reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Świadczenia dodatkowe dla pracowników w 2012 r.

Świadczenia dodatkowe dla pracowników w 2012 r.

Świadczenia dodatkowe w 2012 r. przyznaje pracownikom aż 87% firm. Pracodawcy najczęściej decydują się na finansowanie zatrudnionym kursów zawodowych.

87% przedsiębiorstw oferuje pracownikom benefity – wynika z raportu „Polityka świadczeń dodatkowych w 2012 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak. Wśród przebadanych firm jedynie 13% w ogóle nie wprowadziło systemu świadczeń dodatkowych.

Oferta świadczeń

Do świadczeń, które najczęściej proponowane są zatrudnionym należą szkolenia i kursy zawodowe. – Ten benefit odnotowano w ofercie 82% badanych przedsiębiorstw – komentuje Renata Kucharska-Kawalec z firmy Sedlak & Sedlak. Wsród popularnych świadczeń znajdują się również: podstawowa opieka medyczna (74%), udział w konferencjach branżowych (74%) oraz zajęcia sportowe (66%).

Mniejszym powodzeniem cieszą się zapomogi w przypadkach losowych (54%), jak również telefon służbowy do użytku prywatnego oraz finansowanie przez przedsiębiorstwo książek czy czasopism naukowych (kolejno 55%).

Polecamy serwis: Szkolenia

Świadczenia dodatkowe najczęściej oferowane przez pracodawców w 2012 roku

Wartość pakietu świadczeń dodatkowych

Mediana wartości pakietów świadczeń dodatkowych w badanych firmach w 2012 r. wynosi miesięcznie 200 PLN na pracownika. W 10% przedsiębiorstw wartość benefitów przekracza 500 PLN na osobę. Wartość świadczeń różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstw, które je oferują. Mediana wartości pakietu benefitów jest najniższa w średniej wielkości firmach i wynosi 170 PLN na jedną osobę w ciągu miesiąca. Najwyższa mediana wartości świadczeń występuje natomiast w największych przedsiębiorstwach (250 PLN na osobę miesięcznie). 

Zobacz również: Paczki dla dzieci pracowników na święta

Biorąc pod uwagę profil działalności firmy, najdroższe benefity otrzymują osoby zatrudnione w sektorze handlowym. W branży tej mediana wartości pakietu świadczeń wynosi 238 PLN na pracownika w ciągu miesiąca.

Wiedza o świadczeniach dodatkowych

Firmy biorące udział w badaniu zapytano, czy ich pracownicy są informowani o wartości pakietów świadczeń. Wyniki badania pokazują, że jedynie 26% pracodawców przekazuje zatrudnionym tego typu informacje. Najczęściej robią to organizacje średniej wielkości - 33% z nich przekazuje pracownikom dane na temat wartości benefitów. Najrzadziej takie informacje są udostępniane przez duże firmy. Tylko 16% z nich komunikuje zatrudnionym wartość pakietu świadczeń.

Polecamy serwis: Zarobki

Procent przedsiębiorstw, które informują pracowników o wartości pakietu świadczeń dodatkowych – według wielkości przedsiębiorstwa

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Benefity dla pracowników./ Fot. Fotolia
Benefity dla pracowników./ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama