| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński przysługuje (począwszy od 1 stycznia 2010 r.) z tytułu:
a) przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, albo do 10 roku życia, jeżeli jest to dziecko, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego i wystąpienia do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
b) bądź z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w tym wieku, jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Wymiar dodatkowego zasiłku macierzyńskiego dla przyjmujących dzieci na wychowanie wynosi:
- obecnie do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do trzech tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (jeden tydzień w przypadku przyjęcia dziecka starszego), w 2010 r. i w 2011 r.,
- do czterech tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do sześciu tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego). w 2012 r. i 2013 r.,
- do 6 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do 3 tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego) od 1 stycznia 2014 r.

Zobacz również serwis: Adopcja

W przypadku, gdy w okresie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego adoptowane przez nas dziecko ukończy 7 lub odpowiednio 10. rok życia, ostatnim dniem okresu wypłaty zasiłku jest dzień poprzedzający dzień ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat.

Wysokość zasiłku jest ustalana tak samo jak w każdym innym przypadku. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Musimy pamiętać, że dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński musi się rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego zasiłku macierzyńskiego, byśmy mogli z niego korzystać. A pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu/wypłatę zasiłku (udzielanego jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności) powinniśmy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Celem uzyskania i wypłaty zasiłku, należy dostarczyć:
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracowników,
- pisemny wniosek w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku osób innych niż pracownicy,
- zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownicę (pracownika) w czasie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w celu ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK