reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Nowe zasady segregacji śmieci 2017/2018

Nowe zasady segregacji śmieci 2017/2018

1 lipca 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad segregacji śmieci. Ujednolicają one zasady segregacji odpadów w całym kraju wprowadzając cztery pojemniki do składowania odpadów zamiast trzech. Samorządy mają 5 lat na dostosowanie pojemników do nowych wymogów - większe miasta zrobią to w 2018 r.

Zmiany dotyczące zasad segregowania odpadów powodowane są koniecznością wypełnienia wymogów europejskich. W 2020 r. musi uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Niespełnienie warunków grozić może utratą dość dużego dofinansowania z UE.

WSSO

Nowe zasady segregacji śmieci zostaną wprowadzone na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które weszło w życie 1 lipca br.

Nowe przepisy wprowadzają Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Jego zadaniem jest ujednolicenie, na terenie całego kraju, przepisów dotyczących segregacji odpadów. WSSO opierać się będzie o segregację odpadów w podziale na cztery frakcje (niebieska, zielona, żółta, brązowa). Selektywnie zbiera się:

  • papier;
  • szkło;
  • metale;
  • tworzywa sztuczne;
  • odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Do niebieskiego pojemnika trafia papier i różnego rodzaju tektury. Zielony pojemnik jest na szkło. Do żółtego pojemnika wrzucamy metale i tworzywa sztuczne, natomiast do brązowego wrzucimy ,,bioodpady’’.

Należy zaznaczyć, że oprócz odpowiedniego koloru pojemniki będą musiały być odpowiednio opisane (np. na niebieskim pojemniku powinien widnieć napis ,,Papier’’).

Przepisy przejściowe

Pojemniki stosowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nieoznaczone napisem, samorządy będą musiały oznaczyć w ciągu 6 miesięcy.

Pojemniki niespełniające wymogów rozporządzenia samorządu będą musiały się do wymogów lub zastąpić je pojemnikami spełniającymi wymagania, w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia, a więc do 30 czerwca 2022 r.

Okres przejściowy wprowadzono także ze względu na konieczność wygaszenia obecnie trwających umów z firmami odbierającymi śmieci. W rozporządzeniu ustalono, że umowa niezgodna z rozporządzeniem będzie ważna, ale maksymalnie do dnia 30 czerwca 2021 r.

Jak było

Do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia, zasady segregowania odpadów były w kraju bardzo niejednolite. Najczęściej polegało to na zbieraniu odpadów w podziale na trzy frakcje: szkło i papier, odpady zmieszane; pozostałe suche. Mniej popularnym sposobem był podział na dwie frakcje: śmieci suche i mokre.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe zasady segregacji śmieci – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Nowe zasady segregacji śmieci – 2017/2018 r./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama