| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Sejm postanowił o zwiększeniu środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na 47 posiedzeniu przyjęto projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ustawa została przekazana Prezydentowi RP.

Nowe przepisy zakładają zwiększenie finansowania na wyposażenie i aparaturę medyczną co pozwoli poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Dotacje będą przekazywane nie tylko podmiotom leczniczym utworzonym lub nadzorowanym przez Ministra Zdrowia, ale także innym podmiotom, które świadczą opiekę zdrowotną w zakresie najbardziej istotnym z punktu zdrowia publicznego np. ośrodkom onkologicznym.

Zobacz również: Prawa dziecka

Nowe środki zostaną przeznaczone na unowocześnienie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych w wybranych dziedzinach medycyny np. pediatrii, onkologii. Planuje się zakup urządzeń stosowanych w małoinwazyjnym leczeniu takich jak laparoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolanoskopy, a także nowoczesne ultrasonografy.

Przewidziano także zakup  wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi oraz zakup wyposażenia lub doposażenia ośrodków laseroterapii u dzieci celem leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną.

Minister zdrowia zaproponował także by część środków przeznaczono na wyposażenie i sprzęt przeznaczony do prowadzenia intensywnej terapii noworodków.

Pieniądze na dentobusy

Przyjęcie omawianej ustawy pozwoli na zakup dentobusów, o których mówi się już od jakiegoś czasu. Jest to związane z planami wyposażenia gabinetów profilaktyki szkolnej w szkołach prowadzonych przez samorządy. Dzieci będą miały dostęp do pomocy pielęgniarki, higienistki czy dentysty.

Jednocześnie w szkołach, w których nie ma gabinetów stomatologicznych, pojawią się tzw. dentobusy, w których dzieci otrzymają nieodpłatnie świadczenie zdrowotne. Jest to szczególne ważne w małych miejscowościach.

W uzasadnieniu przytoczono wyniki badań, które wskazują na to, że odsetek dzieci w wieku 3 lat wolnych od próchnicy wynosi 46,2 proc. (2015 r.), natomiast wśród dzieci w wieku 6 lat – już tylko 14,4 proc. (2012 r.). W 2016 r. wyniki badań dotyczące dzieci w wieku 12 lat wskazały, że odsetek dzieci bez próchnicy zębów wynosi zaledwie 14,6 proc.

Dotacje na wyposażenie mają być udzielane przez wojewodę.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »