| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Świadczenia dodatkowe dla pracowników w 2012 r.

Świadczenia dodatkowe dla pracowników w 2012 r.

Świadczenia dodatkowe w 2012 r. przyznaje pracownikom aż 87% firm. Pracodawcy najczęściej decydują się na finansowanie zatrudnionym kursów zawodowych.

87% przedsiębiorstw oferuje pracownikom benefity – wynika z raportu „Polityka świadczeń dodatkowych w 2012 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak. Wśród przebadanych firm jedynie 13% w ogóle nie wprowadziło systemu świadczeń dodatkowych.

Oferta świadczeń

Do świadczeń, które najczęściej proponowane są zatrudnionym należą szkolenia i kursy zawodowe. – Ten benefit odnotowano w ofercie 82% badanych przedsiębiorstw – komentuje Renata Kucharska-Kawalec z firmy Sedlak & Sedlak. Wsród popularnych świadczeń znajdują się również: podstawowa opieka medyczna (74%), udział w konferencjach branżowych (74%) oraz zajęcia sportowe (66%).

Mniejszym powodzeniem cieszą się zapomogi w przypadkach losowych (54%), jak również telefon służbowy do użytku prywatnego oraz finansowanie przez przedsiębiorstwo książek czy czasopism naukowych (kolejno 55%).

Polecamy serwis: Szkolenia

Świadczenia dodatkowe najczęściej oferowane przez pracodawców w 2012 roku

Wartość pakietu świadczeń dodatkowych

Mediana wartości pakietów świadczeń dodatkowych w badanych firmach w 2012 r. wynosi miesięcznie 200 PLN na pracownika. W 10% przedsiębiorstw wartość benefitów przekracza 500 PLN na osobę. Wartość świadczeń różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstw, które je oferują. Mediana wartości pakietu benefitów jest najniższa w średniej wielkości firmach i wynosi 170 PLN na jedną osobę w ciągu miesiąca. Najwyższa mediana wartości świadczeń występuje natomiast w największych przedsiębiorstwach (250 PLN na osobę miesięcznie). 

Zobacz również: Paczki dla dzieci pracowników na święta

Biorąc pod uwagę profil działalności firmy, najdroższe benefity otrzymują osoby zatrudnione w sektorze handlowym. W branży tej mediana wartości pakietu świadczeń wynosi 238 PLN na pracownika w ciągu miesiąca.

Wiedza o świadczeniach dodatkowych

Firmy biorące udział w badaniu zapytano, czy ich pracownicy są informowani o wartości pakietów świadczeń. Wyniki badania pokazują, że jedynie 26% pracodawców przekazuje zatrudnionym tego typu informacje. Najczęściej robią to organizacje średniej wielkości - 33% z nich przekazuje pracownikom dane na temat wartości benefitów. Najrzadziej takie informacje są udostępniane przez duże firmy. Tylko 16% z nich komunikuje zatrudnionym wartość pakietu świadczeń.

Polecamy serwis: Zarobki

Procent przedsiębiorstw, które informują pracowników o wartości pakietu świadczeń dodatkowych – według wielkości przedsiębiorstwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »