REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

Bartłomiej Ceglarski
Profesjonalna rejestracja pojazdów/ fot.Newspress
Profesjonalna rejestracja pojazdów/ fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Sejm jednogłośnie przyjął propozycję nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają wprowadzić tzw. profesjonalną rejestrację pojazdu. Jest to nowa forma czasowej rejestracji pojazdów, która pozwala na przeprowadzanie jazd testowych bez konieczności rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

REKLAMA

Zakłada się by nowe przepisy weszły w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. 

Profesjonalna rejestracja pojazdów stanowi odpowiedź na postulaty przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy w ciągu ostatnich kilku lat wnioskowali o wprowadzenie takiego mechanizmu, ponieważ do tej pory nie występował on w polskim prawie. Na chwilę obecną starosta na wniosek:

 1. właściciela pojazdu w celu wywozu pojazdu za granicę, przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP albo przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;
 2. jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań.

– dokonuje czasowej rejestracji każdego pojazdu odrębnie.

Obecne rozwiązanie prawne blokuje podmiotom, które zajmują się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów możliwość czasowego korzystania z pojazdu w celu przeprowadzenia jazd testowych, z wykorzystaniem jednego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów. Podmioty te muszę wiec rejestrować każdy pojazd osobno, co zabiera pewną ilość czasu i stanowi obciążenie administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane rozwiązanie

Zaproponowane rozwiązanie ma za zadanie rozwiązać wskazany powyżej problem dzięki wprowadzeniu profesjonalnej rejestracji pojazdów, która pozwoli na wykonywania jazd testowych i korzystania z profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

REKLAMA

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie wystawiany przez starostę. Jak wskazało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: decyzję o wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) starosta podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony  opłaty administracyjnej i ewidencyjnej oraz dołączeniu wymaganych oświadczeń.

Profesjonalna rejestracja pojazdu ma obowiązywać przez rok. Na każdy podmiot uprawniony (oprócz producentów) może przypaść nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji przez starostę o wydaniu profesjonalnego dowodu nie będzie wynosiła więcej niż 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 20 zł.

Jednego profesjonalny numer rejestracyjny będzie można użyć do wielu pojazdów.

W określonych przypadkach starosta, który wydał profesjonalny dowód rejestracyjny będzie mógł uchylić swoją decyzję, z natychmiastowym skutkiem.

Kto będzie mógł skorzystać i na jakich warunkach?

Możliwość skorzystania z profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie miał:

 • przedsiębiorca posiadający siedzibę albo oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący o się dystrybucją (sprzedażą i handlem), produkcją lub badaniami pojazdów;
 • jednostka uprawniona lub jednostka badawcza producenta pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części przeprowadzająca badania pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części.

Szacuje się, że możliwość skorzystania z nowego rozwiązania będzie miało ok. 20 tys. polskich firm i jednostek badawczych.

Możliwość profesjonalnej rejestracji dotyczyć będzie pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, motorowerów lub przyczep.

Profesjonalny dowód rejestracyjny ma być ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy.

Zobacz również: Wykroczenia drogowe

Podmiot uprawniony będzie miał 30 dni (od upływu terminu ważności decyzji o profesjonalnej rejestracji) na zwrot do starosty profesjonalnych dowodów rejestracyjnych albo niewykorzystanych blankietów, w przeciwnym razie zostanie nałożona na niego kara w wysokości 5 tys zł.

Podmiot uprawniony będzie musiał także prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych przez niego w ruchu drogowym .

Klient także poprowadzi pojazd

Nowe przepisy zakładają, że profesjonalnie zarejestrowany pojazd będzie mógł poprowadzić nie tylko podmiot uprawniony lub pracownik ale także ewentualny klient zainteresowany kupnem pojazdu. Taka jazda testowa będzie musiała odbyć się w obecności podmiotu lub jego pracownika.

Obecnie jest tak, że jazdę testową może wykonać jedynie osoba uprawniona, a potencjalny nabywca jest osobą towarzyszącą.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

  Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

  Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

  Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

  REKLAMA

  11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

  11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

  Zamrożenie cen prądu 2024. Jest ustawa!

  Zamrożeniem cen prądu do połowy 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, której celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

  REKLAMA