Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku z podwyżką? Kto i jak może uzyskać wsparcie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zasiłek pielęgnacyjny – co to jest?

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Przyznawany jest on w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku - dla kogo?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

 • niepełnosprawnemu dziecku;
 • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku dla niepełnosprawnych

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Kolejne wyłączenie dotyczy osoby niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby, która ukończyła 75 lat. W ich przypadku zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek pielęgnacyjny?

W przypadku przyznania dodatku pielęgnacyjnego za okres, w którym został wypłacony zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekazuje tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku?

Ważne! Od 1 listopada 2021 roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Kwota ta nie zmieniła się zatem od 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2022 – podwyżka?

Ważne! Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na 2022 rok nie jest przewidziana podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie jest corocznie waloryzowana jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego.

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Weryfikacja nie oznacza jednak obowiązkowej zmiany kwoty zasiłku.

Ostatnia weryfikacja miała miejsce w 2021 r. W ramach tej weryfikacji Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycję utrzymania wysokości kwot kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych na dotychczasowym poziomie. Ostatecznego rozstrzygnięcia Rada Ministrów dokonała w drodze rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2021 r. Zgodnie z rozporządzeniem wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się. Kolejna weryfikacja przypada na 2024 rok.

Zasiłek pielęgnacyjny – jak uzyskać?

Do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego niezbędne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Ważne! Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Kto przyznaje zasiłek pielęgnacyjny?

Organem właściwym do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się lub otrzymującej zasiłek.

Wniosek należy zatem złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to również zrobić online za pośrednictwem portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1162);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r., poz. 1481).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(65)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kaja
  2021-11-09 08:57:48
  Sobie podnoszą co chwilę,a niepełnosprawnym nic,a tyle się chwalą,banda kłamców i złodziei,kiedy wreszcie się to skończy
  36
  pokażodpowiedzi (5)
 • Gabi
  2021-11-09 11:25:08
  Ta kwota którą jest obecna to jakiś absurd niepełnosprawny za tę kwotę nawet całej recepty nie wykupi a potrzeby są dla takiej są większe niż ta jałmużna,przy niskiej emeryturze niepełnosprawny nie kupi sobie nic by polepszyć sobie egzystencji ,to kropla w morzu na potrzeby niepełnosprawnych i nie mam na myśli żadnych luksosow
  11
  pokażodpowiedzi (2)
 • mawi
  2021-11-09 09:37:18
  Proszę uzupełnić swoją wiedzę i nie wprowadzać ludzi w błąd. W zasiłki pielęgnacyjne w kwocie 215,84 zł wypłacane są od 01.11.2019 roku.
  10
 • Zmzm
  2021-11-09 12:58:55
  Dla kleru kasa jest dla niepełnosprawnych nie
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • 4kaja
  2021-11-09 13:56:23
  No tak, niepełnosprawny ochłapy. Nie wiadomo na co to 215 zł. Od 3lat tą samą kwota, a kobiety mają rodzić niepełnosprawne dzieci żeby żyły w ubóstwie. Rządzącym na jeden obiad a kalece na leki. Czasem przy wypasionym obiadku, mogli by pomyśleć o niepełnosprawnych.
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tenia
  2021-11-09 11:37:48
  Tyle wokół szumu ile to ciemnocie podwyższają jakie to są koszty żygac się chce ,ale ile na rządzących wynagrodzenia musimy płacić ,,,cisza ,,
  16
 • Nieznana
  2021-11-09 13:45:20
  Od 1.11.2019 roku zasiłek pielęgnacyjny nie jest podniesiony nic. A to 215,84 zł na nic nie starcza dla dziecka ,to jest traktowanie niepełnosprawnego dziecka jak by był jakąś kulą u nogi. Teraz wszystko jest tak drogie że niektórym nie starcza na jedzenie nie mówiąc o pozostałych rzeczach, rachunkach itp. do końca miesiąca . A dziecko chore potrzeby ma i to duże ,to jaka to jest pomoc, jak na same dojazdy do lekarzy nie starcza tych pieniędzy nie mówiąc o czymś inny. Każdy rodzic zmagający się z chorym dzieckiem wie jakie to są koszty i że ciągle są braki . Sama mam 4 dzieciaków chorych i tak naprawdę te pieniądze nie starczają praktycznie na nic, bo lepiej jest kupić jedzenie dla dzieci niż pozwolić dzieciom na co inne. Jestem ciekawa dlaczego dla takich dzieci nie ma podwyżki ,skoro wszystko poszło w górę i co najważniejsze jeszcze idzie. Czy to jest specjalnie zrobione aby likwidować takie dzieciaki bo kościół rękę trzyma nad tym i zakrywa się innymi . Nie było by dostępu do ciała kobiety co ma zrobić z swoją ciążą gdyby kościół się do tego nie przyczynił . To kobieta powinna sama decydować o swoim ciele a nie kościół .
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zibi
  2021-11-09 13:41:54
  To jest nie sprawiedliwe,bo inne zasiłki są podnoszone co roku ,I waloryzowane ten nie był podnoszony przez 15 lat ,a korzystają z niego wyłącznie niepełnosprawni ,najwyższy czas to zmienić, I dostosować wysokość tego zasiłku do faktycznych kosztów leczenia I rehabilitacji osób niepełnosprawnych
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Agnieszka
  2021-11-09 14:58:37
  Te smrodliwe urzędasy myślą że nam niepełnosprawnym wystarczą ochlapy i resztki niech pozyja jak my którym jest ciężko trzeba drogie leki wykupywac i na opłaty ledwie starczy za co nam przyszło żyć i płacić za szczęśliwe życie bogaczy co tłuste gęby sobie wycieraja i się z nas wysmiewaja to SĄ zwykli pracownicy bo biorą pensję z pracy gdyby tam była prezydentem kraju zabralabym wszystkie dodatkowe przychody i nauczyła rezonu pod pantoflem przydałoby się tam naprawdę
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Panda
  2021-11-09 17:41:11
  A za 620 zl opiekun osoby niepełnosprawnej ma żyć po zrezygnowaniu z pracy .Ile kosztuje opieka w Domu opieki gdyby tam byla?Hipokryci w rzadzie!
  9
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje jedno konto dla naszych oszczędności! ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu

Centralna Informacja Emerytalna. Rząd ma zająć się już jutro projektem ustawy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 

Ceny paliw na stacjach Orlenu. Co z prawami konsumentów?

Ceny paliw na stacjach Orlenu to temat interwencji rzecznika praw obywatelskich. PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku utrzymywał ceny paliw, pomimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Marcin Wiącek zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyjaśnienie sprawy.

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Ankietowani nie wierzą, że chodzi tylko o podniesienie frekwencji

Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.

Bony turystyczne. Na Pomorzu 39 tysięcy bonów czeka na aktywację

39 tysięcy bonów turystycznych wciąż nie zostało aktywowanych w województwie pomorskim. Ponad 102 tysiące nie zostało w regionie wykorzystanych w całości. Na skorzystanie z bonu turystycznego jest czas tylko do końca marca.

Straż Graniczna. Land Cruisery będą strzec wschodniej granicy

56 nowych samochodów terenowych Toyota Land Cruiser odbiorą funkcjonariusze Straży Granicznej. Nowoczesne auta trafią do wszystkich placówek wschodniej granicy, z czego najwięcej do Podlaskiego Oddziału SG – 19 sztuk i Nadburzańskiego Oddziału SG – 18 sztuk.

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny. Komu i kiedy przysługuje?

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny – komu przysługuje? Zwolnienie lekarskie otrzymamy nie tylko na opiekę nad dzieckiem. Opiekować podczas choroby można się także m.in. małżonkiem, dziadkami, teściami czy wnukami – warunkiem jest pozostawanie przez ten czas we wspólnym gospodarstwie domowym. Co należy wiedzieć, gdy opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Jakie dokumenty powinny być wystawione i jaki wniosek należy złożyć, by móc skorzystać z prawa do zasiłku? 

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.
Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?
Ulga na leki 2023 – dla kogo i ile można odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi?

PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia
Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?
Ulga dla seniora a odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa
Ulga dla seniora. Kiedy odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa korzystają ze zwolnienia z podatku PIT?
Aktywni+ (plus) 2023 - wnioski od 1 lutego. Dofinansowanie projektów aktywizujących seniorów

Od 1 lutego 2023 r. można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych "Aktywni plus". Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie od 25 tys. do 250 tys. zł na projekty mające na celu zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Zwolnienie z PIT (PIT- 0) dla pracującego seniora w rozliczeniu podatkowym. Podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, są zwolnieni z PIT do kwoty ok. 85,5 tys. zł. Ponadto ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Rozliczając ulgę seniorzy mogą skorzystać z usługi Twój-ePIT. 

PIT - 0 dla seniora w rozliczeniu podatkowym

PIT - 0 dla seniora w rozliczeniu podatkowym.

Ulga dla pracujących seniorów. Komu przysługuje?

Późniejsze przejście na emeryturę i pozostanie aktywnym zawodowo spowoduje podwyższenie emerytury. W takim przypadku można korzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Ten przywilej dotyczy określonych źródeł przychodu mieszczących się w limicie kwotowym. W jakich przypadkach przysługuje ulga?

Nakaz aresztowania Putina wydany. Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża go o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca 2023 r. nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy zagwarantują dostarczenie Władimira Putina na ławę oskarżonych - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow - komentując decyzję MTK.

Jak przyspieszyć przelew wynagrodzenia?

49 proc. polskich pracowników deklaruje otrzymywanie pensji po terminie. Zjawisko może się nasilać wraz z problemami gospodarczymi i pogorszeniem płynności wielu firm.

Czy 500 plus zostanie zwiększone do 800 plus w 2023? Odpowiada minister Maląg

Czy 500 plus zostanie zwiększone do 800 plus w 2023? Takie pytanie usłyszała szefowa MRiPS Marlena Maląg w piątek w radiu ZET. Czy rząd planuje waloryzację świadczenia 500 plus?

M. Maląg: Rodzinom nie żyło się nigdy tak dobrze, jak za PiS

Na ten moment nie pracujemy nad zamianą świadczenia 500+ na 800+ - powiedziała w piątek w radiu ZET szefowa MRiPS Marlena Maląg. Jednocześnie zastrzegła, że wsparcie rządu dla rodzin jest kompleksowe i systemowe.

500 plus. ZUS przyznał 92 proc. świadczeń na nowy okres

Trzy miliony wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy wpłynęły już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złożone wnioski obejmują ponad 4,5 miliona dzieci. Od początku lutego ZUS przyznał 92 proc. świadczeń.

Długi mieszkaniowe. Ile Polacy zalegają z czynszem i opłatami za mieszkania

Długi mieszkaniowe wynoszą w Polsce 290,8 mln zł. Średnio jeden dłużnik zalega z opłatami za mieszkanie w kwocie 15,6 tys. zł. Najwięcej dłużników czynszowych jest na Śląsku, na Opolszczyźnie i w województwie łódzkim.

Bon turystyczny tylko do końca marca. Ponad 100 tysięcy dzieci z Podkarpacia wciąż ma szansę skorzystać z bonu

Bon turystyczny można wykorzystać tylko do końca marca. Tymczasem 108 tysięcy bonów turystycznych pozostało do wykorzystania na Podkarpaciu. Rodzice w regionie nie aktywowali jeszcze ponad 27 tysięcy bonów wartych w sumie ponad 18 mln zł. W województwie łódzkim nie aktywowano jeszcze niemal 34 tys. bonów o łącznej wartości blisko 22 mln zł.

Wojskowe Targi Służby i Pracy. Szansa dla tych, którzy szukają ciekawej pracy

I Wojskowe Targi Służby i Pracy będą odbywać się w całym kraju w piątek i sobotę 17-18 marca. Największą imprezę, połączoną z przysięgą wojskową i debatą o rekrutacji do polskiej armii, zaplanowano w Olsztynie. 

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podpisana. Co się zmieni?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza m. in. dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową.

Powstanie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Od kiedy?

Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.