reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Profesjonalna rejestracja pojazdów

Profesjonalna rejestracja pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Sejm jednogłośnie przyjął propozycję nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają wprowadzić tzw. profesjonalną rejestrację pojazdu. Jest to nowa forma czasowej rejestracji pojazdów, która pozwala na przeprowadzanie jazd testowych bez konieczności rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Zakłada się by nowe przepisy weszły w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. 

Profesjonalna rejestracja pojazdów stanowi odpowiedź na postulaty przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy w ciągu ostatnich kilku lat wnioskowali o wprowadzenie takiego mechanizmu, ponieważ do tej pory nie występował on w polskim prawie. Na chwilę obecną starosta na wniosek:

  1. właściciela pojazdu w celu wywozu pojazdu za granicę, przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP albo przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;
  2. jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań.

– dokonuje czasowej rejestracji każdego pojazdu odrębnie.

Obecne rozwiązanie prawne blokuje podmiotom, które zajmują się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów możliwość czasowego korzystania z pojazdu w celu przeprowadzenia jazd testowych, z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów. Podmioty te muszę wiec rejestrować każdy pojazd osobno, co zabiera pewną ilość czasu i stanowi obciążenie administracyjne.

Proponowane rozwiązanie

Zaproponowane rozwiązanie ma za zadanie rozwiązać wskazany powyżej problem dzięki wprowadzeniu profesjonalnej rejestracji pojazdów, która pozwoli na wykonywania jazd testowych i korzystania z profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie wystawiany przez starostę. Jak wskazało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: decyzję o wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) starosta podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony  opłaty administracyjnej i ewidencyjnej oraz dołączeniu wymaganych oświadczeń.

Profesjonalna rejestracja pojazdu ma obowiązywać przez rok. Na każdy podmiot uprawniony (oprócz producentów) może przypaść nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji przez starostę o wydaniu profesjonalnego dowodu nie będzie wynosiła więcej niż 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 20 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama