Kategorie

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Wioleta Matela
pieniądze, funty, brytyjski zasiłek dla bezrobotnych./ fot. Fotolia
pieniądze, funty, brytyjski zasiłek dla bezrobotnych./ fot. Fotolia
Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Czy urząd pracy pośredniczy w wypłacie zasiłku dla osób powracających z zagranicy?

Halina Krzyżak: Podstawowa zasada: O zasiłek dla bezrobotnych należy ubiegać się  w kraju, w którym zakończyło się pracę.

Osoby, które straciły pracę na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mają możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie.

Jeżeli nie spełniły one warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowały i powróciły do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa między innymi w przypadku, gdy ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski; ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był w Polsce, ale są pracownikami powracającymi i podczas ostatniej pracy za granicą posiadali miejsce zamieszkania w Polsce.

Zobacz również: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Jakie dokumenty należy przedstawić?

H.K.: Po powrocie do Polski należy:

 • zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
 • wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz z załącznikami. Tu należy pamiętać, iż oświadczenie- zał. nr 1 powinien być kompletnie wypełniony. Na podstawie w/w oświadczenia organ przyznający prawo do zasiłku dla bezrobotnych tj. Marszałek Województwa ocenia, czy interesy życiowe Strony w okresie zatrudnienia za granicą koncentrowały się na terenie Polski wg kryteriów zawartych w/w art.11 rozporządzenia 987/2009),
 • złożyć Dokument PdU1 potwierdzający zatrudnienie i ubezpieczenie na terenie krajów UE/EOG i Szwajcarii (w przypadku braku w/w dokumentu należy wypełnić załącznik nr 2 do wniosku i dołączyć dokumentację zagraniczną np. P60, P45, nr ubezpieczenia, umowy o pracę, kontrakty, zaświadczenia od pracodawcy, referencje, odcinki wypłat tzw. payslipy oraz inne posiadane przez Stronę dokumenty.) W/w dokumentacja zostanie przesłana do zagranicznej instytucji właściwej do spraw bezrobocia w celu uzyskania stosownego dokumentu, 
 • całość dokumentacji złożonej w powiatowym urzędzie pracy zostaje przekazana do wojewódzkiego urzędu pracy jako instytucji właściwej do wydania decyzji administracyjnej. Należy jednak pamiętać, iż nie kompletna dokumentacja powoduje przedłużenie postępowania administracyjnego jak również może spowodować odmowę wydania stosownego dokumentu przez instytucję zagraniczną.

Złożenie przez Stronę Dokumentu PdU1 przyśpieszy wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych po pracy za granicą.

Ważne jest to, że okresy zatrudnienia lub okresy pracy na własny rachunek muszą być uznane zgodnie z ustawodawstwem instytucji zagranicznej za okresy ubezpieczenia, aby można było je zaliczyć do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

Jakie formalności należy załatwić będąc jeszcze w Wielkiej Brytanii?

H.K.: Przed przyjazdem do Polski należy przede wszystkim zarejestrować się w instytucji właściwej ds. bezrobocia w Wielkiej Brytanii w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który następnie można transferować do Polski (dokument PdU2).

W przypadku jednak podjęcia decyzji o powrocie do Polski należy złożyć wniosek w instytucji właściwej ds. bezrobocia:

DEPARTMENT FOR WORK  AND PENSIONS
THE PENSIONS SERVICE
INTERNATIONAL PENSION CENTRE
TYNEVIEW PARK
NEWCASTLE UPON TYNE
NE98 1 BA

o wydanie dokumentu PDU1, który potwierdza okresy zatrudnienia, ubezpieczenia, pracy na własny rachunek i jest niezbędny do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych na podstawie polskiego prawodawstwa.

Zobacz również: Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?


Czy istnieje możliwość transferu zasiłku?

H.K.: Istnieje. Należy jednak przed przyjazdem do Polski po zakończonej pracy za granicą zarejestrować się we właściwej instytucji ds. bezrobocia, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Trzeba pozostawać w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie, a następnie złożyć wniosek o  wydanie  dokumentu PdU2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Po przyjeździe do Polski z Dokumentem PdU2 należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy w ciągu 7dni od daty wskazanej na w/w dokumencie– celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy. Aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą należy powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku – najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu Pd U2.

Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu PdU2, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże w uzyskaniu tego dokumentu na podstawie pisemnej prośby (do prośby należy dołączyć dokument potwierdzający fakt rejestracji w  instytucji  ds. bezrobocia za granicą).

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych, w którymś z tych krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce, należy to potwierdzić na dokumencie PdU1, który wyda Wojewódzki Urząd Pracy.

Do wniosku o wydanie PD U1 należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Polsce:

 • świadectwa pracy,
 • umowy zlecenia,
 • dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej,
 • zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o pobieranych zasiłkach.

W  przypadku  przesłania dokumentów pocztą powinny być one potwierdzone za zgodność z oryginałem przez powiatowy urząd  pracy  lub instytucję właściwą do spraw bezrobocia za granicą.

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, umów zleceń lub prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy, że w tym czasie zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od podstawy w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w tym czasie.

W jaki sposób (terminy, waluta) jest wypłacany zasiłek?

H.K.: Zasiłek dla bezrobotnych przyznany przez instytucję zagraniczną tzw. transfer zasiłku wypłacany jest bezpośrednio przez tą instytucję, na wskazane konto bezrobotnego w wysokości i walucie kraju przyznającego zasiłek.

Natomiast, zasiłek dla bezrobotnych przyznany na podstawie ustawodawstwa polskiego wypłacany jest przez powiatowy urząd pracy na podstawie decyzji otrzymanej z wojewódzkiego urzędu pracy. Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy bezrobotnego, powiatu na terytorium, którego mieszka bezrobotny oraz jego wieku.

Polecamy serwis: Bezrobotny

Na pytania odpowiadała Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.