Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku z podwyżką? Kto i jak może uzyskać wsparcie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zasiłek pielęgnacyjny – co to jest?

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Przyznawany jest on w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku - dla kogo?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

 • niepełnosprawnemu dziecku;
 • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku dla niepełnosprawnych

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Kolejne wyłączenie dotyczy osoby niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby, która ukończyła 75 lat. W ich przypadku zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek pielęgnacyjny?

W przypadku przyznania dodatku pielęgnacyjnego za okres, w którym został wypłacony zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekazuje tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku?

Ważne! Od 1 listopada 2021 roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Kwota ta nie zmieniła się zatem od 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2022 – podwyżka?

Ważne! Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na 2022 rok nie jest przewidziana podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie jest corocznie waloryzowana jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego.

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Weryfikacja nie oznacza jednak obowiązkowej zmiany kwoty zasiłku.

Ostatnia weryfikacja miała miejsce w 2021 r. W ramach tej weryfikacji Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycję utrzymania wysokości kwot kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych na dotychczasowym poziomie. Ostatecznego rozstrzygnięcia Rada Ministrów dokonała w drodze rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2021 r. Zgodnie z rozporządzeniem wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się. Kolejna weryfikacja przypada na 2024 rok.

Zasiłek pielęgnacyjny – jak uzyskać?

Do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego niezbędne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Ważne! Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Kto przyznaje zasiłek pielęgnacyjny?

Organem właściwym do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się lub otrzymującej zasiłek.

Wniosek należy zatem złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to również zrobić online za pośrednictwem portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1162);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r., poz. 1481).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(34)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kaja
  2021-11-09 08:57:48
  Sobie podnoszą co chwilę,a niepełnosprawnym nic,a tyle się chwalą,banda kłamców i złodziei,kiedy wreszcie się to skończy
  26
  pokażodpowiedzi (3)
 • Gabi
  2021-11-09 11:25:08
  Ta kwota którą jest obecna to jakiś absurd niepełnosprawny za tę kwotę nawet całej recepty nie wykupi a potrzeby są dla takiej są większe niż ta jałmużna,przy niskiej emeryturze niepełnosprawny nie kupi sobie nic by polepszyć sobie egzystencji ,to kropla w morzu na potrzeby niepełnosprawnych i nie mam na myśli żadnych luksosow
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • mawi
  2021-11-09 09:37:18
  Proszę uzupełnić swoją wiedzę i nie wprowadzać ludzi w błąd. W zasiłki pielęgnacyjne w kwocie 215,84 zł wypłacane są od 01.11.2019 roku.
  8
 • Zmzm
  2021-11-09 12:58:55
  Dla kleru kasa jest dla niepełnosprawnych nie
  18
  pokażodpowiedzi (2)
 • 4kaja
  2021-11-09 13:56:23
  No tak, niepełnosprawny ochłapy. Nie wiadomo na co to 215 zł. Od 3lat tą samą kwota, a kobiety mają rodzić niepełnosprawne dzieci żeby żyły w ubóstwie. Rządzącym na jeden obiad a kalece na leki. Czasem przy wypasionym obiadku, mogli by pomyśleć o niepełnosprawnych.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tenia
  2021-11-09 11:37:48
  Tyle wokół szumu ile to ciemnocie podwyższają jakie to są koszty żygac się chce ,ale ile na rządzących wynagrodzenia musimy płacić ,,,cisza ,,
  12
 • Nieznana
  2021-11-09 13:45:20
  Od 1.11.2019 roku zasiłek pielęgnacyjny nie jest podniesiony nic. A to 215,84 zł na nic nie starcza dla dziecka ,to jest traktowanie niepełnosprawnego dziecka jak by był jakąś kulą u nogi. Teraz wszystko jest tak drogie że niektórym nie starcza na jedzenie nie mówiąc o pozostałych rzeczach, rachunkach itp. do końca miesiąca . A dziecko chore potrzeby ma i to duże ,to jaka to jest pomoc, jak na same dojazdy do lekarzy nie starcza tych pieniędzy nie mówiąc o czymś inny. Każdy rodzic zmagający się z chorym dzieckiem wie jakie to są koszty i że ciągle są braki . Sama mam 4 dzieciaków chorych i tak naprawdę te pieniądze nie starczają praktycznie na nic, bo lepiej jest kupić jedzenie dla dzieci niż pozwolić dzieciom na co inne. Jestem ciekawa dlaczego dla takich dzieci nie ma podwyżki ,skoro wszystko poszło w górę i co najważniejsze jeszcze idzie. Czy to jest specjalnie zrobione aby likwidować takie dzieciaki bo kościół rękę trzyma nad tym i zakrywa się innymi . Nie było by dostępu do ciała kobiety co ma zrobić z swoją ciążą gdyby kościół się do tego nie przyczynił . To kobieta powinna sama decydować o swoim ciele a nie kościół .
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zibi
  2021-11-09 13:41:54
  To jest nie sprawiedliwe,bo inne zasiłki są podnoszone co roku ,I waloryzowane ten nie był podnoszony przez 15 lat ,a korzystają z niego wyłącznie niepełnosprawni ,najwyższy czas to zmienić, I dostosować wysokość tego zasiłku do faktycznych kosztów leczenia I rehabilitacji osób niepełnosprawnych
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Agnieszka
  2021-11-09 14:58:37
  Te smrodliwe urzędasy myślą że nam niepełnosprawnym wystarczą ochlapy i resztki niech pozyja jak my którym jest ciężko trzeba drogie leki wykupywac i na opłaty ledwie starczy za co nam przyszło żyć i płacić za szczęśliwe życie bogaczy co tłuste gęby sobie wycieraja i się z nas wysmiewaja to SĄ zwykli pracownicy bo biorą pensję z pracy gdyby tam była prezydentem kraju zabralabym wszystkie dodatkowe przychody i nauczyła rezonu pod pantoflem przydałoby się tam naprawdę
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Panda
  2021-11-09 17:41:11
  A za 620 zl opiekun osoby niepełnosprawnej ma żyć po zrezygnowaniu z pracy .Ile kosztuje opieka w Domu opieki gdyby tam byla?Hipokryci w rzadzie!
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Mama
  2021-11-09 15:53:55
  Moje dziecko przez 16lat uznawane było za niepełnosprawne.Ale zdaniem komisji gdy skończył 16 lat cudem ozdrowiał 😡
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Niezadowolony
  2021-11-09 20:31:52
  Kiedy będzie zasiłek pielęgnacyjny większy ta kwota a zatem leki podrożały znacznie a zasiłek stoi w miejscu a e telewizji mówią że niema bieda to niech sami się zobacz co za to można kupić prawie nic z leków a apteki są coraz droższe
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sonia
  2021-11-09 12:29:17
  Czy 75-latki też muszą się sami zgłaszać w sprawie zasiłku?
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mona
  2021-11-10 12:11:56
  Jaja sobie robia z tym zasiłkiem więcej chodzenia zalatwiania niz czego kolwiek. Mojemu dziecku nie starcza to nawet na 1/4 lekow a co mowic o ciągłych wizytach ,badaniach ktore nie koniecznie sa na nfz ....
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
9 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen gazu zostaną zminimalizowane – prezydent podpisał ustawę
Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych zostaną zminimalizowane. Nowe przepisy mają na celu zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. W jaki sposób?
Reforma prawa karnego w Kościele – zmiana sankcji karnych
Reforma prawa karnego w Kościele katolickim weszła w życie w środę 8 grudnia 2021 r. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące pedofilii w kościele. W jaki sposób? Jakie inne przepisy uległy modyfikacji, a jakie dodano?
Dodatek osłonowy – rząd przyjął projekt ustawy
Dodatek osłonowy, czyli element tarczy antyinflacyjnej, ma zrekompensować skutki dynamicznego wzrostu cen. Rząd pracuje nad przyjęciem regulacji prawnych.
Przedświąteczne zakupy - kiedy, ile pieniędzy
Przedświąteczne zakupy - kiedy Polacy ruszą do sklepów? Ile pieniędzy na nie przeznaczają? Na co zwracają uwagę, dokonując zakupu?
Inflacja czy lockdown - czego bardziej boją się konsumenci?
Inflacja czy kolejny lockdown - czego bardziej boją się polscy konsumenci? Jak długo kryzys będzie miał wpływ na nasze finanse? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe?
Nowe obostrzenia - grudzień, święta 2021
Nowe obostrzenia na grudzień 2021 r. i styczeń 2022 r. ogłosił 7 grudnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jakie obostrzenia od 15 grudnia wprowadza się w Polsce? Jakie są limity na Święta Bożego Narodzenia?
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa ma być łatwiejsza – nowe regulacje prawne
Sprzedaż produktów rolnych z własnego gospodarstwa została ułatwiona. Nowe regulacje określa Ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników. Jakie nowe regulacje przewidział ustawodawcza?
Rekrutacja zdalna - zmiana trendu [BADANIE]
Ponad 50% Polaków ubiegających się o pracę brała już udział w rekrutacji online. Czy jest to istotny czynnik dla osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych?
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. – planowane zmiany
Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. ma być dostosowana do ostatnich zmian przepisów. Czego będą dotyczyły planowane zmiany?
Ustawa o KZP niedopracowana [KOMENTARZ]
W dniu 11 października 2021 roku weszła ustawa o kasach zapomogowo pożyczkowych. Ustawa była procedowana bardzo szybko i można powiedzieć, że jest mocno niedopracowana. W tym artykule omówię tylko kilka nieprzemyślanych nieprecyzyjnych rozwiązań.
Stopień alarmowy ALFA-CRP. Co oznacza?
Stopień ALFA-CRP został wprowadzony na obszarze całego kraju. Czego dotyczy i co oznacza? Do kiedy obowiązuje?
Ugody frankowe mBanku - rozpoczęcie pilotażu
W ramach ugody frankowej klienci mBanku będą mogli przeliczyć zaciągnięty w przeszłości kredyt frankowy na złotówki i odzyskać część wyliczonej różnicy. Jaką część i na jakich zasadach proponuje mBank?
Święta i Sylwester poza domem – ceny
Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.
Zakupy przedświąteczne – jak dbać o bezpieczeństwo?
Zakupy przedświąteczne mogą wykorzystać oszuści. Policja podpowiada na co uważać i jak zadbać o bezpieczeństwo.
Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 2022 r.
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa
Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).
Emerytury i renty z KRUS - kwoty przychodu od 1 grudnia 2021 r.
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS.
KE zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce
Komisja Europejska zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce dotyczące regulacji emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego.
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.