Kategorie

Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Emilia Panufnik
Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r. / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r. / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie za przestój należy się pracownikowi, który pomimo gotowości do pracy, nie może jej świadczyć z przyczyn od niego niezależnych. Ile wynosi kwota wynagrodzenia za przestój w 2020 r.?

Przestój w pracy

Przestój w pracy polega na niewykonywaniu pracy przez pracownika, pomimo jego gotowości do pracy. Przyczyny przestoju leżą po stronie pracodawcy bądź są obiektywne jak np. klęska żywiołowa. Przykładem może być wystąpienie burz, w wyniku których zostały przerwane linie energetyczne lub w wyniku uderzenia piorunu uszkodziły się urządzenia i systemy energetyczne w całym budynku. Jeśli praca wykonywana w tym miejscu jest ściśle związana z korzystaniem z internetu i sprzętu komputerowego, pracodawca nie będzie miał faktycznej możliwości zapewnienia pracownikom wykonywania tej pracy. Za taki czas zatrudniony powinien otrzymać wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Kodeks pracy przewiduje możliwość skierowania pracownika do innej odpowiedniej pracy, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę.

Niewłaściwą praktyką jest więc nakłanianie pracowników do składania wniosków urlopowych na taki okres lub wyznaczanie innych dni w ramach odpracowania czasu niewykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Sytuacje niezawinionego przez pracownika postoju stanowią czas płatnej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, która obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Wynagrodzenie za przestój

Wynagrodzenie za przestój czyli wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika powinno być określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli pracodawca nie poczynił takich zapisów np. w regulaminie wynagradzania, będzie to 60% wynagrodzenia.

Za przestój wynikający z winy pracownika wynagrodzenie się nie należy.

Kodeks pracy zabezpiecza pracownika regulując minimalną wysokość wynagrodzenia za przestój. Nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 r. minimalna płaca wyniesie 2600 zł brutto. Będzie więc to także najniższe możliwe wynagrodzenie za przestój, jeśli trwał on miesiąc. W przypadku krótszego okresu pozostawania w gotowości do pracy, kwotę tę należy obniżyć proporcjonalnie zgodnie z czasem przestoju. Odpowiedniego obniżenia wysokości wynagrodzenia za przestój dokonuje się również w sytuacji pracownika zatrudnionego na część etatu. Stawka 2600 zł miesięcznie obowiązuje bowiem pełnoetatowców.

Stawkę miesięczną należy podzielić przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu kalendarzowym np. w styczniu 2020 r. będzie to 168 godzin. Otrzymaną stawkę godzinową mnoży się o liczbę godzin przestoju.

Jeśli wynagrodzenie pracownika określone jest stawką godzinową. Liczbę godzin przestoju należy pomnożyć przez kwotę stawki godzinowej.

Skierowanie do innej pracy na czas przestoju

W przypadku skierowania pracownika do innej odpowiedniej pracy na czas przestoju, wypłaca się wynagrodzenie przysługujące za tę pracę. Może być ono wyższe lub niższe od stałej płacy pracownika, jednak nigdy nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zabezpieczenie minimalnej wysokości wynagrodzenia za przestój nie dotyczy pracownika, jeżeli wina za wywołanie przestoju leży po jego stronie.

Odrobinę inna reguła dotyczy przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. W tej sytuacji wynagrodzenie za czas przestoju należy się wyłącznie pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od tych warunków i tylko jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią (np. układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania w danym zakładzie pracy). Ponadto jeśli pracodawca wyznaczy im na czas przestoju inną pracę, otrzymają wynagrodzenie jakie przysługuje za wykonanie tej pracy. Przepisy prawa pracy mogą jednak stanowić, że i w tej sytuacji zastosowanie znajdzie omówiona w poprzednim akapicie reguła dotycząca skierowania pracownika na czas przestoju do innej pracy.

Przestój ekonomiczny

Szczególne przepisy dotyczą sytuacji przestoju ekonomicznego. Jest to czas, kiedy pracownicy nie wykonują swojej pracy ze względów ekonomicznych. Reguluje go ustawa z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Więcej o przestoju ekonomicznym znajdziesz w artykule „Przestój ekonomiczny”.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?