REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek macierzyński - osoby uprawnione, okres trwania, wysokość

 Wydawnictwo GASKOR
Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu
Zasiłek macierzyński./ Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym z tytułu: urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka na wychowanie oraz przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Jest to świadczenie przysługujące ubezpieczonym będącym zarówno pracownikami, jak i niebędącym pracownikami. Istotne jest, aby poród lub przyjęcie na wychowanie nastąpiło w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego. Należy także podkreślić, że zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym bez okresu wyczekiwania.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawczyni została objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 września, a w dniu 10 listopada urodziła dziecko. Kobieta nie posiada 90 dniowego okresu wyczekiwania. Do przyznania jednak zasiłku macierzyńskiego okres ten nie jest wymagany. Wnioskodawczyni uzyska więc prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W tym kontekście warto wskazać, że konstrukcja przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego prowadziła do wielu nadużyć w postaci fikcyjnego zatrudniania kobiet w ciąży w celu uzyskania przez nie uprawnień związanych z macierzyństwem. ZUS po przeprowadzonych kontrolach zarzucał zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych kobiet w ciąży jedynie w celu uzyskania przez nie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Podstawą odmowy prawa do świadczeń było w takich przypadkach wykazanie, że kobiety te faktycznie nie wykonywały żadnej pracy.

W wyroku z 29.8.2007 r. (III AUa 327/2007) SA wskazał jednak, że „nawet krótki okres pracy kobiety w ciąży może ją uprawniać do zasiłków chorobowego, a następnie macierzyńskiego. W sporze z ZUS musi jednak wykazać, że praca nie była pozorna”. Inaczej mówiąc, Sąd nie przekreślił szans kobiety krótkotrwale ubezpieczonej na uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Wskazał jednak, że w sporze z ZUS wnioskodawczyni powinna wykazać, że jej praca nie była pozorna, czyli, że faktycznie ją wykonywała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

REKLAMA

W wyroku z 6.2.2006 r. (III UK 156/05) SN wskazał natomiast, że samo zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży nie jest naganne – nawet gdyby jego głównym motywem było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. W tej konkretnej sprawie, zdaniem Sądu, uzasadnione było jedynie twierdzenie, że nieważnością dotknięte są uzgodnienia stron umowy dotyczące wynagrodzenia za pracę. Zdarzało się bowiem, że kobieta była zatrudniana z wyjątkowo wysokim wynagrodzeniem. SN w tej konkretnej sytuacji uznał, że postanowienia umowy dotyczące wynagrodzenia dotknięte są sankcją nieważności.

Warto również nadmienić, że wnioskodawczyni, która jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zatrudnienia, nie może przystąpić jednocześnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Niektóre pracownice chcą dokonać takiego zgłoszenia, żeby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów. Należy wskazać, że osoba zatrudniona jest objęta z tego tytułu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej może natomiast przystąpić ten, kto podlega z tytułu prowadzenia tejże działalności obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Osobą taką nie będzie zatem zatrudniona. W konsekwencji nie może ona przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 u.ś.p., zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,
  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Dwa ostatnie punkty mają odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonego (mężczyzny).

W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą oni zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej – matki dziecka – po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej – matki dziecka, po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

Tekst pochodzi z poradnika  "Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego",

Autor: Joanna Grzelińska-Darłak, Wydawnictwo Gaskor Sp. z o.o., Wrocław 2011.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA