REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadek, Majątek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ciało po śmierci

Coraz więcej osób wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała zostały spopielone lub przekazane na cele naukowe. W jaki sposób można rozporządzić swoim ciałem po śmierci?

Testament allograficzny

Prawo w Polsce wyróżnia kilka form spisania testamentu. Obok testamentu sporządzonego u notariusza i odręcznego (holograficznego), wyróżnia się również testament allograficzny, zwany inaczej urzędowym.

Dziedziczenie prawa do zachowku

Zachowek jest uprawnieniem przysługującym najbliższej rodzinie zmarłego w sytuacji, gdy zostali oni pominięci w testamencie. Czy roszczenie o zachowek jest jednak dziedziczne?

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

W rozdzielności majątkowej nie ma majątku wspólnego. Występują jedynie dwa odrębne majątki małżonków. Podział mienia małżonków może nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego i, wyjątkowo, przez sąd.

REKLAMA

Czy spłata w ramach działu spadku to przychód objęty podatkiem dochodowym?

Nabycie spadku to zdarzenie, które wiąże się często z koniecznością rozstrzygnięcia złożonych problemów i wątpliwości prawnych. Problemy takie mogą powstawać zwłaszcza w sytuacji, gdy spadek po zmarłej osobie dziedziczy wielu spadkobierców. Prawo spadkowe to dziedzina, w której wykształciło się bogate orzecznictwo sądowe, ułatwiające rozstrzyganie w praktyce problemów dotyczących praw do spadku.

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Twój Testament (Ostatnia Wola i Testament) informuje wszystkich, w jaki sposób twój majątek i nieruchomości mają być podzielone po twojej śmierci. Wyraża on twoje intencje i zamiary, a rozporządzenia zawarte w Testamencie dyktują twoją wolę długo po tym jak odejdziesz. Chyba, że sąd z jakiś względów stwierdzi, że dokument jest nieważny.

Prawne podsumowanie czerwca 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Wspólne konto bankowe małżonków w Niemczech

W Niemczech wyróżniamy dwa rodzaje wspólnego konta małżonków. Czym się różnią?

Spadek po bracie

Spadek po bracie czy siostrze otrzymamy dopiero wówczas, gdy nie żyje już chociaż jedno z rodziców. To właśnie udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicom, w ich braku, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.

Kiedy odpowiada się majątkiem wspólnym za zobowiązania podatkowe małżonka?

Ordynacja podatkowa zawiera własną regulację dot. odpowiedzialności majątkiem wspólnym, za zobowiązania podatkowe jednego z małżonków.

Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Kiedy egzekucja prowadzona jest z majątku wspólnego małżonków, a kiedy jedynie z osobistego? Czy prawo daje małżonkowi możliwość ochrony swojego mienia?

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka?

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przez jednego z małżonków przed długami drugiego z nich jest zawarcie przed notariuszem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową (tzw. intercyzy).

Zmiana oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Gdy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od jego skutków prawnych. Dotyczy to również osób, które nie złożyły w terminie wymaganego oświadczenia.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Sądowy dział spadku

Podział spadku może nastąpić poprzez zawarcie umowy między spadkobiercami bądź przez orzeczenie sądu. Każda z osób uprawnionych do spadku może dochodzić działu spadku przed sądem, jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co do jego dokonania.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Darowizna mieszkania a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Jak napisać wniosek o zezwolenie małżonkowi na dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej?

Istnieje pewna kategoria czynności, która wymaga zgody drugiego małżonka. Do tych czynności należy m.in. sprzedaż nieruchomości. Co powinno znaleźć się we wniosku o zezwolenie małżonkowi sprzedaży rzeczy wspólnej?

Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

W relacjach małżeńskich nie zawsze układa się prawidłowo. Jednak wiele skłóconych małżeństw nie zdąży rozwieść się przed śmiercią. Spadkobiercy zmarłego mogą wystąpić z pozwem o wyłączenie od dziedziczenia małżonka osoby zmarłej. Kiedy może mieć to miejsce oraz co należy zawrzeć w powództwie o wyłącznie małżonka od dziedziczenia?

Stwierdzenie zgonu

Z uwagi na doniosłość znaczenia śmierci i jej skutków prawnych bardzo ważne jest precyzyjne stwierdzenie chwili śmierci oraz odpowiednie jej udokumentowanie. Z chwilą śmierci następują m. in. takie zdarzenia jak otwarcie spadku i powołanie do spadkobrania.

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy Kodeks cywilny. Kto jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego?

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy rozporządzanie konkretnymi składnikami swojego majątku. Oznacza to, że testator może poszczególne ze składników zapisać konkretnej osobie. Ma to zastosowanie również przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy zapis windykacyjny będzie skuteczny?

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Rozdzielność majątkowa między małżonkami

Rozdzielność majątkowa może nastąpić poprzez umowę pomiędzy żoną a mężem, czyli przez zawarcie tzw. intercyzy. W pewnych wymienionych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy sytuacjach rozdzielność majątkowa powstaje obligatoryjnie, czyli przymusowo.

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Majątek spółki cywilnej

Spółka cywilna to tylko umowa między wspólnikami z zobowiązaniem do dążenia do wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, więc nie może mieć majątku. Co zatem należy rozumieć, gdy słyszymy określenie „majątek spółki cywilnej”?

Jak przenieść nieruchomość do majątku osobistego małżonka?

Czy można przenieść nieruchomość z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z nich? W jakiej formie tego dokonać?

Skarga pauliańska wobec rozporządzenia majątkiem wspólnym małżonków

Wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku wspólnego małżonków, jeżeli dług został zaciągnięty bez zgody obojga. Brak zgody obojga małżonków nie przeszkadza jednak wniesieniu skargi pauliańskiej – głosi uchwała SN.

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – do jakiego wnieść sądu?

Po śmierci spadkodawcy należy doprowadzić do nabycia spadku przez spadkobierców zmarłego. Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Do jakiego sądu należy wnieść taki wniosek?

Do jakiego sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym - wydział cywilny. Podlega ono opłacie w wysokości 50 zł.

Zapis windykacyjny

Przez zapis windykacyjny należy rozumieć możliwość zawarcia przez spadkodawcę w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego postanowienia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku.

Rzeczoznawca majątkowy

Przy wycenie nieruchomości często należy skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zawodu rzeczoznawcy majątkowego.

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Uzupełnienie zachowku

Uzupełnienie zachowku polega na tym, że w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże osoba ta jest obowiązana do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.

Zapis windykacyjny a zachowek

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

Prawne podsumowanie października 2011

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu, czy też zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

Zapis windykacyjny – wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego

Od 23 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu cywilnego, które wprowadzając nową instytucję prawa – zapis windykacyjny. Co oznaczają zmiany?

Porady prawne: spadki

Nasze porady prawne z prawa spadkowego dotyczą wszelkich zagadnień związanych z dziedziczeniem. Korzystając z nich, dowiesz się jak sporządzić niezbędne pisma procesowe oraz jakie przysługują ci prawa.

Zapis windykacyjny 2011

Zapis windykacyjny to nowość w prawie spadkowym. Z chwilą otwarcia spadku zapisobierca windykacyjny staje się właścicielem konkretnych składników majątku.

Czy zapis i polecenie muszą być zawsze wykonane?

Zapisy i polecenia ustanowione przez spadkodawcę na rzecz osób trzecich muszą być spełnione. Spadkobiercy mają więc prawny obowiązek wykonania zapisu i polecenia.

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć?

REKLAMA