REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka do 3259 zł: Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 r. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Podwyżka do 3259 zł: Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 r. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające
Podwyżka do 3259 zł: Świadczenie pielęgnacyjne w 2025 r. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Podwyżka do 3259 zł. Śmierć. Dzieci. Świadczenie wspierające 
rozwiń >

Obliczamy podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. w 5 krokach:

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 (2988 zł) i 2025 r. (podwyżka do 3259 zł)

Krok 1 Pensja minimalna z 1 stycznia 2024 r. - 4242 zł brutto

Krok 2 Pensja minimalna na 1 stycznia 2025 r. - 4626 zł brutto

Krok 3 - O ile wzrosła pensja minimalna 4242? Wzrosła o + 9,05% = 4626 zł

Krok 4 - 2988 zł (świadczenie pielęgnacyjne 2024 r.) +9,05%= 3258,4 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 5 - Zaokrąglamy 3258,4 zł w górę do 3259 zł

I mamy świadczenie pielęgnacyjne dla 2025 r.

Polecamy artykuł o wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w 2025 r.:

W 2025 r. świadczenie pielęgnacyjne przekroczy 3000 zł. Zasiłek pielęgnacyjny wciąż 251,84 zł

Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające w 2024 r.

Można uznać, iż rok 2024 jest rewolucyjny dla świadczenia pielęgnacyjnego. Wszystko za sprawą świadczenia wpierającego, które zmieniło też zasady przyznawania m.in. świadczenia pielęgnacyjnego.

Przede wszystkim chodzi o krąg osób uprawnionych. Świadczenia pielęgnacyjnego co do zasady nie można już z otrzymać na seniora. 

Ustawa o świadczeniach rodzinnych w nowym brzmieniu wymienia tu szczegółowo osoby, które mogą dostać świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Są to:

  • matka albo ojciec;
  • inne osoby, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  • opiekun faktyczny dziecka,
  • rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m.in. w sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna. 

Ważne

Osoby, które nabyły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach „starych” tzn. obowiązujących do 31 grudnia 2023 r. w określonych przypadkach mogą nadal je pobierać zgodnie z ochroną prawa nabytych.

Zmiany 2024. Te dzieci już mogą korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego

Kolejna ważna zmiana dotyczy możliwości „dorabiania” do świadczenia pielęgnacyjnego. Według nowych zasad można łączyć aktywność zawodową z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko.

Podobnie jest w sytuacji, gdy opiekun ma ustalone prawo do emerytury czy renty. 

Czytaj więcej: Czy emeryt może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Zmiany dotyczą też osób prowadzących gospodarstwa rolne.

Przykład

Pan Andrzej jest rolnikiem. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na „nowych” zasadach, obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. nie musi rezygnować z prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Świadczenie pielęgnacyjne po śmierci podopiecznego

W przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba sprawująca opiekę zachowuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon osoby wymagającej opieki. 

Tę zasadę dla świadczenia pielęgnacyjnego również wprowadziła od 1 stycznia 2024 r. ustawa o świadczeniu wspierającym.

Zobacz również: Co dzieje się ze świadczeniem pielęgnacyjnym po śmierci

Świadczenie pielęgnacyjne a tzw. 1500 plus

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego na nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. zasadach nie wykluczy prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy”. Dla świadczenia „aktywni rodzice w pracy” ważne jest, aby rodzice byli aktywni zawodowo na określonym, wskazanym w ustawie poziomie.

W związku z tym, aktywni zawodowo rodzice, spośród których jeden pobiera świadczenie pielęgnacyjne na „nowych” zasadach, w ramach programu „Aktywny rodzic” będą mogli uzyskać wsparcie na dziecko w postaci jednego, wybranego świadczenia spośród trzech komponentów programu, tj. albo „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe) albo „aktywnie w żłobku” albo „aktywnie w domu” - czytamy na stronie internetowej MRPiPS.

Świadczenie pielęgnacyjne. Waloryzacja w 2025 r.

Czy w 2025 r. będzie podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów.

Ważne

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 zł.

REKLAMA

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia. Waloryzacja polega na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem tym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedniego. Tak ustaloną wysokość świadczenia zaokrągla się następnie do pełnych złotych w górę.

Jeżeli przepisy te nie ulegną zmianie, to ostateczną wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. powinniśmy poznać do 15 listopada 2024 r., ponieważ w tym terminie nowa kwota podlega ogłoszeniu w „Monitorze Polskim”.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

REKLAMA

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

REKLAMA

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA