| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak zmotywować pracownika zarobkami

Jak zmotywować pracownika zarobkami

Istnieje wiele sposobów motywowania pracowników, jednak najskuteczniejsze z nich wiążą się z kosztami. Zarobki stanowią bowiem podstawowy bodziec do wzrostu wydajności pracy.
Pracodawca powinien więc zadbać o to, aby jego pracownicy otrzymywali różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia, premie, nagrody lub świadczenia socjalne.

Płaca stanowi podstawowy bodziec do wzrostu wydajności pracy. Wynagrodzenie jest ważnym narzędziem zarówno polityki gospodarczej państwa jak i oddziaływania na organizację wewnętrzną zakładu pracy oraz na układ stosunków międzyludzkich w nim, a takie oddziaływania na osobistą wydajność pracy pracownika.

Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że na filozofię wynagradzania składają się dwa czynniki:

  • możliwości finansowe pracodawcy oraz
  • efektywność pracownika, którą można mierzyć na różne sposoby (np. sprzedaż w przypadku handlowców, ilość wyprodukowanych urządzeń w przypadku pracowników produkcyjnych).

Motywującym składnikiem wynagrodzenia stałego są stałe dodatki do płacy typu: za pracę w nocy, w weekendy, nadgodziny, uciążliwe warunki pracy. Bardzo istotne jest również utrzymywanie i pogłębianie praktyki stosowania tzw. premii uznaniowych. Premia niewątpliwie spełnia funkcją motywacyjną. Jest składnikiem wynagrodzenia i świadczeniem pieniężnym, które przysługuje pracownikowi po spełnieniu przez niego wyraźnie określonych kryteriów.

Pracodawca może także przyznać pracownikom różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, takie jak:

  • nagrody pieniężne - mogą być przyznawane pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu.
  • dochody odroczone, np. udziały w zysku, akcje, obligacje,
  • nagrody dodatkowe,
  • świadczenie socjalne, np. stołówki.

Zobacz także dział: Dodatki i nagrody

Specjaliści sugerują, że idealne proporcje wynagrodzenia to takie, w których 70% stanowi jego stała część, a 30 % część zmienna.

Pracodawcy, którzy chcą się obronić przed utratą specjalistów powinni zapłacić im pensję wyższą niż konkurencja oraz zadbać o ich rozwój poprzez organizowanie profesjonalnych szkoleń. Odpowiednio zbudowana motywacja w pracowniku, sprawi, że stanie się on bardziej wydajny, a to sprawi, że finanse włożone w takie szkolenia, staną się świetną inwestycją, która z pewnością się zwróci w najbliższym czasie.

Obok płacy zasadniczej warto oferować najlepszym świadczenia dodatkowe, takie jak subsydia mieszkaniowe, transportowe, poradnictwo prawne, członkostwo w klubach fitness i wiele innych.

Zobacz także dział: Zarobki w Polsce

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawcy, którzy chcą się obronić przed utratą specjalistów powinni zapłacić im pensję wyższą niż konkurencja.
Pracodawcy, którzy chcą się obronić przed utratą specjalistów powinni zapłacić im pensję wyższą niż konkurencja.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »