie może być potraktowane jako nieważne.

Nowa regulacja

Od 1 stycznia 2013 roku szkolenia zmniejszające liczbę punktów pójdą w niepamięć. Szkolenia zostaną zastąpione kursami reedukacyjnymi. Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca nie straci prawa jazdy, tylko będzie kierowany na taki kurs. Będzie miał on miesiąc czasu na jego odbycie, od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowanie na takie szkolenie. Po ukończeniu kursu kierowca otrzyma zaświadczenie, z którym musi udać się do starosty w ciągu 6 tygodni od skierowania go na kurs.

Zakres kursu

Kurs taki będzie dotykał sprawy takie jak skutki wypadków drogowych, czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, psychologicznych aspektach kierowania pojazdem oraz informacje o innych uczestnikach ruchu.

Zarówno opłata za kurs jak i dokładny jego przebieg zostanie określony w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o kierujących pojazdami. Opłata nie będzie jednak wyższa niż 500 zł.

W przeciągu 5 lat po skierowaniu na kurs edukacyjny kierowca musi jeździć zgodnie z przepisami. Jeżeli przez ten okres ponownie zgromadzi 24 punkty to całkowicie straci prawo jazdy. Będzie musiał ponownie odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?