REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pijanego na stoku ubezpieczenie nie chroni

Adrian Prusik
Adrian Prusik
kobieta na stoku
kobieta na stoku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżając na narty warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym i OC. Nietrzeźwy, który spowoduje wypadek na stoku nie będzie mógł liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

Odpowiedzialność cywilna

Będąc na stoku za nasze zachowanie odpowiadamy nie tylko względem siebie, lecz także względem innych osób. Jeżeli nie zachowujemy odpowiedniej ostrożności możemy liczyć się z określonymi konsekwencjami.

REKLAMA

REKLAMA

Przykładowo brawurowa jazda bez zachowania należytej ostrożności może doprowadzić do wypadku, w którym udział weźmiemy nie tylko my, lecz również inne osoby trzecie. Szkody poniesione przez te osoby będą obciążały nasze konto bezpośrednio. Często może chodzić o niemałe kwoty.

X nie zachował wystarczającej ostrożności i spowodował wypadek na stoku narciarskim, w którym ucierpiały inne osoby. Trzech poszkodowanych doznało poważnych złamań, wymagało hospitalizacji oraz wielomiesięcznej rehabilitacji. W pozwie odszkodowawczym zażądają od X odszkodowania w postaci zwrotu kosztów leczenia (20 tys. zł), transportu do kraju (10 tys. zł), rehabilitacji (15 tys. zł), strat materialnych (10 tys. zł) oraz zadośćuczynienia za doznane cierpienia (50 tys. zł). Jeden wypadek może sprawcę kosztować zatem ponad 100 tys. zł.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Ubezpieczenia

Dlatego też wykup ubezpieczenia narciarskiego jest rozsądnym i doradzanym krokiem przed wyjazdem na narty. Chociażby z uwagi na potencjalne ryzyka, które grożą nam w czasie zimowego wypoczynku. Mowa tu nie tylko o kosztach związanych z naszą osobą, czyli takich jak kwestia hospitalizacji, akcji ratowniczej (należy pamiętać, że w wielu kurortach zagranicznych ratownictwo górskie jest płatne), lecz również z naszą odpowiedzialnością względem osób trzecich (odpowiedzialność cywilna za spowodowane szkody). Warto zatem zastanowić się nad wykupem ubezpieczenia narciarskiego, które będzie zawierać opcję ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

Nietrzeźwi nieubezpieczeni

REKLAMA

Na ochronę ubezpieczeniową nie mogą jednak liczyć osoby, które na stoku pojawiają się w stanie nietrzeźwości. Nawet posiadając ubezpieczenie narciarskie z najpełniejszą możliwie ofertą ubezpieczyciela, sprawca sam będzie musiał pokryć koszty szkód powstałych u innych osób, nie będzie mógł też liczyć na kompensację własnych szkód.

Wszystko z powodu tzw. wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. W niemal każdej umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciela wskazują szereg przesłanek, których zaistnienie spowoduje skasowanie jego obowiązków. Standardowo ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek rażącego niedbalstwa lub wyrządzone umyślnie prze ubezpieczonego , jak również wtedy, gdy szkoda jest związana z działaniami wbrew miejscowemu prawu lub zakazom władz lokalnych.

Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości jest zakazana przez przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pokrycia szkód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA