REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Skarb Państwa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania stanowi bardzo ważną kwestię. Zanim dokonamy wyboru towarzystwa ubezpieczeń, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy ubezpieczyć i w jakim zakresie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Projekt ustawy budżetowej na 2012 rok gotowy

Według zapewnień premiera nowa ustawa budżetowa ma chronić przed skutkami kryzysu gospodarczego. Kto w przyszłym roku może liczyć na podwyżkę?

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy wypadku jest niezbędne celem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jak i kiedy należy wypełnić takie oświadczenie?

Ile czasu trzeba czekać na odszkodowanie?

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma określony termin na wypłatę odszkodowania poszkodowanemu. Termin ten niekiedy może jednak ulec przedawnieniu

REKLAMA

Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy

Umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego określa górne pułapy ubezpieczenia. Będzie to suma do jakiej odszkodowanie za sprawcę wypłaci jego ubezpieczyciel.

Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku może obniżyć odszkodowanie?

Poszkodowany w wypadku samochodowym może domagać się odpowiedniego odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy. Odszkodowanie to może być jednak pomniejszone, jeżeli przyczynił się do szkody.

Wygaśnięcie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy

W okresie obowiązywania umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres po ustaniu stosunku pracy, zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika często pojawia się pytanie w jaki sposób można zwolnić się z obowiązków, które wzięły na siebie strony zawierając niniejszą umowę.

Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Wraz z nastaniem jesieni coraz częstszym zjawiskiem na polskich drogach jest duża ilość wody gromadząca się w kałużach jak i w dziurach w drodze. Wystarczy jedno nierozważne zachowanie kierowcy i cały chodnik wraz z pieszymi staje się mokry. Jak pieszy może dochodzić odszkodowania za oblanie przez kierowcę?

REKLAMA

Odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku

Zima powoduje wiele utrudnień nie tylko dla kierowców ale również dla przechodniów. Duża masa śniegu często zostaje spychana z dróg prosto na chodniki. Drogowcy zajmując się odśnieżaniem dróg często zapominają o chodnikach. A na zaśnieżonym chodniku łatwo o wypadek. Od kogo i w jaki sposób domagać się odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?

Oświadczenie sprawcy wypadku - WZÓR PISMA

Pobierz bezpłatny wzór pisma. W oświadczeniu sprawca wypadku uznaje swoją winę oraz wskazuje na rozmiar szkód. Służy ono dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

Odwołanie to pismo uprawnionej do odszkodowania osoby, w którym zgłasza ona zastrzeżenia co do treści decyzji ubezpieczyciela w przedmiocie wypłaty odszkodowania.

Co grozi za potrącenie sarny?

Jeżeli w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem, niezbędne okaże się jego uśmiercenie, musimy wezwać odpowiednie służby. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem kara aresztu lub grzywna do nawet 5 tysięcy złotych.

Zastaw skarbowy

Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości przysługuje zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 11 500 zł.

Środki publiczne a dochody publiczne

Środki publiczne to kategoria szersza, zawierająca w sobie także dochody publiczne.

Rachunki papierów wartościowych

Przez rachunki papierów wartościowych należy rozumieć rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe.

Prywatyzacja bezpośrednia przez wniesienie przedsiębiorstwa do spółki

Jednym ze sposobów prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa jest prywatyzacja przez wniesienie przedsiębiorstwa do spółki.

Prywatyzacja bezpośrednia przez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania

Jednym ze sposobów prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa jest prywatyzacja przez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.

Podatek

Mianem podatku określamy publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Podatkami są także: a) zaliczki na podatki, b) raty podatków, jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach, c) opłaty oraz niepodatkowe należności budżetowe.

Partnerstwo publiczno-prywatne w formie spółki

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być komplementariuszem.

Prywatyzacja pośrednia

Mianem prywatyzacji pośredniej określamy rodzaj prywatyzacji polegający na przekształcaniu przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie sprzedaży akcji m.in. w drodze przetargu, z zastrzeżeniem, że do 15% akcji przeznaczone zostanie nieodpłatnie dla pracowników firmy. Akcje w imieniu Skarbu Państwa zbywa minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

Prywatyzacja bezpośrednia

Prywatyzacja bezpośrednia polega na rozporządzeniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa państwowego przez: 1) sprzedaż przedsiębiorstwa, 2) wniesienie przedsiębiorstwa do spółki, 3) oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.

Państwowy dług publiczny

Państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania sektora finansów publicznych z tytułu: 1) wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne; 2) zaciągniętych kredytów i pożyczek; 3) przyjętych depozytów; 4) wymagalnych zobowiązań: a) wynikających z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych, b) uznanych za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych będącą dłużnikiem.

Nabycie akcji w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji

W przypadku wniesienia akcji spółki powstałej w wyniku komercjalizacji do spółki z udziałem Skarbu Państwa, minister właściwy do spraw Skarbu Państwa może zaoferować uprawnionym pracownikom oraz rolnikom lub rybakom możliwość wykonania ich prawa do nieodpłatnego nabycia akcji, w drodze nabycia akcji spółki z udziałem Skarbu Państwa, objętych w zamian za wniesione akcje spółki powstałej w wyniku komercjalizacji.

Karta prywatyzacji

Z przebiegu procesu prywatyzacyjnego sporządza się kartę prywatyzacji, którą prowadzi się od momentu rozpoczęcia procesu prywatyzacji.

Krajowy Depozyt Papierów wartościowych

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Akcjonariuszami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. są w równych częściach: Skarb Państwa (reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa), Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i Narodowy Bank Polski. Kapitał zakładowy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. wynosi 21 mln zł.

Komercjalizacja

Komercjalizacja w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Komercjalizacji dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

Fundusz Reprywatyzacji

Mianem Funduszu Reprywatyzacji określamy jeden z państwowych funduszy celowych utworzony z przychodów pochodzących z prywatyzacji. Ne jego rachunku są gromadzone środki pochodzące ze sprzedaży 5% akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców to jeden z państwowych funduszy celowych, który został utworzony z przychodów uzyskanych z prywatyzacji.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Akt komercjalizacji

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa sporządza za Skarb Państwa akt komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Akt komercjalizacji zastępuje czynności określone w przepisach Kodeksu spółek handlowych, poprzedzające złożenie wniosku o wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców.

Jak zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania?

Konstruując umowę możemy zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania przez drugą stronę. W jaki sposób można tego dokonać?

Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Zawierając umowę mamy prawo oczekiwać, że zobowiązanie będzie wykonane i to wykonane w sposób prawidłowy. Jakiego odszkodowania zażądać w przypadku, gdy umowa nie zostanie jednak wykonana?

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 3

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Jednym z nich jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 1

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Adresatem może być zarówno szpital, jak i winny lekarz.

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Jazda samochodem to nie tylko wygoda. To także obowiązki, o których zdarza nam się zapomnieć. Jednym z takich zadań jest coroczny przegląd techniczny. Jakie spotkają nas konsekwencje, jeśli w czasie kolizji nie będziemy mieli odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym?

Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Podczas wypadku, kiedy towarzyszy nam silny stres często zapominamy o spisaniu istotnego w procesie likwidacji szkody oświadczenia powypadkowego. Jego brak często prowadzi do wydłużenia procesu likwidacji szkody.

Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Polisa AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzimy auto z własnej winy lub zostanie ono zniszczone przez nieznanych sprawców. Także w przypadku kradzieży pojazdu otrzymamy pieniądze. Ochroną objęte są również uszkodzenia spowodowane siłami przyrody – w tym powodziami, zalaniami i podtopieniami.

Szkoda całkowita: co to jest?

Wypadki chodzą po ludziach, wiemy to wszyscy. Może się zdarzyć, że w czasie wypadku auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, iż ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Co to dla nas oznacza?

Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Kupujesz ubezpieczenie AC i zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Nie patrz tylko na cenę. Sprawdź co za nią stoi, czyli jaki jest zakres wybranego ubezpieczenia. Jednym z istotnych elementów jest udział własny. Istotny, bo wpływa na zakres ochrony i wysokość składki.

Jak ubiegać sie o odszkodowanie za błąd lekarza?

Pacjent, którego zdrowie ucierpiało z powodu błędu lekarza, może dochodzić swoich roszczeń. Jak dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez błąd lekarza?

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku huraganów

Poszkodowani przez skutki huraganów rolnicy będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty. Otrzymają oni wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Odszkodowanie dla żony i dzieci zmarłego

Od kilku lat członkowie najbliższej rodziny zmarłego mogą domagać się odszkodowania za śmierć ojca, czy męża. Zadośćuczynienie przysługuje każdemu z osobna.

Obniżenie odszkodowania z powodu przyczynienia się

Wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia zależy również od tego w jakim stopniu za spowodowanie zdarzenia odpowiada sam poszkodowany.

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Kiedy spedytor będzie przewoźnikiem drogowym?

Zawieranie umowy przewozu to czynność prawna, od której zależy, ile zapłacimy za szkodę powstałą w transporcie. I choć umowę przewozu może zawrzeć każdy, fakt zawarcia takiej umowy nie czyni go automatycznie przewoźnikiem. Aby więc oszacować jaką odpowiedzialność poniesiemy, musimy ocenić, czy jesteśmy przewoźnikiem w rozumieniu prawa.

Dla Obamy straż miejska nielegalnie odholowywała auta

Zaparkowane w Śródmieściu auta w trakcie wizyty Baracka Obamy w Warszawie zostały odholowane bezprawnie. Ich właściciele mogą domagać się odszkodowań.

REKLAMA