REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest franszyza redukcyjna i franszyza integralna?

Agnieszka Wiśniewska
Franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania.
Franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania.

REKLAMA

REKLAMA

Franszyza integralna i franszyza redukcyjna to pojęcia związane z ubezpieczeniami. Każdy ubezpieczyciel ponosi ryzyko udzielając ochrony ubezpieczeniowej. Wyżej wymienione instytucje mają na celu eliminację konieczności likwidowania przez ubezpieczyciela szkód drobnych.

Czym jest udział własny?

REKLAMA

Udział własny w ubezpieczeniach polega na tym, że ubezpieczający zatrzymuje na swoje ryzyko część ewentualnej szkody wg określonych zasad. Istnieje możliwość zaostrzenia udziału własnego – regulują to ogólne warunki ubezpieczenia. Instytucją zbliżoną do udziału własnego jest franszyza redukcyjna określająca granicę, poniżej której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Wysokość udziału własnego określa się w stawkach procentowych, natomiast wysokość franszyzy redukcyjnej – walutowo.

Franszyza integralna

Przez franszyzę integralną (inaczej względną bądź warunkową) należy rozumieć kwotę, do wysokości, której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. W przypadku, gdy wartość szkody przewyższy tę kwotę, ubezpieczyciel wypłaca całe należne odszkodowanie. Franszyza integralna wiąże się, co do zasady z wszystkimi rodzajami ubezpieczeń. Ma ona na celu przede wszystkim wyeliminowanie konieczności likwidacji szkód drobnych, zdarza się bowiem, że likwidacja szkody przekracza jej wysokość. Poza tym zwiększa zaangażowanie ubezpieczonego, a co za tym idzie podnosi jego działania prewencyjne. Franszyza integralna najczęściej jest stosowana w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Zobacz: Ubezpieczenie domu lub mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Franszyza integralna wynosi 80 zł. Ubezpieczony poniósł szkodę w wysokości 60 zł – dlatego też ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

2. Franszyza integralna wynosi 80 zł. Ubezpieczony poniósł szkodę w wysokości 200 zł – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w pełnej wysokości.

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna (określana mianem bezwarunkowej lub bezwzględnej) to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania. Dla ubezpieczonego oznacza to, że jeżeli wartość szkody nie przekroczy tej kwoty – nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. Warto podkreślić, że o wysokości franszyzy zawiadamia się ubezpieczonego, ponadto zapis dotyczący franszyzy znajduje się w umowie ubezpieczenia.

1. Franszyza redukcyjna wynosi 100 zł, a wysokość szkody 1000 zł. W tej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 900 zł.

2. Franszyza redukcyjna wynosi 300 zł, a wysokość szkody 250 zł – ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Inne rodzaje franszyz

Opisane powyżej franszyzy to jedne z najczęstszych w ubezpieczeniach. Niekiedy można spotkać się z nietypowymi rodzajami franszyz – np. czasową czy też kilometrową. Przykład stanowi ubezpieczenie assistance (przy ubezpieczeniu komunikacyjnym), jeżeli holowanie pojazdu uzależnione jest od odległości, w jakiej znajduje się on od miejsca zamieszkania. Inny przykład to ubezpieczenia medyczne uzależniające przysługiwanie świadczenia od upływu określonego czasu od zaistnienia zdarzenia (np. czwartej doby). Oczywiście franszyzy muszą zostać podane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w przeciwnym razie nie obowiązują.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia majątkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA