reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy

Sejm postanowił o zwiększeniu środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na 47 posiedzeniu przyjęto projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ustawa została przekazana Prezydentowi RP.

Nowe przepisy zakładają zwiększenie finansowania na wyposażenie i aparaturę medyczną co pozwoli poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Dotacje będą przekazywane nie tylko podmiotom leczniczym utworzonym lub nadzorowanym przez Ministra Zdrowia, ale także innym podmiotom, które świadczą opiekę zdrowotną w zakresie najbardziej istotnym z punktu zdrowia publicznego np. ośrodkom onkologicznym.

Zobacz również: Prawa dziecka

Nowe środki zostaną przeznaczone na unowocześnienie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych w wybranych dziedzinach medycyny np. pediatrii, onkologii. Planuje się zakup urządzeń stosowanych w małoinwazyjnym leczeniu takich jak laparoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolanoskopy, a także nowoczesne ultrasonografy.

Przewidziano także zakup  wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi oraz zakup wyposażenia lub doposażenia ośrodków laseroterapii u dzieci celem leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną.

Minister zdrowia zaproponował także by część środków przeznaczono na wyposażenie i sprzęt przeznaczony do prowadzenia intensywnej terapii noworodków.

Pieniądze na dentobusy

Przyjęcie omawianej ustawy pozwoli na zakup dentobusów, o których mówi się już od jakiegoś czasu. Jest to związane z planami wyposażenia gabinetów profilaktyki szkolnej w szkołach prowadzonych przez samorządy. Dzieci będą miały dostęp do pomocy pielęgniarki, higienistki czy dentysty.

Jednocześnie w szkołach, w których nie ma gabinetów stomatologicznych, pojawią się tzw. dentobusy, w których dzieci otrzymają nieodpłatnie świadczenie zdrowotne. Jest to szczególne ważne w małych miejscowościach.

W uzasadnieniu przytoczono wyniki badań, które wskazują na to, że odsetek dzieci w wieku 3 lat wolnych od próchnicy wynosi 46,2 proc. (2015 r.), natomiast wśród dzieci w wieku 6 lat – już tylko 14,4 proc. (2012 r.). W 2016 r. wyniki badań dotyczące dzieci w wieku 12 lat wskazały, że odsetek dzieci bez próchnicy zębów wynosi zaledwie 14,6 proc.

Dotacje na wyposażenie mają być udzielane przez wojewodę.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy/ fot. Fotolia
Więcej środków na sprzęt i aparaturę medyczną - dentobusy/ fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama