REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek wyrównawczy w 2017 r.

Marta Zdanowska
Zasiłek wyrównawczy w 2017 r. /Fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy w 2017 r. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Komu przysługuje i ile wynosi w 2017 roku?

Jak do tej pory nie dokonano zmian w zasadach przyznawania zasiłku wyrównawczego w 2017 r. To świadczenie pieniężne ma na celu zrekompensowanie pracownikowi obniżenia jego miesięcznego wynagrodzenia w okresie rehabilitacji w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej a także podczas adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy na stanowisku do tego celu wyodrębnionym i przystosowanym.

REKLAMA

Dla kogo zasiłek wyrównawczy?

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi przez okres rehabilitacji zawodowej jeżeli jego sprawność do wykonywania pracy uległa zmniejszeniu. Przyjmuje się, że może to dotyczyć zarówno sprawności psychicznej jak i fizycznej. To, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia takiej rehabilitacji stwierdza lekarz orzecznik ZUS lub wojewódzki ośrodek medycyny pracy.

Zgodnie z art. 25 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek wyrównawczy nie może być przyznany jeżeli pracownikowi przysługuje prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Zmniejszenie sprawności pracownika do wykonywania pracy może nastąpić także wskutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy. W takiej sytuacji – prawo do zasiłku wyrównawczego dla ubezpieczonego pracownika również przysługuje, tyle, że jest on wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego – na postawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z tym przepisem warunkiem wypłaty zasiłku jest w tym przypadku stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu pracownika, który doprowadził do obniżki wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pamiętać przy tym należy, że zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje jeżeli wypadek nastąpił z winy pracownika lub przyczynił się on do niego w znacznym stopniu poprzez wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia środkami psychoaktywnymi.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie związane z ustaleniem prawa do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego należy stosować przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I UK 243/14).

Zobacz serwis: Praca

Okres pobierania zasiłku

Prawo do zasiłku wyrównawczego wygasa wraz z zakończeniem rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Możliwe jest także wcześniejsze ustanie tego prawa - jeśli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych orzeknie, że rehabilitacja stała się niecelowa ze względu na stan zdrowia pracownika.

Okres pobierania zasiłku wyrównawczego nie może trwać dłużej niż 24 miesiące od dnia podjęcia przez ubezpieczonego rehabilitacji zawodowej.

Zasiłek wyrównawczy nie jest wypłacany za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, pobierania zasiłku macierzyńskiego, sprawowania opieki czy też nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Zobacz: Zasiłki

Ile wynosi zasiłek wyrównawczy?

Wysokość zasiłku wyrównawczego stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem otrzymywanym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636 z późn. zm.)

- ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 Nr 199 poz. 1673 z późn. zm.)

- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I UK 243/14

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA