| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech 2013-2015

Zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech 2013-2015

Osoby zatrudnione we Włoszech na podstawie umowy o wykonanie określonego projektu, czyli tzw. contratto a progetto często zastanawiają się czy będą miały możliwość uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełnić w latach 2013-2015, aby go otrzymać?

Jeszcze do niedawna, osoby zatrudnione na tego rodzaju umowy nie miały prawa do otrzymania zapomogi po ustaniu stosunku pracy. Reforma prawa pracy, zwana Fornero wprowadziła jednak zmiany na lata 2013-2015. W tej chwili, począwszy od 1 stycznia 2013 roku pracownikom takim, którzy zarejestrowani są tylko w odrębnym funduszu INPS (gestone separata INPS) przysługuje jednorazowa zapomoga, zwana „una tantum”.  W okólniku nr 38/2013 zostały wyjaśnione wszystkie wymogi, które powinna spełniać osoba, starająca się o jej przyznanie.

Zadaj pytanie na Forum

Wymogi, które należy spełnić:

  • w przeciągu całego roku poprzedzającego (anno precedente) złożenie wniosku o przyznanie zapomogi, np. jeśli wniosek zostanie złożony w 2013 r. chodzi o rok 2012, bezrobotny musiał być zatrudniony na tzw. contratto a progetto tylko u jednego pracodawcy. Nieważne, czy czy to była jedna umowa, czy też kilka – liczy się tylko fakt, że pracodawcą była ta sama firma;
  • całkowity dochód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20.000 euro;
  • w ciągu roku, w którym zostanie złożony wniosek została wpłacony co najmniej 1 miesiąc składek na ubezpieczenie społeczne lub w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku opłacone zostały co najmniej 3 miesiące składek. Od 2016 r. zacznie obowiązywać warunek 4 miesięcy opłaconych składek;

UWAGA!
W przypadku, gdy pracodawca nie opłacił składek na ubezpieczenie społeczne, pracownikowi nie przysługuje prawo do zapomogi „una tantum”!

Zobacz również: Czy trzeba się zarejestrować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych

- w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie zasiłku wnioskodawca był nieprzerwanie bezrobotny przez co najmniej dwa miesiące, co musi być potwierdzone rejestracją w urzędzie pracy (Centro per l’Impiego) oraz deklaracją natychmiastowej gotowości do podjęcia pracy lub szkolenia – ponieważ reforma weszła w życie w tym roku, a w roku poprzednim wymóg ten był nieco inny, w przypadku wniosku składanego w 2013 r. wystarczy oświadczenie o braku umowy o pracę/projekt przez co najmniej dwa miesiące w 2012 r.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie zapomogi „una tantum” należy zlożyć w INPS-ie do 31 grudnia danego roku, czyli roku, w którym wygasła umowa i zostały spełnione warunku do przyznania prawa do otrzymania zasiłku. Wniosek można zgłosić osobiście lub rejestrując się na stronie internetowej włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych INPS.

Autor: D.ssa Maria Elena Arguello

Zobacz: Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »