Kategorie

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Ewa Zawiślak Szatańska
www.sxc.hu
Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.
Reklama

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński przysługuje (począwszy od 1 stycznia 2010 r.) z tytułu:
a) przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, albo do 10 roku życia, jeżeli jest to dziecko, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego i wystąpienia do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
b) bądź z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka w tym wieku, jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Wymiar dodatkowego zasiłku macierzyńskiego dla przyjmujących dzieci na wychowanie wynosi:
- obecnie do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do trzech tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (jeden tydzień w przypadku przyjęcia dziecka starszego), w 2010 r. i w 2011 r.,
- do czterech tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do sześciu tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do dwóch tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego). w 2012 r. i 2013 r.,
- do 6 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia większej liczby dzieci do lat 7 (do 3 tygodni w przypadku przyjęcia dziecka starszego) od 1 stycznia 2014 r.

Zobacz również serwis: Adopcja

W przypadku, gdy w okresie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego adoptowane przez nas dziecko ukończy 7 lub odpowiednio 10. rok życia, ostatnim dniem okresu wypłaty zasiłku jest dzień poprzedzający dzień ukończenia przez dziecko 7 lub 10 lat.

Wysokość zasiłku jest ustalana tak samo jak w każdym innym przypadku. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Reklama

Musimy pamiętać, że dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński musi się rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego zasiłku macierzyńskiego, byśmy mogli z niego korzystać. A pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu/wypłatę zasiłku (udzielanego jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności) powinniśmy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Celem uzyskania i wypłaty zasiłku, należy dostarczyć:
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracowników,
- pisemny wniosek w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku osób innych niż pracownicy,
- zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej przez pracownicę (pracownika) w czasie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w celu ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Hanna W. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Do 12 sierpnia 2010 r. korzysta z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie 2 dzieci w wieku 13 miesięcy i 5 lat. Starsze dziecko kończy 6 lat 26 września 2010 r. Od 13 sierpnia 2010 r. Hanna W. nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres, jeżeli złoży w ZUS stosowne dokumenty przed upływem terminu pobierania zasiłku macierzyńskiego za podstawowy okres. Dodatkowy zasiłek macierzyński nie będzie jednak mógł zostać wypłacany przez pełne 3 tygodnie, ponieważ starsze dziecko ukończy wcześniej 7 lat, stąd zasiłek będzie przysługiwał maksymalnie do 25 września 2010 r.

W trakcie pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego możemy pracować (maksymalnie na pół etatu) u pracodawcy, który udzielił nam urlopu. W tym przypadku dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca udzielił na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, a wysokość zasiłku macierzyńskiego w tym okresie ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym będziemy wykonywać pracę.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy;
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn.zm.).

Zobacz również serwis: Zasiłki

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.