Kategorie

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Ewa Zawiślak Szatańska
www.sxc.hu
www.sxc.hu
Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński przysługuje (począwszy od 1 stycznia 2010 r.) z tytułu:
a) przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, albo do 10 roku życia, jeżeli jest to dziecko, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego i wystąpienia do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
b) bądź z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w tym wieku, jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Wymiar dodatkowego zasiłku macierzyńskiego dla przyjmujących dzieci na wychowanie wynosi:
- obecnie do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do trzech tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (jeden tydzień w przypadku przyjęcia dziecka starszego), w 2010 r. i w 2011 r.,
- do czterech tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do sześciu tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego). w 2012 r. i 2013 r.,
- do 6 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do 3 tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego) od 1 stycznia 2014 r.

Zobacz również serwis: Adopcja

W przypadku, gdy w okresie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego adoptowane przez nas dziecko ukończy 7 lub odpowiednio 10. rok życia, ostatnim dniem okresu wypłaty zasiłku jest dzień poprzedzający dzień ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat.

Wysokość zasiłku jest ustalana tak samo jak w każdym innym przypadku. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Musimy pamiętać, że dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński musi się rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego zasiłku macierzyńskiego, byśmy mogli z niego korzystać. A pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu/wypłatę zasiłku (udzielanego jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności) powinniśmy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Celem uzyskania i wypłaty zasiłku, należy dostarczyć:
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracowników,
- pisemny wniosek w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku osób innych niż pracownicy,
- zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownicę (pracownika) w czasie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w celu ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Hanna W. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Do 12 sierpnia 2010 r. korzysta z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie 2 dzieci w wieku 13 miesięcy i 5 lat. Starsze dziecko kończy 6 lat 26 września 2010 r. Od 13 sierpnia 2010 r. Hanna W. nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres, jeżeli złoży w ZUS stosowne dokumenty przed upływem terminu pobierania zasiłku macierzyńskiego za podstawowy okres. Dodatkowy zasiłek macierzyński nie będzie jednak mógł zostać wypłacany przez pełne 3 tygodnie, ponieważ starsze dziecko ukończy wcześniej 7 lat, stąd zasiłek będzie przysługiwał maksymalnie do 25 września 2010 r.

W trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego możemy pracować (maksymalnie na pół etatu) u pracodawcy, który udzielił nam urlopu. W tym przypadku dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca udzielił na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, a wysokość zasiłku macierzyńskiego w tym okresie ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym będziemy wykonywać pracę.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy;
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn.zm.).

Zobacz również serwis: Zasiłki

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?