Kategorie

Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej

Bartłomiej Ceglarski
Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej./ fot. Fotolia
Będą zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej./ fot. Fotolia
Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektóre inne ustawy. Proponowane zmiany zakładają m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej, bezpłatną mediację, oraz poradnictwo obywatelskie.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej funkcjonuje od 2016 r. Wtedy to uruchomiono pierwsze punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Z tego rodzaju pomocy skorzystać mogły osoby fizyczne, którym sytuacja życiowa lub materialna nie pozwoliła na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Edukacja prawna z kolei miała zapewnić wszystkim osobom fizycznym dostęp do informacji prawnej.

Inicjatywa, choć z założenia bardzo szlachetna, nie do końca się sprawdziła. Z danych dotyczących funkcjonowania opisywanej ustawy w praktyce wynika, że w ciągu jednego dnia funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej udzielano średnio jednej porady na godzinę.  

Więcej uprawnionych podmiotów - mniej ograniczeń przedmiotowych

Prezydent proponuje rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z darmowej pomocy prawnej. Na skutek nowelizacji z darmowej pomocy skorzystają m.in. następujące osoby:

 • których dochód w rodzinie na osobę, osiągnięty w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nie przekroczył 2000 zł (w przypadku osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe – 3000 zł);
 • które uzyskały decyzję o przyznaniu świadczenia na pierwsze dziecko;
 • bezrobotne;
 • niepełnosprawne;
 • objęte kuratelą;
 • objęte ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie;
 • mające wizy repatriacyjne;
 • pełniące funkcję rodziny zastępczej lub prowadzące rodzinny dom dziecka;
 • osoby, które przez ostatnie 5 lat mieszkały poza granicami RP i wróciły do kraju z zamiarem stałego pobytu;
 • które w roku poprzedzającym zwrócenie się o pomoc prawną, korzystały z pomocy na podstawie ustawy o pomocy społecznej, o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Reklama

Zwiększeniu liczby uprawnionych podmiotów towarzyszyć ma zmniejszenie liczby ograniczeń przedmiotowych. Jeżeli zmiany wejdą w życie to nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować tylko spraw ściśle związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Na chwilę obecną oprócz spraw ściśle związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, darmowe poradnictwo nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Poradnictwo obywatelskie

Projekt zakłada także możliwość korzystania z pomocy prawnej w formie bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Ma to ułatwić, w szczególności osobom, które uzyskały poradę, zrozumienie skomplikowanego języka prawniczego, co pozwoli na pełne wykorzystanie pozyskanej wiedzy w praktyce.

Poradnictwem obywatelskim ma zająć się ok. ¼ wszystkich funkcjonujących w ramach systemu bezpłatnej pomocy i edukacji prawnej punktów.

Bezpłatna mediacja

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podkreślono istotną rolę alternatywnych metod rozstrzygania sporów. Wskazano także na fakt, że na chwilę obecną brak jest rozwiązań, które zapewniałyby dostęp do darmowej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.

Właśnie, w celu naprawy takiego stanu rzeczy, Prezydent proponuje możliwość prowadzenia mediacji w formie nieodpłatnej pomocy prawnej. Ma to także przyczynić się do upowszechnienia mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów.

Dyżur i specjalizacje

Samorządy lokalne mają uzyskać więcej możliwości, które pozwolą im dostosować oferowane usługi do potrzeb lokalnych. Ma temu posłużyć wprowadzenie dyżurów i możliwość przypisania specjalizacji.

Dyżur w punkcie pomocy prawnej ma trwać 4 godziny w ciągu dnia. Starosta, w porozumieniu z gminami, może przypisać danemu punktowi określoną specjalizację. To przypisanie polegać ma na wskazaniu dziedziny prawa lub problematyki nieodpłatnej pomocy prawnej, albo poprzez wskazanie grupy osób, do których w szczególności skierowana jest pomoc prawna, przykładowo dla ofiar przemocy domowej.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255 z późn. zm.)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?