REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Kara umowna jest nierzadko sposobem zabezpieczenia wykonania zobowiązań umownych. Stanowi ona formę ryczałtowego odszkodowania, stąd też zwana jest także odszkodowaniem umownym, karą konwencjonalną albo karą wadialną. Jako odszkodowanie zastrzeżone już przy kształtowaniu węzła obligacyjnego, ponad zasadniczą funkcję kompensacyjną pełni ona także funkcje stymulacyjną i represyjną. Umowny charakter kar umownych, a zatem zależny od woli umawiających się stron, nie pozwala jednak na zastrzeżenie jej zupełnie swobodnie. Jakie są więc podstawowe zasady zastrzegania kar umownych?
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni musi złożyć osobną deklarację SD-3 w przypadku dodatkowego nabycia rzeczy lub praw majątkowych w spadku po spadkodawcy, której nie uwzględniono w pierwotnym zgłoszeniu.
Co z alimentami w przypadku śmierci rodzica? Czy można odziedziczyć długi alimentacyjne? Prezentujemy najważniejsze zasady.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
Jeżeli ubezpieczony umrze, pieniądze znajdujace się na jego subkoncie w ZUS nie przepadają, a podlegają dziedziczeniu. Aby je uzyskać, osoba uprawniona (spadkobierca) musi złożyć wniosek. Spadkobiercą może być nie tylko rodzina ubezpieczonego, ale każda osoba fizyczna np. przyjaciel.
Kiedy zakończą się uroczystości i przeminie smutek związany ze śmiercią bliskiej osoby, spadkobiercy powinni podjąć się uporządkowania spraw spadkowych. Warto działać możliwe niezwłocznie, ponieważ od daty śmierci biegną istotne terminy, których niedotrzymanie może mieć negatywne skutki dla spadkobierców.
Sprawdź jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE, który nie osiągnął wieku emerytalnego. Spadkobiercy muszą jak najszybciej złożyć wniosek o transfer/ wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej, aby otrzymać pieniądze po zmarłym. Jak poinformował ZUS wniosek o wypłatę pieniędzy po zmarłym najlepiej złożyć na formularzu USS „Wniosek o transfer/ wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej”.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że sprzedaż towaru z dziedziczonego majątku przez wnioskodawczynię, nie spełnia przesłanek, aby być uznawaną za podatniczkę VAT.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstał w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie tytułem dziedziczenia, a obowiązek zgłoszenia tego nabycia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego powstał dla z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.
Czy można dziedziczyć środki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czym jest subkonto ZUS?
Kodeks cywilny ma nowy tekst jednolity ogłoszony przez Marszałka Sejmu. Tekst jednolity zawiera aktualną wersja Kodeksu cywilnego, która uwzględnia wszystkie nowelizacje tego aktu normatywnego.
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza uregulować umowę franczyzy w kodeksie cywilnym. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo własności przemysłowej, który został 31 lipca 2023 r. opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji (nr projektu UD506). Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw i mają być stosowane się do umów franczyzy zawartych od dnia wejścia w życie tej nowelizacji.
Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 7 września nastąpiła zmiana oprocentowania.
Czy byli małżonkowie dziedziczą po sobie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym.
W artykule omawiana jest interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadku. Zapytanie dotyczyło sytuacji, w której spadkobiercy wywłaszczonych gruntów zawarli porozumienie z gminą, otrzymując świadczenie pieniężne zamiast nieruchomości. Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane środki należy traktować jako spadek i podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł dotyczy szczegółowego stanowiska KIS oraz jego implikacji dla pytającego i innych podobnych przypadków.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2023 r. wyjaśnia, że otrzymanie świadczenia za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Spadek to nie zawsze korzyści. Czasem to po prostu długi i nic więcej. Czy uproszczenie procedur może wyeliminować prawne pułapki?
Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie w poniedziałek 22 maja. Ma ona pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę.
Posiadanie – faktyczne władanie nad rzeczą.
Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy – stanowi Kodeks cywilny. Co to oznacza? Jaki testament można uznać za „testament wspólny”? Jakie są konsekwencje sporządzenia takiego testamentu.
Testament służy temu, by rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci. Co może zrobić spadkodawca, który po sporządzeniu testamentu dokonał zmiany swojej „ostatniej woli”? W jaki sposób anulować skutki prawne testamentu? W takiej sytuacji spadkodawca może testament odwołać.
Kodeks cywilny nie pozwala na to, by umówić się z potencjalnym spadkodawcą o dziedziczenie po nim, ale umożliwia umowne zrzeczenie się dziedziczenia po danym spadkodawcy. Jakie są warunki takiego zrzeczenia i jego skutki prawne?
Do wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej (22 maja 2023 r.) został niecały miesiąc. Wokół ustawy i instytucji fundacji rodzinnej narosło sporo mitów. Niektórzy wskazują na krzywdzącą rolę fundacji rodzinnej w kontekście uprawnień wynikających ze spadkobrania w związku ze zmiana w zakresie zachowku. Czy to prawda?
Testament allograficzny sporządzany jest poprzez złożenie oświadczenia woli spadkodawcy wobec osoby urzędowej określonej przepisami Kodeksu cywilnego. Jakie są elementy tej formy testamentu?
Niezachowanie poprawnej formy testamentu przez sekretarza urzędu gminy w 1980 r. nie powinno niweczyć woli spadkodawców. Prymat należy przyznać woli spadkodawców – wynika z wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniającego skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
Testament ustny sporządza się poprzez złożenie ustnego oświadczenia w obecności świadków. Treść takiego testamentu musi zostać jednak stwierdzona. Świadkowie testamentu ustnego i inne osoby, które wiedzą o sporządzeniu testamentu mają w tym zakresie określone obowiązki. Poniżej wyjaśniamy, jakie.
Jakie są zasady dotyczące możliwości odwołania darowizny? Co z terminem? Oto najważniejsze zasady?
Zdarza się, że o problemach finansowych naszych bliskich dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że kochana babcia czy ciocia zostawiła w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?
Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?
Przyjęcie spadku pozwala spadkobiercy nie tylko zdecydować, że chce dziedziczyć, ale także – w jakim zakresie będzie odpowiadał za długi spadkowe. Czy zawsze spadkobierca musi spłacać odziedziczone długi? Jak można ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe?
Odrzucenie spadku pozwala spadkobiercy zdecydować o tym, czy będzie dziedziczyć, czy też nie. W jaki sposób można spadek odrzucić? Jakie są skutki prawne odrzucenia spadku?
Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza jest jednym ze sposobów ustalenia, kto nabył spadek pozostawiony przez zmarłego. Kiedy możliwe jest stwierdzenie nabycia spadku u notariusza? Ile kosztuje akt poświadczenia dziedziczenia?
Protokół dziedziczenia jest dokumentem spisanym przez notariusza, będącym podstawą sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Po co spisuje się protokół dziedziczenia? Kto musi brać udział w jego spisaniu? Jakie koszty są związane ze spisaniem protokołu dziedziczenia?
Nabycie spadku przez spadkobiercę następuje z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. W celu ustalenia, kto odziedziczył spadek konieczne jest jednak stwierdzenie nabycia spadku. W jaki sposób można stwierdzić nabycie spadku? Jakie wiążą się z tym koszty? Jaka jest procedura stwierdzenia nabycia spadku?
Prawo spadkowe w USA bardzo różni się od polskiego, nie ma w nim zachowku. Ale nawet jeżeli pominięto członka rodziny w testamencie można podważyć testament. W szczególności można sprawdzić czy osoba, która spisała testament zrobiła to dobrowolnie. I czy testament nie został sfałszowany.
Nowelizacja prawa spadkowego ma na celu lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy. Projekt zmiany Kodeksu cywilnego w tym zakresie trafił do dalszych prac w komisji Sejmu.
6 lutego 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Przepisy tej ustawy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zmiany prawa spadkowego, nad którymi rozpocznie prace Sejm obejmują lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy.
Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Konieczne jest następnie stwierdzenie treści tak sporządzonego testamentu. W jaki sposób stwierdza się treść testamentu ustnego? Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowywana nowelizacja Kodeksu cywilnego?
Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Kto może być świadkiem testamentu ustnego? Kto nie będzie mógł być świadkiem? Jak zmienią się przepisy, kiedy w życie wejdzie projektowana nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego o testamentach?
Testament ustny można obecnie sporządzić jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci albo zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Przesłanki sporządzenia testamentu ustnego wkrótce ulegną zmianie. Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach będzie możliwe sporządzenie testamentu ustnego?
Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?
REKLAMA