| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > Wyrejestrowanie z ubezpieczenia pracownika

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia pracownika

Wyrejestrowaniu z ubezpieczenia podlega pracownik, w stosunku do którego wygasł tytuł do obowiązkowych lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych bądź zdrowotnych. Obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia spoczywa na płatniku składek.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczenia płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienie tego faktu.

Pan Andrzej ma zawartą umowę o pracę na czas określony do 20 stycznia 2011 r. Jeśli umowa nie zostanie przedłużona to wyrejestrowania z ubezpieczenia należy dokonać od 21 stycznia 2011 r.

Formularz ZUS ZWUA

Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik dokonuje w jednostce organizacyjnej ZUS na formularzu ZUS ZWUA. Podaje się w nim dane dotycząc płatnika składek (m.in. NIP, REGON, PESEL) oraz osoby wyrejestrowanej. W bloku IV jako datę wyrejestrowania w polu 02 należy wpisać datę, od której ubezpieczony nie podlega już ubezpieczeniu. Natomiast w polu 03 podaje się kod przyczyny wyrejestrowania, który składa się z 3 znaków:

  • 100 - ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia, 
  • 500 - zgon osoby ubezpieczonej,
  • 600 - inna przyczyna wyrejestrowania, 
  • 700 - zawieszenie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz: Jak działają pracownicze kasy zapomogowo - pożyczkowe?

Wyrejestrowanie dokonuje się w ZUS

Formularz wyrejestrowania z ubezpieczenia należy złożyć w ZUS. Można tego dokonać drogą elektroniczną - z wykorzystaniem aktualnej wersji programu "Płatnik" za pomocą przekazu elektronicznego - taka forma jest obowiązkowa dla płatników składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób bądź też w formie papierowej.

Terminy

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczenia jest ograniczone terminami. Jeden z nich wynosi 7 dni od daty zaistnienia tego faktu i dotyczy osób w stosunku do których wygasł tytuł do obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia społecznego i/lub ubezpieczenia zdrowotnego, a drugi to 30 dni od ustania stosunku pracy i dotyczy pracowników skierowanych do pracy lub służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą.

Płatnik składek jest zobowiązany powiadomić ZUS o każdej zmianie danych ubezpieczonego zawartych w zgłoszeniu wyrejestrowania w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.

Zobacz serwis: Pracownik

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »