REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pijanego na stoku ubezpieczenie nie chroni

Adrian Prusik
Adrian Prusik
kobieta na stoku
kobieta na stoku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżając na narty warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym i OC. Nietrzeźwy, który spowoduje wypadek na stoku nie będzie mógł liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

Odpowiedzialność cywilna

Będąc na stoku za nasze zachowanie odpowiadamy nie tylko względem siebie, lecz także względem innych osób. Jeżeli nie zachowujemy odpowiedniej ostrożności możemy liczyć się z określonymi konsekwencjami.

REKLAMA

REKLAMA

Przykładowo brawurowa jazda bez zachowania należytej ostrożności może doprowadzić do wypadku, w którym udział weźmiemy nie tylko my, lecz również inne osoby trzecie. Szkody poniesione przez te osoby będą obciążały nasze konto bezpośrednio. Często może chodzić o niemałe kwoty.

X nie zachował wystarczającej ostrożności i spowodował wypadek na stoku narciarskim, w którym ucierpiały inne osoby. Trzech poszkodowanych doznało poważnych złamań, wymagało hospitalizacji oraz wielomiesięcznej rehabilitacji. W pozwie odszkodowawczym zażądają od X odszkodowania w postaci zwrotu kosztów leczenia (20 tys. zł), transportu do kraju (10 tys. zł), rehabilitacji (15 tys. zł), strat materialnych (10 tys. zł) oraz zadośćuczynienia za doznane cierpienia (50 tys. zł). Jeden wypadek może sprawcę kosztować zatem ponad 100 tys. zł.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Ubezpieczenia

Dlatego też wykup ubezpieczenia narciarskiego jest rozsądnym i doradzanym krokiem przed wyjazdem na narty. Chociażby z uwagi na potencjalne ryzyka, które grożą nam w czasie zimowego wypoczynku. Mowa tu nie tylko o kosztach związanych z naszą osobą, czyli takich jak kwestia hospitalizacji, akcji ratowniczej (należy pamiętać, że w wielu kurortach zagranicznych ratownictwo górskie jest płatne), lecz również z naszą odpowiedzialnością względem osób trzecich (odpowiedzialność cywilna za spowodowane szkody). Warto zatem zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia narciarskiego, które będzie zawierać opcję ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

Nietrzeźwi nieubezpieczeni

REKLAMA

Na ochronę ubezpieczeniową nie mogą jednak liczyć osoby, które na stoku pojawiają się w stanie nietrzeźwości. Nawet posiadając ubezpieczenie narciarskie z najpełniejszą możliwie ofertą ubezpieczyciela, sprawca sam będzie musiał pokryć koszty szkód powstałych u innych osób, nie będzie mógł też liczyć na kompensację własnych szkód.

Wszystko z powodu tzw. wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. W niemal każdej umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciela wskazują szereg przesłanek, których zaistnienie spowoduje skasowanie jego obowiązków. Standardowo ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek rażącego niedbalstwa lub wyrządzone umyślnie prze ubezpieczonego , jak również wtedy, gdy szkoda jest związana z działaniami wbrew miejscowemu prawu lub zakazom władz lokalnych.

Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości jest zakazana przez przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pokrycia szkód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA