reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia

Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia

Zasadą jest, że zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Okres też jest różny, w zależności, czy osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie lub obowiązkowo.

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje choremu po upływie okresu oczekiwania. Okres wyczekiwania to minimalny czas, przez który ubezpieczony musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, aby móc otrzymać prawo do zasiłku chorobowego. Jak wspominano na wstępie długość okresu oczekiwania zależy od rodzaju ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Natomiast osoba ubezpieczona dobrowolnie może liczyć na zasiłek chorobowy po upływie 90 dni takiego  temu ubezpieczenia. Warto podkreślić, że ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo podlegają przed wszystkim pracownicy.

Zobacz także: Jak długie są okresy zasiłkowe przy zasiłku chorobowym

Zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia zatrudnienia

Określonym grupom pracowników prawo do zasiłku chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, czyli już od pierwszego dnia pracy. Do te  grupy zaliczymy:

  • absolwentów szkól lub szkól wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10- letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Pani Alicja po tygodniu pracy złamała rękę. Wcześniej przed obecnym zatrudnieniem przez 5 miesięcy była bez pracy. Pani Alicji nie będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, ponieważ niezdolność do pracy powstała przed upływem 30 dni ubezpieczenia, a Pani Alicja nie ma wcześniejszego okresu ubezpieczenia wynoszącego co najmniej 10 lat.

Wypadek przy pracy a zasiłek chorobowy

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje, również, gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Za wypadek w drodze do pracy i z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia, jeśli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Zobacz także: Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama