| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Nowe zdjęcie na prawo jazdy od 2016 r.

Nowe zdjęcie na prawo jazdy od 2016 r.

Od 24 lutego 2016 r. obowiązują nowe zdjęcia przy ubieganiu się o prawo jazdy. Zdjęcia wykonane przed tym terminem są bezużyteczne. Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie, aby mogło zostać wykorzystane przy ubieganiu się o prawo jazdy w 2016 r.?

Wymogi zdjęcia na prawo jazdy w 2016 r.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, obowiązują nowe zdjęcia przy ubieganiu się o prawo jazdy w 2016 r.

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie, przed przystąpieniem do szkolenia, składa do właściwego organu wydającego prawo jazdy lub pozwolenie wymagane dokumenty, w tym kolorową fotografię.

Zobacz: Aktualny taryfikator mandatów

Parametry zdjęcia do prawa jazdy od 2016 r.

Wymiary fotografii -  35 × 45 mm.

Zdjęcie wykonane na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry.

Obejmuje wizerunek od od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Osoby z wadami wzroku

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.4)).

Nakrycie głowy

Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.

Zobacz: Aktualny taryfikator punktów karnych

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Parametry zdjęcia do prawa jazdy od 2016 r. /fot. Fotolia
Parametry zdjęcia do prawa jazdy od 2016 r. /fot. Fotolia

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »