REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Ewa Zawiślak-Szatańska
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

REKLAMA

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński przysługuje (począwszy od 1 stycznia 2010 r.) z tytułu:
a) przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, albo do 10 roku życia, jeżeli jest to dziecko, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego i wystąpienia do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
b) bądź z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w tym wieku, jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

REKLAMA

Wymiar dodatkowego zasiłku macierzyńskiego dla przyjmujących dzieci na wychowanie wynosi:
- obecnie do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do trzech tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (jeden tydzień w przypadku przyjęcia dziecka starszego), w 2010 r. i w 2011 r.,
- do czterech tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do sześciu tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego). w 2012 r. i 2013 r.,
- do 6 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do 3 tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego) od 1 stycznia 2014 r.

Zobacz również serwis: Adopcja

W przypadku, gdy w okresie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego adoptowane przez nas dziecko ukończy 7 lub odpowiednio 10. rok życia, ostatnim dniem okresu wypłaty zasiłku jest dzień poprzedzający dzień ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat.

Wysokość zasiłku jest ustalana tak samo jak w każdym innym przypadku. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Musimy pamiętać, że dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński musi się rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego zasiłku macierzyńskiego, byśmy mogli z niego korzystać. A pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu/wypłatę zasiłku (udzielanego jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności) powinniśmy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Celem uzyskania i wypłaty zasiłku, należy dostarczyć:
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracowników,
- pisemny wniosek w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku osób innych niż pracownicy,
- zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownicę (pracownika) w czasie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w celu ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Hanna W. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Do 12 sierpnia 2010 r. korzysta z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie 2 dzieci w wieku 13 miesięcy i 5 lat. Starsze dziecko kończy 6 lat 26 września 2010 r. Od 13 sierpnia 2010 r. Hanna W. nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres, jeżeli złoży w ZUS stosowne dokumenty przed upływem terminu pobierania zasiłku macierzyńskiego za podstawowy okres. Dodatkowy zasiłek macierzyński nie będzie jednak mógł zostać wypłacany przez pełne 3 tygodnie, ponieważ starsze dziecko ukończy wcześniej 7 lat, stąd zasiłek będzie przysługiwał maksymalnie do 25 września 2010 r.

W trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego możemy pracować (maksymalnie na pół etatu) u pracodawcy, który udzielił nam urlopu. W tym przypadku dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca udzielił na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, a wysokość zasiłku macierzyńskiego w tym okresie ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym będziemy wykonywać pracę.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy;
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn.zm.).

Zobacz również serwis: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA