reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

Rok 2012 jest ostatnim rokiem, w którym istnieje możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych zdobytych w wykroczeniach drogowych. Od 2013 roku możliwość ta zostanie zniesiona.

Nowe zasady karania kierowców od 2013 r.

1 stycznia 2013 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie karania kierowców za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które uzbierają 24 punkty karne w ciągu roku nie stracą prawa jazdy od razu. Po przekroczeniu 24 punktów w ciągu roku liczonego od dnia, w którym doszło po raz pierwszy do naruszenia przepisów, kierowcy tacy zostaną skierowani na specjalny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na towarzyszące kursowi badania psychologiczne.

Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych. Taka możliwość istnieje jeszcze tylko do końca 2012 roku.

Zmniejszenie liczby punktów karnych

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na zmniejszenie liczby karnych punktów wszystkim zainteresowanym kierowcom. Aby tego dokonać kierowca, który jest wpisany do ewidencji, może wziąć udział w specjalnym szkoleniu. Szkolenie to jest odpłatne i dzięki uczestnictwu kierowca może zredukować swoje punkty karne.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

W szkoleniu nie mogą brać udział młodzi kierowcy – w okresie roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Po odbyciu szkolenia kierowca otrzymuje zaświadczenie, a jego kopię dyrektor WORD, w którym odbywało się szkolenie, przekazuje do policji prowadzącej ewidencję punktów karnych.

Odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia zmniejsza o 6 punktów liczbę posiadanych punktów przez kierowcę.

Szkolenia nie można odbyć już po przekroczeniu 24 punktów. Jest to jednak kontrowersyjne. Szkolenie takie może być potraktowane jako nieważne.

Nowa regulacja

Od 1 stycznia 2013 roku szkolenia zmniejszające liczbę punktów pójdą w niepamięć. Szkolenia zostaną zastąpione kursami reedukacyjnymi. Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca nie straci prawa jazdy, tylko będzie kierowany na taki kurs. Będzie miał on miesiąc czasu na jego odbycie, od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowanie na takie szkolenie. Po ukończeniu kursu kierowca otrzyma zaświadczenie, z którym musi udać się do starosty w ciągu 6 tygodni od skierowania go na kurs.

Zakres kursu

Kurs taki będzie dotykał sprawy takie jak skutki wypadków drogowych, czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, psychologicznych aspektach kierowania pojazdem oraz informacje o innych uczestnikach ruchu.

Zarówno opłata za kurs jak i dokładny jego przebieg zostanie określony w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o kierujących pojazdami. Opłata nie będzie jednak wyższa niż 500 zł.

W przeciągu 5 lat po skierowaniu na kurs edukacyjny kierowca musi jeździć zgodnie z przepisami. Jeżeli przez ten okres ponownie zgromadzi 24 punkty to całkowicie straci prawo jazdy. Będzie musiał ponownie odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych.
Nowe przepisy nie przewidują możliwości zmniejszenia liczby zdobytych przez kierowcę punktów karnych.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama