reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Czy urząd pracy pośredniczy w wypłacie zasiłku dla osób powracających z zagranicy?

Halina Krzyżak: Podstawowa zasada: O zasiłek dla bezrobotnych należy ubiegać się  w kraju, w którym zakończyło się pracę.

Osoby, które straciły pracę na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mają możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie.

Jeżeli nie spełniły one warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowały i powróciły do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa między innymi w przypadku, gdy ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski; ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był w Polsce, ale są pracownikami powracającymi i podczas ostatniej pracy za granicą posiadali miejsce zamieszkania w Polsce.

Zobacz również: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Jakie dokumenty należy przedstawić?

H.K.: Po powrocie do Polski należy:

  • zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
  • wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz z załącznikami. Tu należy pamiętać, iż oświadczenie- zał. nr 1 powinien być kompletnie wypełniony. Na podstawie w/w oświadczenia organ przyznający prawo do zasiłku dla bezrobotnych tj. Marszałek Województwa ocenia, czy interesy życiowe Strony w okresie zatrudnienia za granicą koncentrowały się na terenie Polski wg kryteriów zawartych w/w art.11 rozporządzenia 987/2009),
  • złożyć Dokument PdU1 potwierdzający zatrudnienie i ubezpieczenie na terenie krajów UE/EOG i Szwajcarii (w przypadku braku w/w dokumentu należy wypełnić załącznik nr 2 do wniosku i dołączyć dokumentację zagraniczną np. P60, P45, nr ubezpieczenia, umowy o pracę, kontrakty, zaświadczenia od pracodawcy, referencje, odcinki wypłat tzw. payslipy oraz inne posiadane przez Stronę dokumenty.) W/w dokumentacja zostanie przesłana do zagranicznej instytucji właściwej do spraw bezrobocia w celu uzyskania stosownego dokumentu, 
  • całość dokumentacji złożonej w powiatowym urzędzie pracy zostaje przekazana do wojewódzkiego urzędu pracy jako instytucji właściwej do wydania decyzji administracyjnej. Należy jednak pamiętać, iż nie kompletna dokumentacja powoduje przedłużenie postępowania administracyjnego jak również może spowodować odmowę wydania stosownego dokumentu przez instytucję zagraniczną.

Złożenie przez Stronę Dokumentu PdU1 przyśpieszy wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych po pracy za granicą.

Ważne jest to, że okresy zatrudnienia lub okresy pracy na własny rachunek muszą być uznane zgodnie z ustawodawstwem instytucji zagranicznej za okresy ubezpieczenia, aby można było je zaliczyć do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

Jakie formalności należy załatwić będąc jeszcze w Wielkiej Brytanii?

H.K.: Przed przyjazdem do Polski należy przede wszystkim zarejestrować się w instytucji właściwej ds. bezrobocia w Wielkiej Brytanii w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który następnie można transferować do Polski (dokument PdU2).

W przypadku jednak podjęcia decyzji o powrocie do Polski należy złożyć wniosek w instytucji właściwej ds. bezrobocia:

DEPARTMENT FOR WORK  AND PENSIONS
THE PENSIONS SERVICE
INTERNATIONAL PENSION CENTRE
TYNEVIEW PARK
NEWCASTLE UPON TYNE
NE98 1 BA

o wydanie dokumentu PDU1, który potwierdza okresy zatrudnienia, ubezpieczenia, pracy na własny rachunek i jest niezbędny do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych na podstawie polskiego prawodawstwa.

Zobacz również: Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama