reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew rozwodowy - jakie dokumenty?

Pozew rozwodowy - jakie dokumenty?

Składając pozew o rozwód, należy pamiętać o załączeniu odpowiednich dokumentów. Co jest niezbędne dla skompletowania pozwu rozwodowego?

Jakie dokumenty należy załączyć do pozwu rozwodowego?

W sprawach rozwodowych, w zasadzie poza może sytuacjami rozwodu na zgodny wniosek małżonków i bez konfliktu na jakiejkolwiek jego płaszczyźnie, zalecalibyśmy korzystanie z usług adwokat przy rozwodzie. W sytuacji gdy, to adwokat pisze i składa pozew rozwodowy, raczej nie powstaje problem z określeniem wymogów, jakim powinien odpowiadać pozew o rozwód i jakie dokumenty należy do pozwu dołączyć.

Gdyby jednak Czytelnik zdecydował się składać pozew o rozwód bez adwokata czy radcy prawnego, to spróbujemy wskazać, jakie dokumenty są niezbędne dla skompletowania pozwu o rozwód.

Przede wszystkim do pozwu o rozwód powinniśmy dołączyć oryginał odpisu aktu małżeństwa. W przypadku mieszkańców Poznania, można przypomnieć, iż o odpis aktu małżeństwa zwrócić się należy do Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Libelta w Poznaniu. Podobnie jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, należy załączyć także odpisy aktów urodzenia dzieci. Przy czym dla potrzeb sądu wystarczy odpis skrócony aktów stanu cywilnego.

Koniecznie trzeba także załączyć dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód (na ten moment 600 zł) lub oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym, w przypadku złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.
Warto także dołączyć dokumenty za pomocą, których możemy wykazać koszy związane z utrzymaniem dzieci oraz rachunki dowodzące ponoszone koszty. Będzie miało to znaczenie przy orzeczeniu o wysokości należnych alimentów.

W sytuacji, gdy pozew zawiera żądanie alimentów dla siebie załączamy także zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, deklaracje podatkowe oraz wykaz kosztów utrzymania wraz z rachunkami.

Co prawda na blogach prawniczych prowadzonych przez radców prawnych i adwokatów można znaleźć wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Niemniej jednak w razie pojawienia jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady profesjonalisty: radcy prawnego lub adwokata. Adwokat, radca po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem i oczekiwaniami klienta, będą w stanie w oparciu o swoją wiedze i doświadczenie zaproponować optymalny sposób prowadzenia sprawy.

Polecamy serwis: Pozew rozwodowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O jakich dokumentach warto pamiętać składając pozew o rozwód? fot. Shutterstock
O jakich dokumentach warto pamiętać składając pozew o rozwód? fot. Shutterstock

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama