REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela
pieniądze, funty, brytyjski zasiłek dla bezrobotnych./ fot. Fotolia
pieniądze, funty, brytyjski zasiłek dla bezrobotnych./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Czy urząd pracy pośredniczy w wypłacie zasiłku dla osób powracających z zagranicy?

Halina Krzyżak: Podstawowa zasada: O zasiłek dla bezrobotnych należy ubiegać się  w kraju, w którym zakończyło się pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które straciły pracę na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mają możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie.

Jeżeli nie spełniły one warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowały i powróciły do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa między innymi w przypadku, gdy ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski; ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był w Polsce, ale są pracownikami powracającymi i podczas ostatniej pracy za granicą posiadali miejsce zamieszkania w Polsce.

Zobacz również: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Jakie dokumenty należy przedstawić?

H.K.: Po powrocie do Polski należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
  • wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz z załącznikami. Tu należy pamiętać, iż oświadczenie- zał. nr 1 powinien być kompletnie wypełniony. Na podstawie w/w oświadczenia organ przyznający prawo do zasiłku dla bezrobotnych tj. Marszałek Województwa ocenia, czy interesy życiowe Strony w okresie zatrudnienia za granicą koncentrowały się na terenie Polski wg kryteriów zawartych w/w art.11 rozporządzenia 987/2009),
  • złożyć Dokument PdU1 potwierdzający zatrudnienie i ubezpieczenie na terenie krajów UE/EOG i Szwajcarii (w przypadku braku w/w dokumentu należy wypełnić załącznik nr 2 do wniosku i dołączyć dokumentację zagraniczną np. P60, P45, nr ubezpieczenia, umowy o pracę, kontrakty, zaświadczenia od pracodawcy, referencje, odcinki wypłat tzw. payslipy oraz inne posiadane przez Stronę dokumenty.) W/w dokumentacja zostanie przesłana do zagranicznej instytucji właściwej do spraw bezrobocia w celu uzyskania stosownego dokumentu, 
  • całość dokumentacji złożonej w powiatowym urzędzie pracy zostaje przekazana do wojewódzkiego urzędu pracy jako instytucji właściwej do wydania decyzji administracyjnej. Należy jednak pamiętać, iż nie kompletna dokumentacja powoduje przedłużenie postępowania administracyjnego jak również może spowodować odmowę wydania stosownego dokumentu przez instytucję zagraniczną.

Złożenie przez Stronę Dokumentu PdU1 przyśpieszy wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych po pracy za granicą.

Ważne jest to, że okresy zatrudnienia lub okresy pracy na własny rachunek muszą być uznane zgodnie z ustawodawstwem instytucji zagranicznej za okresy ubezpieczenia, aby można było je zaliczyć do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

Jakie formalności należy załatwić będąc jeszcze w Wielkiej Brytanii?

H.K.: Przed przyjazdem do Polski należy przede wszystkim zarejestrować się w instytucji właściwej ds. bezrobocia w Wielkiej Brytanii w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który następnie można transferować do Polski (dokument PdU2).

W przypadku jednak podjęcia decyzji o powrocie do Polski należy złożyć wniosek w instytucji właściwej ds. bezrobocia:

DEPARTMENT FOR WORK  AND PENSIONS
THE PENSIONS SERVICE
INTERNATIONAL PENSION CENTRE
TYNEVIEW PARK
NEWCASTLE UPON TYNE
NE98 1 BA

o wydanie dokumentu PDU1, który potwierdza okresy zatrudnienia, ubezpieczenia, pracy na własny rachunek i jest niezbędny do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych na podstawie polskiego prawodawstwa.

Zobacz również: Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?


Czy istnieje możliwość transferu zasiłku?

REKLAMA

H.K.: Istnieje. Należy jednak przed przyjazdem do Polski po zakończonej pracy za granicą zarejestrować się we właściwej instytucji ds. bezrobocia, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Trzeba pozostawać w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie, a następnie złożyć wniosek o  wydanie  dokumentu PdU2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Po przyjeździe do Polski z Dokumentem PdU2 należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy w ciągu 7dni od daty wskazanej na w/w dokumencie– celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy. Aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą należy powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku – najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu Pd U2.

Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu PdU2, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże w uzyskaniu tego dokumentu na podstawie pisemnej prośby (do prośby należy dołączyć dokument potwierdzający fakt rejestracji w  instytucji  ds. bezrobocia za granicą).

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych, w którymś z tych krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce, należy to potwierdzić na dokumencie PdU1, który wyda Wojewódzki Urząd Pracy.

Do wniosku o wydanie PD U1 należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Polsce:

  • świadectwa pracy,
  • umowy zlecenia,
  • dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej,
  • zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o pobieranych zasiłkach.

W  przypadku  przesłania dokumentów pocztą powinny być one potwierdzone za zgodność z oryginałem przez powiatowy urząd  pracy  lub instytucję właściwą do spraw bezrobocia za granicą.

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, umów zleceń lub prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy, że w tym czasie zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od podstawy w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w tym czasie.

W jaki sposób (terminy, waluta) jest wypłacany zasiłek?

H.K.: Zasiłek dla bezrobotnych przyznany przez instytucję zagraniczną tzw. transfer zasiłku wypłacany jest bezpośrednio przez tą instytucję, na wskazane konto bezrobotnego w wysokości i walucie kraju przyznającego zasiłek.

Natomiast, zasiłek dla bezrobotnych przyznany na podstawie ustawodawstwa polskiego wypłacany jest przez powiatowy urząd pracy na podstawie decyzji otrzymanej z wojewódzkiego urzędu pracy. Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy bezrobotnego, powiatu na terytorium, którego mieszka bezrobotny oraz jego wieku.

Polecamy serwis: Bezrobotny

Na pytania odpowiadała Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Milion szans na życie dzięki dawcom krwi. Polska świętuje Światowy Dzień Krwiodawcy

Ponad 651 tysięcy honorowych dawców, 1,5 miliona donacji krwi i 1,6 miliona przetoczeń – to bilans, którym Polska może się pochwalić z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane i podziękowało wszystkim, którzy bezinteresownie oddają krew, ratując ludzkie życie.

Najnowszy sondaż partyjny: Wyrównany wyścig KO i PiS, Konfederacja trzecią siłą

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na Koalicję Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby po 28,8 proc. wyborców – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. To pokazuje, że rywalizacja między tymi ugrupowaniami nadal pozostaje niezwykle zacięta.

Pełnopłatny urlop na opiekę nad chorym psem – to się naprawdę dzieje [przełomowy wyrok sądu]

W aktualnie obowiązujących przepisach kodeksu pracy nie zostało przewidziane zwolnienie od pracy czy urlop, celem sprawowania opieki nad chorym pupilem, nawet jeżeli – ze względu na jego stan zdrowia – wymagałby on całodobowej obecności opiekuna. Okazuje się jednak, że w pewnych okolicznościach – jeżeli właściciel psa, celem sprawowania nad nim opieki, skorzystał z urlopu bezpłatnego – możliwe jest odzyskanie przez niego równowartości 100 proc. utraconego przez niego, z powyższego powodu, wynagrodzenia. Orzekł o tym Sąd Rejonowy w Płońsku.

Rząd potwierdza: Opiekun osoby niepełnosprawnej bez odsetek od świadczenia pielęgnacyjnego. Zwrot. Świadczenie wspierające [stopień znaczny]

Panie redaktorze! Dlaczego nikt nie pisze i o tym się nie mówi o odsetkach, które trzeba było zapłacić za te miesiące które pobierało się świadczenie pielęgnacyjne i które trzeba było zwrócić do MOPS.

REKLAMA

ZUS: Zbędne drugie przeliczenie emerytury. Dlatego tylko raz stosuje się tabele średniego średniego dalszego trwania życia
Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS, dodatek z ZUS i termin na wniosek [Wyrok NSA]

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż 3-miesięczny termin na złożenie wniosku o zasiłek pielęgnacyjny nie ulega zawieszeniu na czas przysługiwania osobie niepełnosprawnej innego, konkurencyjnego świadczenia. W tym przypadku chodziło o dodatek pielęgnacyjny.

500 plus dla małżeństw z 50-letnim stażem? Nowe świadczenie jest już coraz bliżej!

Czy pary z 50-letnim stażem małżeńskim otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe od państwa? Trwają intensywne prace nad petycją dotyczącą tzw. „500 plus dla małżeństw” – nowego świadczenia, które miałoby docenić trwałość długoletnich związków. Sejmowa Komisja Petycji analizuje projekt ustawy przewidujący wypłaty od 5000 do nawet 8000 zł w zależności od liczby wspólnie przeżytych lat.

Sąd nakazał przeliczenia emerytury. ZUS to zrobił, ale odliczył wcześniej pobrane emerytury

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce na naszym portalu. Dziś list czytelnika, który od dekady toczy (z niezadawalającym efektem) boje o ponowne przeliczenie swojej emerytury. Ponowne przeliczanie emerytur stało się medialnym tematem po słynnych wyroku TK z 4 czerwca 20224 r. (słynnym bo daje podwyżki emerytury i wyrównania nawet do 64 000 zł dla około 200 000 osobom, ale nie można z tego skorzystać bez pojedynku z ZUS w sądzie bo wyrok nie jest opublikowany w Dzienniku Ustaw). Nasz czytelni walczy o przeliczenie emerytury dużo wcześniej niż pojawił się ten wyrok. Oto jego historia.

REKLAMA

O ile wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne w 2026 roku?

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami czekają na ostateczną decyzję rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. To właśnie od wzrostu minimalnej płacy zależy kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2026 roku.

375 zł miesięcznie dla wdów i wdowców? Senat rozpatruje nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

W Senacie procedowana jest petycja, która zakłada przyznanie wdowom i wdowcom po działaczach opozycji antykomunistycznej świadczenia w wysokości 375 zł miesięcznie. To zmodyfikowany postulat, który zyskał poparcie Urzędu ds. Kombatantów. Trwają konsultacje z resortami finansów i rodziny.

REKLAMA