REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe. Fot. Fotolia
Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki do wynagrodzenia to dodatkowy składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi w związku z warunkami w jakich pracuje pracownik, z kwalifikacjami pracownika, czy funkcją jako pełni. Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe.

Dodatki obowiązkowe

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

REKLAMA

W przypadku, jeśli pracownik wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy czasu pracy, a także pracuje ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy przysługuje mu prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, w przypadku, kiedy praca w godzinach nadliczbowych przypada w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto. Na dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej opisany.

Zobacz także dział: Godziny nadliczbowe

Dodatek za pracę w porze nocnej

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku to 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek za pracę w niedzielę

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele pracodawca mo obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy. Nie ma znaczenia ile godzin w niedziele pracował pracownik, nawet za jedną godzinę pracy w niedziele przysługuje pracownikowi dzień wolny. Dzień wolny pracodawca musi udzielić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowanej niedzieli. W przypadku, kiedy pracodawca nie może przyznać pracownikowi dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli i tak oddanie dnia wolnego nie jest możliwe pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedziele.

Dodatek za pracę w święto

W przypadku, kiedy pracownik pracuje w święto pracodawca musi mu udzielić dnia wolnego, do końca okresu rozliczeniowego. Dzień wolny nie może wypadać w dzień wolny w dzień dla pracownika wolny od pracy. Jeśli pracodawca nie będzie miał możliwości przyznania dnia wolnego, wtedy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę  pracy w święto.

Dodatki wyrównawcze

REKLAMA

Dodatki wyrównawcze mają wyrównać różnicę w wynagrodzeniu pracownika powstałą w związku z ciążą pracownicy lub względami zdrowotnymi pracownika. Pracodawca, który zatrudnia pracownicę w ciąży w porze nocnej lub zatrudnia pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersi przy pracy przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

Dodatek wyrównawczy przysługuje również pracownikowi, który został przeniesiony do innej pracy, w związku z jego stanem zdrowia. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy. W przypadku, przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Jednak należy wspomnieć, że dodatek wyrównawczy przysługuje przez okres nie przekraczający 6 miesięcy.

Zobacz także dział: Zasiłek wyrównawczy

Dodatki nieobowiązkowe

Prawo do dodatków nieobowiązkowych może zostać pracownikowi zagwarantowane pracownikowi w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy.

Dodatek funkcyjny

REKLAMA

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi w związku z zajmowaną funkcją kierowniczą. Do dodatku mają prawo osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, kiedy praca, którą wykonują jest związana z zarządzaniem i kierowaniem zespołem osób. Dodatek jest swoistą rekompensatą za większą odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobach na kierowniczych stanowiskach.

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego, co oznacza że nie przysługuje na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów. Dodatek jest obowiązkowy tylko wobec określonych grup pracowniczych, na przykład wobec pracowników samorządowych, prokuratorów. Jeśli inni pracodawcy chcą wprowadzić prawo do dodatku funkcyjnego, mogą to uczynić w regulaminie wynagradzania, w układzie zbiorowym pracy albo w umowie o pracę.

Dodatek za wysługę lat

Dodatek za wysługę lat zwany też dodatkiem stażowym. Dodatek przysługuje pracownikom po przepracowaniu określonego czasu. Dodatek stażowy dla niektórych pracowników sfery budżetowej jest dodatkiem obowiązkowym. W przypadku, kiedy pracodawca chce, aby jego pracownicy otrzymali dodatek za przepracowanie określonej liczby lat pracy musi uwzględnić taką możliwość w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę.

Zobacz: Uprawnienia pracownika samorządowego

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach

Pracownikowi przysługuje dodatek, jeśli pracuje w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych. Dodatek przysługuje w związku z tym, że praca w takich warunkach naraża pracownika na działanie szkodliwych warunków, co powodować może w dłuższym czasie obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej pracownika lub zmianę w stanie zdrowia, która skutkować może chorobą zawodową.

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach nie jest dodatkiem obowiązkowym. Pracodawca może wprowadzić możliwość przyznania pracownikom dodatku za pracę w szczególnie trudnych warunkach w umowie o pracę, w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania.

Dodatek za pracę w szczególnie uciążliwych warunkach przysługuje za każdą godzinę przepracowanych w tych warunkach. Jednak pracodawca powinien określić liczbę godzin pracy, jaką pracownik musi przepracować w warunkach szkodliwych, aby nabyć prawo do dodatku.

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne znajomości przyznawany jest pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe. Na dodatek może liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie  ukończenia specjalistycznych kursów.

Pewnego rodzaju dodatkiem za szczególne umiejętności jest dodatek za znajomość języków obcych. Pracownik, który chce go otrzymać musi legitymować się określonym certyfikatem znajomości języka obcego.

Dodatek za niepalenie i dodatek za zdrowie

Pracodawca może w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy przewidzieć wypłacanie pracownikom, którzy nie palą tytoniu dodatku z tego tytułu.  Dodatek za zdrowie, może natomiast zostać przyznany pracownikowi, który nie korzysta ze zwolnień lekarskich.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA