reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy można wykonywać pracę zarobkową w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Czy można wykonywać pracę zarobkową w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

W trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie można wykonywać pracy zarobkowej lub wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Działanie takie naraża nas na utratę prawa do zasiłku chorobowego za okres obejmujący dane zwolnienie. Nie stosuje się tej zasady do zasiłku macierzyńskiego.

Oznacza to, że nie utracimy prawa do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w jego trakcie wykonujemy jakąkolwiek pracę zarobkową. Wyraźnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie zawierają zarówno przepisy zasiłkowe, jak również Kodeks pracy.

Nie oznacza to jednak, że o fakcie podjęcia dodatkowego zajęcia zarobkowego nie powinniśmy poinformować płatnika zasiłku. Podjęcie działalności zarobkowej powinno być zgłoszone płatnikowi składek lub w jednostce ZUS, jeżeli podstawę wykonywania tej pracy stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a ich składki finansowane są z budżetu państwa. Każdy inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych może spowodować, iż przestaną podlegać ubezpieczeniu z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, a rozpoczną opłacać składki w związku z tymże innym tytułem do ubezpieczenia. Dlatego o wystąpieniu takiej sytuacji pracownik zobowiązany jest powiadomić płatnika składek.

Również prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia. Jedyną konsekwencją takiej sytuacji jest zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom oraz opłacania składek.

Jeżeli prowadzimy działalność i jednocześnie nabyliśmy prawo do zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu, to w czasie jego pobierania podlegamy obowiązkowym ubezpieczeniom jako prowadzący działalność. Jeśli natomiast zasiłek jest wypłacany z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, to nawet jeśli prowadzenie jej jest nadal kontynuowane, to osoba taka podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Ustawa z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama