reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Zarząd spadkiem małoletniego

Zarząd spadkiem małoletniego

Gdy do spadku zostaje powołany małoletni, czyli osoba, która nie ukończyła lat 18, zarząd nad odziedziczonym majątkiem sprawują jego rodzice lub opiekun pod nadzorem sądu opiekuńczego. Wyłączone spod władzy rodziców są zarobki dziecka i przedmioty oddane mu do swobodnego użytku.

Zarząd majątkiem dziecka

Rodzice są obowiązani i uprawnieni do wykonywania wszystkich czynności prawnych nie przekraczających zwykłego zarządu.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno nie mówi o granicach zwykłego zarządu, lecz w razie wątpliwości w kwestii jego dopuszczalności decyduje sąd opiekuńczy. Zgoda sądu jest konieczna w przypadku kupna przez dziecko reprezentowane przez rodziców lub opiekunów rzeczy o dużej wartości czy zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego np. nieruchomością dziecka. Nie jest wymagana zaś, gdy dziecko nabywa rzecz wolną od obciążeń z tytułu darowizny.

Wniosek do sądu

W razie woli rodziców o dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, sąd opiekuńczy udziela zezwolenia na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego.

Wniosek ten składa się do sądu rejonowego i podlega on opłacie w wysokości 40 zł. Dziecko nie jest uczestnikiem postępowania, lecz sąd obowiązany jest do wysłuchania go, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwalają, uwzględniając w miarę możliwości rozsądne życzenia dziecka.

Czy zarząd majątkiem mogą sprawować tylko rodzice bądź opiekunowie?

Testator może zastrzec, że majątek objęty spadkiem nie będzie rozporządzany przez rodziców. Wtedy powinien określić, kogo ustanawia zarządcą spadku. Jeśli tego nie zrobi, sąd opiekuńczy wyznaczy kuratora. Sąd może również odwołać zarządcę jak i kuratora na ich wniosek lub w przypadku zaniedbań naruszających dobro dziecka.

Zobacz również: Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice?

Co z ewentualnym dochodem?

Czysty dochód z majątku dziecka powinien być w przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Kiedy małoletni może sam decydować o swoim majątku?

Gdy zarząd nad majątkiem małoletniego z chwilą uzyskania przez niego pełnoletniości ustaje, rodzice przekazują dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu zarządzany przez nich majątek. Małoletni bądź jego przedstawiciel ustawowy mogą żądać rachunku ze sprawowanego zarządu. Żądanie to musi być zgłoszone przed upływem roku, od momentu w którym ustaje zarząd i nie może dotyczyć dochodów z majątku, pobranych w czasie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama