REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek macierzyński - osoby uprawnione, okres trwania, wysokość

 Wydawnictwo GASKOR
Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu
Zasiłek macierzyński./ Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym z tytułu: urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka na wychowanie oraz przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Jest to świadczenie przysługujące ubezpieczonym będącym zarówno pracownikami, jak i niebędącym pracownikami. Istotne jest, aby poród lub przyjęcie na wychowanie nastąpiło w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego. Należy także podkreślić, że zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym bez okresu wyczekiwania.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawczyni została objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 września, a w dniu 10 listopada urodziła dziecko. Kobieta nie posiada 90 dniowego okresu wyczekiwania. Do przyznania jednak zasiłku macierzyńskiego okres ten nie jest wymagany. Wnioskodawczyni uzyska więc prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W tym kontekście warto wskazać, że konstrukcja przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego prowadziła do wielu nadużyć w postaci fikcyjnego zatrudniania kobiet w ciąży w celu uzyskania przez nie uprawnień związanych z macierzyństwem. ZUS po przeprowadzonych kontrolach zarzucał zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych kobiet w ciąży jedynie w celu uzyskania przez nie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Podstawą odmowy prawa do świadczeń było w takich przypadkach wykazanie, że kobiety te faktycznie nie wykonywały żadnej pracy.

W wyroku z 29.8.2007 r. (III AUa 327/2007) SA wskazał jednak, że „nawet krótki okres pracy kobiety w ciąży może ją uprawniać do zasiłków chorobowego, a następnie macierzyńskiego. W sporze z ZUS musi jednak wykazać, że praca nie była pozorna”. Inaczej mówiąc, Sąd nie przekreślił szans kobiety krótkotrwale ubezpieczonej na uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Wskazał jednak, że w sporze z ZUS wnioskodawczyni powinna wykazać, że jej praca nie była pozorna, czyli, że faktycznie ją wykonywała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

REKLAMA

W wyroku z 6.2.2006 r. (III UK 156/05) SN wskazał natomiast, że samo zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży nie jest naganne – nawet gdyby jego głównym motywem było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. W tej konkretnej sprawie, zdaniem Sądu, uzasadnione było jedynie twierdzenie, że nieważnością dotknięte są uzgodnienia stron umowy dotyczące wynagrodzenia za pracę. Zdarzało się bowiem, że kobieta była zatrudniana z wyjątkowo wysokim wynagrodzeniem. SN w tej konkretnej sytuacji uznał, że postanowienia umowy dotyczące wynagrodzenia dotknięte są sankcją nieważności.

Warto również nadmienić, że wnioskodawczyni, która jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zatrudnienia, nie może przystąpić jednocześnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Niektóre pracownice chcą dokonać takiego zgłoszenia, żeby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów. Należy wskazać, że osoba zatrudniona jest objęta z tego tytułu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej może natomiast przystąpić ten, kto podlega z tytułu prowadzenia tejże działalności obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Osobą taką nie będzie zatem zatrudniona. W konsekwencji nie może ona przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 u.ś.p., zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,
  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Dwa ostatnie punkty mają odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonego (mężczyzny).

W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą oni zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej – matki dziecka – po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej – matki dziecka, po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

Tekst pochodzi z poradnika  "Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego",

Autor: Joanna Grzelińska-Darłak, Wydawnictwo Gaskor Sp. z o.o., Wrocław 2011.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA