| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna mieszkania > Darowizna mieszkania a zachowek

Darowizna mieszkania a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Dla kogo zachowek?

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego, którzy dziedziczyliby po nim zgodnie z ustawą, a nie zostali przez niego uwzględnienie w testamencie. W pierwszej kolejności z roszczeniem o zachowek wystąpić mogą dzieci i małżonek. Przy czym dzieci urodzone w związku małżeńskim oraz poza nim traktowane są na równi. Natomiast rodzice będą mogli ubiegać się o należną im część zachowku dopiero wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawi zstępnych. W takim przypadku nabędą spadek razem z małżonkiem zmarłego.

 Uprawnienie w postaci zachowku nie przysługuje innym ustawowym spadkobiercom. A więc z takim roszczeniem nie będzie mógł wystąpić brat, dziadek czy pasierb zmarłego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje chwili otwarcia spadku. Wtedy roszczenie o zachowek przechodzi na jego zstępnych, a więc na wnuki spadkodawcy.

Zobacz także: Czym jest zachowek

Pozbawienie prawa do zachowku

Roszczenie o zachowek nie będzie przysługiwać małżonkowi wobec którego została orzeczona separacja. Ponadto wyłączenie  od dziedziczenia nastąpi na skutek orzeczenia sądu. Może tego żądać każdy pozostały spadkobierca ustawowy,  wówczas gdy spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy drugiego małżonka, a żądanie to było uzasadnione.

Pozbawione prawa do zachowku będą także osoby wydziedziczone. Aby wydziedziczenie było skuteczne, spadkodawca musi w sporządzonym przez siebie testamencie wyjaśnić przyczyny takiej decyzji oraz  konkretnie wskazać osoby, których będzie to dotyczyć.

 Istnieje zamknięty katalog przyczyn, na które może powołać się testator, wydziedziczając daną osobę. Są to:

  • uporczywe postępowanie wbrew woli spadkodawcy, będące zarazem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • dopuszczenie się względem spadkodawcy lub osoby mu najbliższej umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
  • uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Zobacz także: Wydziedziczenie

Wysokość zachowku

Zachowek w wysokości dwóch trzecich udziału, który przypadłby spadkobiercy gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą otrzymają małoletni oraz osoby trwale niezdolne do pracy. Pozostałym przypadnie połowa tego co gwarantuje im ustawa.

 Spadkodawca cały swój majątek przepisał konkubinie, pomijając dwoje małoletnich dzieci oraz żonę. Zgodnie z ustawą pozostały przy życiu małżonek i dzieci dziedziczą w równych częściach. A więc, gdyby zmarły nie zostawił testamentu, każdemu z nich przypadłby udział w wysokości równej 1/3 spadku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »