REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rodzina, mama, dziecko
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać zasiłek opiekuńczy? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale z zasiłku opiekuńczego można skorzystać nie tylko w przypadku, gdy dziecko zachoruje i będzie potrzebowało naszej opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także na dzieci zdrowe (w określonych sytuacjach) oraz na innych chorych członków rodziny. Za innych członków rodziny uważani są: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, a także dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem jednak jest to, że w czasie przebywania na zasiłku opiekuńczym i opiekowania się innymi członkami rodziny – przebywa się z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje w przypadku, gdy dana osoba musi opiekować się dzieckiem mającym do lat 8, pod warunkiem, że wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  • Zamknięto niespodziewanie żłobek, klub dziecięcy , przedszkole lub szkoła do którego uczęszcza dziecko. Ważne jest to, że za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważane jest poinformowanie o planowanym zamknięciu w terminie krótszym niż siedem dni. Oznacza to, że np. w przypadku planowanej przerwy związanej z feriami zimowymi – zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.
  • Dziecko z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej musi zostać poddane izolacji.
  • Niania (z którą ma się podpisaną umowę uaktywniającą) lub dzienny opiekun dziecka zachorują.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem jest chory lub rodzi, co przekłada się na to, że nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka stale opiekujący się dzieckiem przebywa w szpitalu lub w innej placówce leczniczej.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także gdy dana osoba musi opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat, w przypadku gdy wystąpi jedna z poniższych sytuacji:

  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem jest chory lub rodzi, co przekłada się na to, że nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka stale opiekujący się dzieckiem przebywa w szpitalu lub w innej placówce leczniczej.

Przez ile można pobierać zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego zależy w dużej mierze od tego, na kogo jest on pobierany. Ważne jest to, że łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Okres zasiłku opiekuńczego nie jest on zależny od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy w przypadku opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku opieki nad dzieckiem mającym powyżej 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym. W przypadku opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat lub dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeżeli małżonek lub rodzic dziecka stale opiekujący się nim, w wyniku porodu, choroby lub pobytu w szpitalu nie może się nim opiekować – zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 30 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Oznacza to, że wypłacany jest także za dni ustawowo wolne od pracy. Miesięczna wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Więcej przydatnych informacji nt. zasiłku opiekuńczego, w tym także informacje dotyczące wniosku Z-15A oraz wniosku Z-15B można znaleźć w artykule: Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

REKLAMA

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

REKLAMA