reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny pozostaje bez zmian?

Zasiłek pielęgnacyjny pozostaje bez zmian?

Zasiłek pielęgnacyjny należy do świadczeń opiekuńczych przyznawanych przez państwo. Od momentu obowiązywania jego wysokość nie zmieniła się. Poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje zwiększenie jego wysokości.

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 983) zasiłek pielęgnacyjny „przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji”. Zasiłek jest pomocą państwa w zaspakajaniu podstawowych potrzeb i godnej egzystencji. Nie rozwiązuje problemu, ale pomaga rodzinom osób niepełnosprawnych i starszych.

Osobami uprawnionymi do pobierania zasiłku są:

  • niepełnosprawne dziecko,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia
  • oraz osoba, która ukończyła 75 lat.

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego osobie powyżej 16 roku życia możliwe jest w dwóch przypadkach. Osoba ta musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia. O zasiłek pielęgnacyjny nie może ubiegać się osoba, która pobiera już dodatek pielęgnacyjny przysługujący na podstawie art. 75 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118).

Polecamy serwis: Zasiłki

Pamiętajmy, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje z urzędu. By otrzymać świadczenie, musimy zgłosić się  z wnioskiem do ZUS. Ubiegając się o zasiłek, należy przedstawić stosowne dokumenty – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub udokumentować osiągnięcie odpowiedniego wieku.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od dochodów rodziny. Wypłatą zasiłków w gminie zajmuje się jednostka, która realizuje ustawę o świadczeniach rodzinnych, tj. ośrodek pomocy społecznej lub urząd gminy.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od 2006 roku, czyli od momentu, od którego zaczął obowiązywać, pozostawała bez zmian. W marcu 2013 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt przewiduje podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego oraz jego coroczną waloryzację od 2015 roku. Obecnie kwota zasiłku wynosi 153 zł, projekt przewiduje jej podwyższenie o 43 zł, czyli do kwoty 200 zł. Przez kolejne 5 lat wysokość zasiłku ma sukcesywnie wzrastać wraz z minimalnym wynagrodzeniem. Z kolei waloryzacja zasiłku zastępować ma dokonywaną co 3 lata weryfikację wysokości świadczeń rodzinnych. Wskaźnik waloryzacji stanowiłby średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Projekt uzasadniany był chęcią zrównania wysokości zasiłku z kwotą dodatku pielęgnacyjnego. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS jako dodatek do emerytur i rent, od 1 marca 2013 roku wynosi 203,50 zł. Podlega waloryzacji raz do roku.

Nad projektem obradowała Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Przewidywano, że projekt wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku. Jednak po pracach, które nastąpiły po I czytaniu projektu, Komisja przyjęła na swoim posiedzeniu sprawozdanie, w którym wnosi o odrzucenie wyżej wymienionego projektu.

Polecamy: Pakiet 3 wideoszkoleń Zmiany w prawie pracy – pendrive

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama