| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Inne niż zarobki sposoby motywacji pracowników

Inne niż zarobki sposoby motywacji pracowników

Sposobów motywacji pracowników jest wiele. Oprócz oferowania wysokich zarobków pracodawca może pochwalić pracownika, wysłać go na szkolenie lub dać możliwość awansu. Należy pamiętać, że zmotywowany pracownik to efektywny pracownik.

Pochwały pracownika

Doskonałym sposobem zmotywowania pracownika jest pochwała. Każdy dobry szef powinien potrafić pochwalić pracownika za wzorowe wypełnianie obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i szczególne osiągnięcia zawodowe. Należy bowiem pamiętać, że dowartościowany pracownik jest bardziej efektywny w pracy i stara się podejmować nowe wyzwania.

Bardzo ważne jest, aby pracodawca chwalił krótko, konkretnie i natychmiast po wykonaniu zadania. Nie może również zapomnieć, że pochwały to nie tylko słowa, ale również czyny i gesty. W zależności od sytuacji pochwały można udzielić w obecności innych pracowników lub na osobności.

Pracodawca może wydać pracownikowi pochwałę pisemną, pochwałę publiczną bądź dyplom uznania.

Udział w szkoleniach

Pracodawca może również zaproponować pracownikom sfinansowanie wybranych szkoleń. Najlepiej stworzyć listę dostępnych kursów. Taka inicjatywa nie tylko podwyższy kompetencje pracowników, ale również przyczyni się do zwiększenia efektywności ich pracy.

Dzięki szkoleniom pracownik poczuje się docenionym ponieważ pracodawca postanowił w niego inwestować. Utworzy się silniejsza więź z firmą.

Awans

Kolejnym motywatorem pracowników jest awans. Pracodawca, który chce zachęcić pracownika do wytężonego wysiłku powinien stworzyć precyzyjne kryteria awansu. Ważne jest przy tym, aby wybór pracowników, którym pracodawca udziela awansu był oparty na obiektywnych, jawnych, rzeczowych i jednoznacznych  kryteriach. Profesjonalna ocena powinna skupiać się na efektach pracy i ogólnej prezencji osoby, oraz na tym jak ona wpływa na wizerunek firmy.

Tylko taki awans, który jest sprawiedliwy, odpowiedni i oparty na rzeczywistych zasługach, zmotywuje pracownika.

Zobacz: Jak chroniony jest pracownik w wieku przedemerytalnym?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »