reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Jak podwyższyć odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi?

Jak podwyższyć odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi?

Odszkodowanie za wywłaszczoną działkę pod budowę drogi powinno w pełni rekompensować straty jakie są ponoszone przez jej właściciela. Zdarzają się przypadki, kiedy właściciel nie jest zadowolony z wysokości odszkodowania. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie?

Podczas wywłaszczania nieruchomości pod budowę autostrad i dróg szybkiego ruchu wiele nieruchomości, głównie gruntów, musiało zostać wywłaszczonych. Jednak nie wszyscy dotychczasowi właściciele są usatysfakcjonowani z uzyskanych odszkodowań. Budowa dróg jak i wywłaszczanie pod nie nieruchomości zostało ułatwione i przyśpieszone na podstawie specustawy drogowej.

Wywłaszczenie następuje na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która przenosi własność nieruchomości na Skarb Państwa. Decyzja ta stanowi podstawę do dokonania wpisu do księgi wieczystej i katastru nieruchomości.

Wycena nieruchomości

Przy ustaleniu wysokości odszkodowania niezbędna jest wycena nieruchomości. Wycena nieruchomości następuje w oparciu o dane zawarte m.in. w księdze wieczystej, katastrze nieruchomości, planach miejscowych, rejestrach zabytków, umowach, orzeczeniach czy decyzjach.

Decyzję o wysokości odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod drogę gminną lub powiatową wydaje starosta, w przypadku dróg publicznych decyzja jest wydawana przez wojewodę. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji o realizacji inwestycji drogowej.

Zobacz: Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Wysokość odszkodowania

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego wysokość odszkodowania powinna umożliwić odtworzenie sytuacji majątkowej, jaką właściciel nieruchomości miał przed wywłaszczeniem. Jeżeli w mniemaniu właściciela nieruchomości wywłaszczanej odszkodowanie nie umożliwia odtworzenia dotychczasowej sytuacji majątkowej – istnieje możliwość zaskarżenia decyzji najpierw do organu administracji wyższego stopnia, a w przypadku niepowodzenia do sądu administracyjnego.

Odwołanie od decyzji

Od decyzji starosty jak i wojewody dotyczącej wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość właścicielowi służy odwołanie. Odwołanie od decyzji starosty kieruje się do wojewody. Po wyczerpaniu drogi administracyjnej, właścicielowi ma jeszcze możliwość złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama