REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedszkole, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polityka rodzinna 2018 r.

W 2018 roku zmienić mają się m.in. przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Finansowo wzmocniony zostanie program „Maluch plus”. Na edycję w 2018 r. przeznaczono kwotę 450 mln zł.

Bitcoin - jeszcze kryptowaluta czy już waluta?

22 maja 2010 roku dokonano pierwszej transakcji, w której bitcoin posłużył za walutę – za pizzę zapłacono wtedy równowartość 10.000 BTC. Rok później jeden z użytkowników bitcoin sprzedał swój samochód (Toyota Supra, rocznik 1984 r.) za kwotę 3.000 BTC. Ten sam samochód dzisiaj mógłby zostać nabyty za mniej więcej równowartość jednego BTC. Skąd tak spektakularny wzrost wartości tej jednostki rozliczeniowej – lub raczej kryptowaluty?

Kary za dopalacze jak za narkotyki

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?

Na początku listopada 2017 r. do Sejmu trafił stworzony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nowe przepisy precyzują definicję znęcania się nad zwierzętami. W przypadku żywych ryb znęcaniem będzie ich transport lub przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody. Takie unormowanie może przełożyć się na mniejsza dostępność karpia w sklepach.

REKLAMA

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

Na stadionach piłkarskich będą miejsca stojące

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym zezwala się na udostępnianie kibicom mejsc stojących na stadionach piłkarskich. Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa - projekt ustawy

Zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa – to jeden z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji, określony już w listopadzie 2015 roku. Zarówno na poziomie krajowym, jak i w Unii Europejskiej. Prezentowany dziś projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to wynik prac ekspertów zarówno administracji publicznej, jak i przedstawicieli kluczowych sektorów gospodarki.

Medyczna marihuana - nowe przepisy wchodzą w życie

Preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza, z surowca sprowadzanego z zagranicy - przewiduje nowelizacja przepisów, która w środę (1 listopada 2017 r.) weszła w życie.

REKLAMA

Zmiany dla doradców restrukturyzacyjnych

W dniu 30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy określającej zasady działalności doradców restrukturyzacyjnych. Nowe przepisy sprecyzują wymogi stawiane doradcom, a także umożliwią sprawowanie skuteczniejszego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ich działalnością.

Terminy składania wniosków w programie Maluch+ 2018

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do 17 listopada 2017 r. muszą złożyć wniosek na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna. Gminy, powiaty oraz samorządy województwa do 24 listopada 2017 r.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce. Ruszył Program Maluch+ 2018.

Nowa Ordynacja podatkowa od 1 stycznia 2019 r.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej i przepisów ją wprowadzających. Nowa Ordynacja będzie zawierać aż 687 artykułów. Prace nad projektem trwają od 2015 r.

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja od 1 stycznia 2019 r.

W dniu 24 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Rząd chce aby od 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz aby prowadzono i przechowywano dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej.

Utratę dowodu osobistego możesz już zgłosić przez Internet

Od dnia 25 września 2017 r. za pomocą specjalnej e-usługi możesz zgłosić utratę, zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego. W Polsce utratę dowodu osobistego zgłasza nawet 500 tys. osób rocznie.

Wystartował pilotażowy program klas mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowy program dla uczniów klas mundurowych. Założeniem programu jest m.in. stworzenie w każdym powiecie co najmniej jednej klasy wojskowej. Program trwa od 1 września 2017 r.

Będą ułatwienia w zakresie zakładania spółdzielni socjalnych

Szykują się zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Nowelizacja opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu ułatwienie zakładanie i funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Po I czytaniu, które miało miejsce 14 września 2017 r. projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zmiany w obronie koniecznej - obrona przed włamywaczem

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP opowiedział się za zmianą Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej. Nowelizacja Kodeksu zakłada rozszerzenie granic obrony koniecznej poprzez wyłączenie karalności przekroczenia jej granic w sytuacji obrony przed włamywaczem.

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Sejm postanowił o zwiększeniu środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na 47 posiedzeniu przyjęto projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Czy zmiana czasu zniknie?

Posłowie PSL wyszli z inicjatywą zmiany ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP. Nowelizacja zakłada rezygnację z corocznej zmiany czasu na rzecz jednego czasu urzędowego na terenie RP, którym będzie czas letni.

Solarium tylko dla dorosłych

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Co się zmieni w roku przedszkolnym 2017/2018?

Przedszkola rozpoczęły pracę 1 września 2017 r. Reforma oświaty dotknie także dzieci chodzące do przedszkoli. Jakie zmiany przyniesie rok przedszkolny 2017/2018?

Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektóre inne ustawy. Proponowane zmiany zakładają m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej, bezpłatną mediację, oraz poradnictwo obywatelskie.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach 2017/2018

W ostatnich dniach wiele emocji wzbudza zagadnienie podstaw programowych dla szkół różnych szczebli. Co z podstawą programową dla przedszkoli? Na jakich zasadach przebiega organizowanie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych?

Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Nowe zasady segregacji śmieci 2017/2018

1 lipca 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad segregacji śmieci. Ujednolicają one zasady segregacji odpadów w całym kraju wprowadzając cztery pojemniki do składowania odpadów zamiast trzech. Samorządy mają 5 lat na dostosowanie pojemników do nowych wymogów - większe miasta zrobią to w 2018 r.

Arkusz organizacyjny na rok szkolny 2017/2018 - poradnik praktyczny

Reforma oświaty wchodzi w życie już 1 września 2017 r. Przedszkola oraz szkoły muszą opracować arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny 2017/2018. Jak to zrobić? Które przepisy stosować - dotychczasowe czy nowe?

Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Nauczyciele przedszkola korzystają czasem z płatnych posiłków. Czy te opłaty można księgować razem z opłatami dzieci?

Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka

Rzecznik Praw Dziecka wypowiedział się na temat umiejscowienia dziecka 3 letniego w przedszkolu daleko od domu. W tym roku 3 latki muszą się dostać do przedszkola, ale gmina może wskazać przedszkole znajdujące się na drugim końcu miasta.

Darmowe przedszkola w Warszawie już we wrześniu 2017 r.

Od września 2017 r. przedszkola w Warszawie mają być bezpłatne. Rodzice będą płacić za żywienie dziecka. Ważne zmiany także dla uczniów podstawówek i gimnazjów - komunikacja będzie bezpłatna.

Dowóz dzieci do przedszkola - PIT 8C

Gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport oraz opiekę podczas przewozu dziecka. Należy pamiętać, że generalnie droga 5 - latka z domu do przedszkola nie powinna przekraczać 3 km.

Przedszkole za 6 latka nie weźmie opłaty

Rodzice 6-latków, które uczęszczać będą do placówki wychowania przedszkolnego są zwolnieni od opłat za pobyt dzieci.

Jak szkoła może pozyskać środki z 1% podatku?

Szkoła bezpośrednio nie może przyjąć środków przekazanych w ramach 1% podatku. Ma prawo jednak pozyskać te środki. W jaki sposób? Z czym się to wiąże? Jakie są minusy pozyskiwania środków w taki sposób?

Wymiar urlopu nauczyciela - placówka nieferyjna

Ustalenie wymiaru urlopu nauczyciela w placówce nieferyjnej jest kwestią problematyczną. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w takiej placówce? W jakim terminie może iść na urlop?

Szkoły i przedszkola publiczne 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół i przedszkoli 2017/2018?

Wiemy jak będziemy wyglądała rekrutacja do szkół oraz przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.

Opłaty za przedszkole 2017

Rodzice 6-latków realizujących w przedszkolu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zapłacą wyłącznie za wyżywienie dziecka.

Opłaty za przedszkole dla 6-latka zniesione - zmiany od 2017 r.

Opłaty za pobyt sześciolatka w przedszkolu zostaną zniesione - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rodzice będą wnosić opłaty jedynie za wyżywienie w placówce. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy.

Czym jest proces na odległość?

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy m.in. pracy komorników, ułatwień w czynnościach procesowych czy dostępu do sądów.

Podstawa programowa w przedszkolach - zmiany

Nowa podstawa programowa uwzględnia objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Podstawa ma formę rozporządzenia, które określa co powinien wiedzieć przedszkolak na zakończenie każdego z etapów edukacji.

Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego ma formę rozporządzenia, które określa co dziecko powinno umieć na zakończenie każdego etapu edukacji. Zmiana podstawy programowej wynika z reformy oświatowej, która zniosła obowiązek szkolny sześciolatków.

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej

3 września 2015 r. Minister Sprawiedliwości – Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej.

Program ochrony brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Jakie są główne założenia tego programu?

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

Rozdział 80106 „Inne formy wychowania przedszkolnego”

Osoby prawne i fizyczne mogą prowadzić inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 sierpnia 2010 r w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Koszty wychowania przedszkolnego dziecka z innej gminy

Jednostka samorządu terytorialnego może w przepisach wewnętrznych uregulować kwestie związane z rozliczaniem kosztów wychowania przedszkolnego ucznia uczęszczającego do przedszkola w gminie, której nie jest mieszkańcem – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. RIO podkreśla, iż regulacja prawna nie wprowadza obligatoryjnej formy dotyczącej procedury rozliczania przedmiotowych kosztów.

Czy przekazanie dotacji z budżetu gminy dla niepublicznego przedszkola stanowi wydatek strukturalny

Z budżetu gminy, zgodnie z obowiązkiem ustawowym, przekazywana jest dotacja dla niepublicznego przedszkola. Z dotacji dokonywane są różnorakie wydatki, część z nich może stanowić wydatki strukturalne. Czy, i ewentualnie na jakiej podstawie, należy te wydatki ujmować w ewidencji wydatków strukturalnych prowadzonej przez urząd?

REKLAMA