reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Kto płaci koszty opinii powypadkowej w Niemczech?

Kto płaci koszty opinii powypadkowej w Niemczech?

W przypadku likwidacji szkody powypadkowej w Niemczech ważnym elementem jest kwestia pokrycia kosztów powypadkowej opinii rzeczoznawcy. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku drogowego.

Koszty powypadkowej opinii rzeczoznawcy w Niemczech

Koszty sporządzenia opinii pokrywa  towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku.

Problemy powstają wtedy, kiedy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku drogowego. 

Trybunał Związkowy rozstrzygnął wyrokiem z dn. 07.02.2012 r. (Bundesgerichtshof, Az.: VI ZR 133/11) dotychczasowe spory w orzecznictwie sądowym i orzekł, że jeżeli wypadek samochodowy spowodowany został przez dwóch albo więcej uczestników, to koszta opinii rzeczoznawcy są dzielone proporcjonalnie do ich stopnia współwiny.

Zobacz również: Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Dotychczas orzecznictwo sądowe było w tej kwestii niejednolite.

§ 254 BGB (niem. Kodeks cywilny) stanowi, że przy ustaleniu odszkodowania należy uwzględnić przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody. Ta zasada nie była stosowana konsekwentnie odnośnie kosztów rzeczoznawcy. Koszta rzeczoznawcy nie były zatem traktowane jako normalna pozycja likwidacji szkody powypadkowej jak np. koszta naprawy, odholowania uszkodzonego samochodu czy wynajęcie zastępczego pojazdu.

Zdaniem niektórych sądów chodzi tutaj tylko o koszta ustalenia wysokości szkody powypadkowej, które powstają niezależnie od stopnia współwiny czy przyczynienia się do spowodowania wypadku. Poszkodowany, niezależnie od stopnia przyczynienia się do wypadku, musi udokumentować towarzystwu ubezpieczeniowemu wysokość szkody na pojeździe. Nie może on zrobić tego tylko częściowo.

Powyższy wyrok Trybunału Związkowego zakończył te kontrowersje.

Sprawa ta nie jest błaha. Rocznie wydają właściciele uszkodzonych pojazdów mechanicznych około 800 milionów Euro na rzeczoznawców, które potem w całości albo części zwracane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe przeciwników wypadku.

Niezależnie od współwiny nie zawsze poszkodowany jest uprawniony do zlecenia rzeczoznawcy sporządzenia opinii. Przy mniejszych szkodach do ok. 1000 EUR poszkodowany zobowiązany jest do sporządzenia kosztorysu w warsztacie samochodowym. Kosztorys kosztuje ok. 70,-- do 100,-- EUR. Koszta te płaci poszkodowany. Nie są one zwracane  jako szkoda powypadkowa  poszkodowanemu. Jeżeli poszkodowany jednak da swój samochód do naprawy temu warsztatowi, który sporządził kosztorys, to te koszta potrącane są od rachunku naprawy samochodu. 

Poszkodowany ma prawo do wyboru „własnego rzeczoznawcy”. Rozumie się przez to, że towarzystwo ubezpieczeniowe przeciwnika wypadku nie może zobowiązać poszkodowanego do dania zlecenia określonemu rzeczoznawcy albo włączyć własnego rzeczoznawcę.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama