reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Czym jest franszyza redukcyjna i franszyza integralna?

Czym jest franszyza redukcyjna i franszyza integralna?

Franszyza integralna i franszyza redukcyjna to pojęcia związane z ubezpieczeniami. Każdy ubezpieczyciel ponosi ryzyko udzielając ochrony ubezpieczeniowej. Wyżej wymienione instytucje mają na celu eliminację konieczności likwidowania przez ubezpieczyciela szkód drobnych.

Czym jest udział własny?

Udział własny w ubezpieczeniach polega na tym, że ubezpieczający zatrzymuje na swoje ryzyko część ewentualnej szkody wg określonych zasad. Istnieje możliwość zaostrzenia udziału własnego – regulują to ogólne warunki ubezpieczenia. Instytucją zbliżoną do udziału własnego jest franszyza redukcyjna określająca granicę, poniżej której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Wysokość udziału własnego określa się w stawkach procentowych, natomiast wysokość franszyzy redukcyjnej – walutowo.

Franszyza integralna

Przez franszyzę integralną (inaczej względną bądź warunkową) należy rozumieć kwotę, do wysokości, której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. W przypadku, gdy wartość szkody przewyższy tę kwotę, ubezpieczyciel wypłaca całe należne odszkodowanie. Franszyza integralna wiąże się, co do zasady z wszystkimi rodzajami ubezpieczeń. Ma ona na celu przede wszystkim wyeliminowanie konieczności likwidacji szkód drobnych, zdarza się bowiem, że likwidacja szkody przekracza jej wysokość. Poza tym zwiększa zaangażowanie ubezpieczonego, a co za tym idzie podnosi jego działania prewencyjne. Franszyza integralna najczęściej jest stosowana w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Zobacz: Ubezpieczenie domu lub mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

1. Franszyza integralna wynosi 80 zł. Ubezpieczony poniósł szkodę w wysokości 60 zł – dlatego też ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

2. Franszyza integralna wynosi 80 zł. Ubezpieczony poniósł szkodę w wysokości 200 zł – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w pełnej wysokości.

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna (określana mianem bezwarunkowej lub bezwzględnej) to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania. Dla ubezpieczonego oznacza to, że jeżeli wartość szkody nie przekroczy tej kwoty – nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. Warto podkreślić, że o wysokości franszyzy zawiadamia się ubezpieczonego, ponadto zapis dotyczący franszyzy znajduje się w umowie ubezpieczenia.

1. Franszyza redukcyjna wynosi 100 zł, a wysokość szkody 1000 zł. W tej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 900 zł.

2. Franszyza redukcyjna wynosi 300 zł, a wysokość szkody 250 zł – ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Inne rodzaje franszyz

Opisane powyżej franszyzy to jedne z najczęstszych w ubezpieczeniach. Niekiedy można spotkać się z nietypowymi rodzajami franszyz – np. czasową czy też kilometrową. Przykład stanowi ubezpieczenie assistance (przy ubezpieczeniu komunikacyjnym), jeżeli holowanie pojazdu uzależnione jest od odległości, w jakiej znajduje się on od miejsca zamieszkania. Inny przykład to ubezpieczenia medyczne uzależniające przysługiwanie świadczenia od upływu określonego czasu od zaistnienia zdarzenia (np. czwartej doby). Oczywiście franszyzy muszą zostać podane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w przeciwnym razie nie obowiązują.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia majątkowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania.
Franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama