REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku z podwyżką? Kto i jak może uzyskać wsparcie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zasiłek pielęgnacyjny – co to jest?

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Przyznawany jest on w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku - dla kogo?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

 • niepełnosprawnemu dziecku;
 • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku dla niepełnosprawnych

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Kolejne wyłączenie dotyczy osoby niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby, która ukończyła 75 lat. W ich przypadku zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny czy dodatek pielęgnacyjny?

W przypadku przyznania dodatku pielęgnacyjnego za okres, w którym został wypłacony zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekazuje tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku?

Ważne! Od 1 listopada 2021 roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Kwota ta nie zmieniła się zatem od 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2022 – podwyżka?

Ważne! Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na 2022 rok nie jest przewidziana podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie jest corocznie waloryzowana jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Weryfikacja nie oznacza jednak obowiązkowej zmiany kwoty zasiłku.

Ostatnia weryfikacja miała miejsce w 2021 r. W ramach tej weryfikacji Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycję utrzymania wysokości kwot kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych na dotychczasowym poziomie. Ostatecznego rozstrzygnięcia Rada Ministrów dokonała w drodze rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2021 r. Zgodnie z rozporządzeniem wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się. Kolejna weryfikacja przypada na 2024 rok.

Zasiłek pielęgnacyjny – jak uzyskać?

Do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego niezbędne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Ważne! Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Kto przyznaje zasiłek pielęgnacyjny?

Organem właściwym do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się lub otrzymującej zasiłek.

Wniosek należy zatem złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to również zrobić online za pośrednictwem portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1162);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r., poz. 1481).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(65)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kaja
  2021-11-09 08:57:48
  Sobie podnoszą co chwilę,a niepełnosprawnym nic,a tyle się chwalą,banda kłamców i złodziei,kiedy wreszcie się to skończy
  36
  pokażodpowiedzi (5)
 • Gabi
  2021-11-09 11:25:08
  Ta kwota którą jest obecna to jakiś absurd niepełnosprawny za tę kwotę nawet całej recepty nie wykupi a potrzeby są dla takiej są większe niż ta jałmużna,przy niskiej emeryturze niepełnosprawny nie kupi sobie nic by polepszyć sobie egzystencji ,to kropla w morzu na potrzeby niepełnosprawnych i nie mam na myśli żadnych luksosow
  11
  pokażodpowiedzi (2)
 • mawi
  2021-11-09 09:37:18
  Proszę uzupełnić swoją wiedzę i nie wprowadzać ludzi w błąd. W zasiłki pielęgnacyjne w kwocie 215,84 zł wypłacane są od 01.11.2019 roku.
  10
 • Zmzm
  2021-11-09 12:58:55
  Dla kleru kasa jest dla niepełnosprawnych nie
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • 4kaja
  2021-11-09 13:56:23
  No tak, niepełnosprawny ochłapy. Nie wiadomo na co to 215 zł. Od 3lat tą samą kwota, a kobiety mają rodzić niepełnosprawne dzieci żeby żyły w ubóstwie. Rządzącym na jeden obiad a kalece na leki. Czasem przy wypasionym obiadku, mogli by pomyśleć o niepełnosprawnych.
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tenia
  2021-11-09 11:37:48
  Tyle wokół szumu ile to ciemnocie podwyższają jakie to są koszty żygac się chce ,ale ile na rządzących wynagrodzenia musimy płacić ,,,cisza ,,
  16
 • Nieznana
  2021-11-09 13:45:20
  Od 1.11.2019 roku zasiłek pielęgnacyjny nie jest podniesiony nic. A to 215,84 zł na nic nie starcza dla dziecka ,to jest traktowanie niepełnosprawnego dziecka jak by był jakąś kulą u nogi. Teraz wszystko jest tak drogie że niektórym nie starcza na jedzenie nie mówiąc o pozostałych rzeczach, rachunkach itp. do końca miesiąca . A dziecko chore potrzeby ma i to duże ,to jaka to jest pomoc, jak na same dojazdy do lekarzy nie starcza tych pieniędzy nie mówiąc o czymś inny. Każdy rodzic zmagający się z chorym dzieckiem wie jakie to są koszty i że ciągle są braki . Sama mam 4 dzieciaków chorych i tak naprawdę te pieniądze nie starczają praktycznie na nic, bo lepiej jest kupić jedzenie dla dzieci niż pozwolić dzieciom na co inne. Jestem ciekawa dlaczego dla takich dzieci nie ma podwyżki ,skoro wszystko poszło w górę i co najważniejsze jeszcze idzie. Czy to jest specjalnie zrobione aby likwidować takie dzieciaki bo kościół rękę trzyma nad tym i zakrywa się innymi . Nie było by dostępu do ciała kobiety co ma zrobić z swoją ciążą gdyby kościół się do tego nie przyczynił . To kobieta powinna sama decydować o swoim ciele a nie kościół .
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zibi
  2021-11-09 13:41:54
  To jest nie sprawiedliwe,bo inne zasiłki są podnoszone co roku ,I waloryzowane ten nie był podnoszony przez 15 lat ,a korzystają z niego wyłącznie niepełnosprawni ,najwyższy czas to zmienić, I dostosować wysokość tego zasiłku do faktycznych kosztów leczenia I rehabilitacji osób niepełnosprawnych
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Agnieszka
  2021-11-09 14:58:37
  Te smrodliwe urzędasy myślą że nam niepełnosprawnym wystarczą ochlapy i resztki niech pozyja jak my którym jest ciężko trzeba drogie leki wykupywac i na opłaty ledwie starczy za co nam przyszło żyć i płacić za szczęśliwe życie bogaczy co tłuste gęby sobie wycieraja i się z nas wysmiewaja to SĄ zwykli pracownicy bo biorą pensję z pracy gdyby tam była prezydentem kraju zabralabym wszystkie dodatkowe przychody i nauczyła rezonu pod pantoflem przydałoby się tam naprawdę
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Panda
  2021-11-09 17:41:11
  A za 620 zl opiekun osoby niepełnosprawnej ma żyć po zrezygnowaniu z pracy .Ile kosztuje opieka w Domu opieki gdyby tam byla?Hipokryci w rzadzie!
  9
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

REKLAMA

Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

REKLAMA