REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Porozumienie stron, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komunia święta dla osoby będącej w związku z rozwodnikiem

Pytanie o to czy osoba będąca w związku z rozwodnikiem powinna mieć możliwość przyjmowania komunii świętej z pewnością jest uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad ewentualnymi warunkami takiego rozwiązania.

Jak wziąć szybki rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego. Warto zatem sięgnąć do uregulowań właśnie na gruncie prawosławia.

REKLAMA

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

Rozwód za porozumieniem stron - 3 najważniejsze zasady

Co tak naprawdę oznacza rozwód za porozumieniem stron? O jakich zasadach warto pamiętać przed złożeniem pozwu rozwodowego?

Kanoniczne przygotowanie do małżeństwa - od czerwca 2020 r. nowe przepisy

Od 1 czerwca 2020 r. będzie obowiązywał Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret uwzględni nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

REKLAMA

Odpowiedź na pozew rozwodowy (bez orzekania o winie) – przykładowy wzór

Odpowiedź na pozew rozwodowy pozwala stronie pozwanej ustosunkować się do wniosków powoda, przedstawić swoje żądania oraz dowody. Czy zgadzamy się na rozwód bez orzekania o winie? Co z pozostałymi kwestiami po rozwodzie? Te pytania warto zadać sobie przed napisaniem odpowiedzi. Dla ułatwienia prezentujemy przykładowy wzór odpowiedzi na pozew rozwodowy bez orzekania o winie.

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Rozwód z winy obu stron: alimenty, koszty procesu

Rozwód z winy obu stron to taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się swoim zachowaniem do rozkładu pożycia a w konsekwencji, do rozpadu małżeństwa. Ustalenie winy rozkładu pożycia ma wpływ na dopuszczalność orzeczenia rozwodu, a także istnienie, zakres oraz czas trwania obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami.

Rozwód a kontakty z dzieckiem - 5 najważniejszych zasad

Wielu rodziców przed rozwodem zastanawia się, w jaki sposób sąd rozstrzyga o kontaktach z dzieckiem. Warto znać podstawowe zasady, wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wniosek o 500 plus bez konieczności dostarczania orzeczenia o rozwodzie

Składając wniosek, rodzic nie musi dostarczać orzeczenia o rozwodzie, separacji, sposobie wychowywania władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka czy stanowieniu opieki naprzemiennej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że program w nowej formule oznacza mniej obciążeń biurokratycznych dla wnioskodawców.

Rozwód cywilny a przyjmowanie komunii świętej

Zagadnienie przyjmowania komunii świętej po rozwodzie cywilnym nie jest tak do końca bezzasadne. Można bowiem przyjąć, iż skoro Kościół broni instytucji małżeństwa, to naturalną koleją rzeczy cywilne rozwody nie są przez niego aprobowane, a stąd niedaleko od postawienia tezy o niedopuszczeniu do komunii świętej osób będących właśnie po cywilnym rozwodzie. Tymczasem teza taka jest sama w sobie błędna.

Eksmisja małżonka po rozwodzie a meldunek

W jaki sposób można pozbyć się byłego małżonka z mieszkania? Czy meldunek chroni przed eksmisją?

Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak napisać?

Odpowiedź na pozew rozwodowy to istotne pismo procesowe strony pozwanej. Jak prawidłowo je napisać?

„Rozwód kościelny” – kiedy apelacja nie jest możliwa?

W przypadku kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, potocznie nazywanego „rozwodem kościelnym” istnieją sytuacje, w których apelacja jest niemożliwa. Jak tę kwestię reguluje prawo kanoniczne?

Pozew rozwodowy - jakie dokumenty?

Składając pozew o rozwód, należy pamiętać o załączeniu odpowiednich dokumentów. Co jest niezbędne dla skompletowania pozwu rozwodowego?

Prawo właściwe dla rozwodu międzynarodowego

Jakie prawo jest właściwe dla rozwodu w przypadku małżeństwa międzynarodowego? Czy miejsce zamieszkania rozwodzących się małżonków ma znaczenie?

Koszty rozwodu w 2019 r. – ile wynoszą i kto je ponosi?

W 2019 r. koszty rozwodu nie zmieniły się, chociaż wciąż trwają prace nad nowelizacją przepisów w tym zakresie. Wiele osób jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód zastanawia się nad wysokością ewentualnych kosztów i możliwością przynajmniej częściowego zwolnienia z konieczności ich poniesienia.

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej

Czym jest wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej? Kiedy sąd wyda wyrok bez udziału pozwanego?

Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Sposób rozwiązania umowy o pracę wpływa na termin przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i okres jego wypłaty.

Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego

Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie.

Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym

Ugoda w rodzinnym postępowaniu informacyjnym przede wszystkim ureguluje kwestie dotyczące wspólnych dzieci rozwodzących się małżonków. Jakie elementy będzie zawierała?

Rozwód na Ukrainie i w Polsce - czym się różnią?

Rozwód na Ukrainie dotyczy około połowy małżeństw. Niewiele mniej małżeństw rozpada się w Polsce. Czym różnią się procedury rozwodowe w Polsce i na Ukrainie? Kiedy polskie sądy stosują prawo ukraińskie?

Pouczenie stron rodzinnego postępowania informacyjnego (wzór)

Pouczenie stron o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa ma być częścią rodzinnego postępowania informacyjnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór takiego pouczenia.

Rozwód na pierwszej rozprawie - kiedy możliwy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co zrobić żeby dostać rozwód na pierwszej rozprawie? By sąd okręgowy orzekł wyrok rozwiązujący małżeństwo musi być spełniony jeden zasadniczy warunek.

Kiedy można żądać orzeczenia rozwodu?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o rozwód. Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu? Kiedy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne.

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

Podział majątku w trakcie rozwodu – 5 najważniejszych faktów

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej. Czy taki podział zawsze jest możliwy? O jakich faktach warto pamiętać?

Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom

Tylko 40 procent kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom, kierując się dobro dziecka. Rośnie również odsetek rozwodów bez orzekania o winie.

Wina w rozwodzie cywilnym a proces kościelny

Czy wina w rozwodzie cywilnym ma wpływ na proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Pytanie to ma szczególne znaczenie dla osób, które są jeszcze przed rozwodem cywilnym, jak i procesem kościelnym.

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Hipoteka po rozwodzie - kto będzie spłacał?

Rozwód powoduje powstanie między małżonkami solidarnej odpowiedzialności za długi zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa. Jak powszechnie wiadomo, jednym z popularniejszym sposobem zadłużania się małżeństw jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W takim wypadku małżonkowie mogą negocjować przeniesienie spłaty na jedną osobę, mającą odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jeżeli tak nie jest to bank zapewne zgody na takie rozwiązanie nie wyrazi, jednak małżonkowie zawsze mogą się dogadać.

Kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie

Wiele młodych małżeństw bierze razem kredyt na mieszkanie. Kto spłaca kredyt w razie rozstania i rozwodu?

500 plus dla rodziców po rozwodzie

Wypłata świadczenia wychowawczego (potocznie nazywanego 500 plus) nie jest uzależniona od pozostawania przez rodziców w związku małżeńskim. Jednak w praktyce rozwód nieco komplikuje sytuację rodziny. Najwięcej wątpliwości dotyczy sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Który z rodziców po rozwodzie powinien wystąpić z wnioskiem o świadczenie?

Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

Nieobecność stron na rozprawie rozwodowej

Jakie konsekwencje prawne niesie nieobecność stron na rozprawie rozwodowej? Czy nieobecność pozwanego przedłuża postępowanie? Co z przesłuchaniem stron?

Roszczenia związane z naruszeniem ustalonego przez sąd sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkanias

W wyroku orzekającym rozwód, sąd rozstrzyga o szeregu kwestii wymienionych w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Mowa tu o kwestiach: rozwiązania małżeństwa stron i winy za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków, kontaktów rodziców z dzieckiem czy też alimentów na rzecz dziecka. Równie istotny, pozostaje jednak wynikający z art. 58 K.r.o. obowiązek sądu co do rozstrzygnięcia o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania.

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form oraz jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie na czas nieokreślony.

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Wzór cofnięcia pozwu rozwodowego

Teoretycznie pozew rozwodowy można wycofać aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji, jednakże w pewnych okolicznościach może się to okazać trudne albo nawet niemożliwe – wiele zależy od etapu postępowania na jakim zdecydujemy się na wycofanie pozwu oraz od woli drugiej strony. Zobacz przykładowy wzór pisma procesowego cofającego złożony pozew rozwodowy.

Cofnięcie pozwu rozwodowego

Złożyłeś/złożyłaś pozew o rozwód ale z jakichś przyczyn jednak nie chcesz postępowania rozwodowego? Możesz cofnąć pozew o rozwód nawet już po wydaniu wyroku. Sposób i skuteczność cofnięcia pozwu rozwodowego zależy jednak od etapu postępowania na jakim pozew cofnięto.

Opłaty sądowe w 2018 r. - wyjaśnienia MS

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów - czytamy w oświadczeniu resortu. Tym samym ministerstwo nie potwierdziło informacji o drastycznych podwyżkach opłat m.in. w sprawach rozwodowych.

Były ukochany nie zawsze musi zwracać prezenty

Coraz częściej w sferze sporu prawnego pojawiają się sprawy skłóconych ze sobą byłych narzeczonych lub partnerów. Zazwyczaj jedna ze stron, po zakończeniu związku wysuwa w stosunku do drugiej roszczenia dotyczące m.in. zwrotu poczynionych nakładów. Oczywiście w zależności od zachowania drugiej strony i ewentualnej możliwości polubownego zakończenia sporu, większość spraw nie trafia na wokandę. Część z nich jednak, prowadzona również „dla zasady”, przeradza się w merytoryczny w pełni spór. Od strony prawnej można uznać takie sprawy za interesujące. Przyznać przy tym jednak dodatkowo należy, że w każdym takim sporze trudno o jednoznaczny jego wynik.

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych.

Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe

Tytułowe zagadnienia są często występującymi praktycznymi zagadnieniami pojawiającymi się w związku z problematyką prawa spadkowego. Wiedza w tym przedmiocie ułatwia świadome podejmowanie decyzji, mających wpływ na zgromadzony majątek.

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego

Generalną i podstawową zasadą obowiązującą wszystkich pracodawców jest wypłata pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Istnieje jednak od tej zasady pewien wyjątek wskazany w art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

REKLAMA