REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna mieszkania a zachowek

Magdalena Maciągowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Dla kogo zachowek?

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego, którzy dziedziczyliby po nim zgodnie z ustawą, a nie zostali przez niego uwzględnienie w testamencie. W pierwszej kolejności z roszczeniem o zachowek wystąpić mogą dzieci i małżonek. Przy czym dzieci urodzone w związku małżeńskim oraz poza nim traktowane są na równi. Natomiast rodzice będą mogli ubiegać się o należną im część zachowku dopiero wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawi zstępnych. W takim przypadku nabędą spadek razem z małżonkiem zmarłego.

REKLAMA

 Uprawnienie w postaci zachowku nie przysługuje innym ustawowym spadkobiercom. A więc z takim roszczeniem nie będzie mógł wystąpić brat, dziadek czy pasierb zmarłego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje chwili otwarcia spadku. Wtedy roszczenie o zachowek przechodzi na jego zstępnych, a więc na wnuki spadkodawcy.

Zobacz także: Czym jest zachowek

Pozbawienie prawa do zachowku

REKLAMA

Roszczenie o zachowek nie będzie przysługiwać małżonkowi wobec którego została orzeczona separacja. Ponadto wyłączenie  od dziedziczenia nastąpi na skutek orzeczenia sądu. Może tego żądać każdy pozostały spadkobierca ustawowy,  wówczas gdy spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy drugiego małżonka, a żądanie to było uzasadnione.

Pozbawione prawa do zachowku będą także osoby wydziedziczone. Aby wydziedziczenie było skuteczne, spadkodawca musi w sporządzonym przez siebie testamencie wyjaśnić przyczyny takiej decyzji oraz  konkretnie wskazać osoby, których będzie to dotyczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Istnieje zamknięty katalog przyczyn, na które może powołać się testator, wydziedziczając daną osobę. Są to:

 • uporczywe postępowanie wbrew woli spadkodawcy, będące zarazem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
 • dopuszczenie się względem spadkodawcy lub osoby mu najbliższej umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
 • uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Zobacz także: Wydziedziczenie

Wysokość zachowku

Zachowek w wysokości dwóch trzecich udziału, który przypadłby spadkobiercy gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą otrzymają małoletni oraz osoby trwale niezdolne do pracy. Pozostałym przypadnie połowa tego co gwarantuje im ustawa.

 Spadkodawca cały swój majątek przepisał konkubinie, pomijając dwoje małoletnich dzieci oraz żonę. Zgodnie z ustawą pozostały przy życiu małżonek i dzieci dziedziczą w równych częściach. A więc, gdyby zmarły nie zostawił testamentu, każdemu z nich przypadłby udział w wysokości równej 1/3 spadku.

 Dlatego wysokość zachowku przysługującego małżonkowi wyniesie połowę z 1/3 spadku, natomiast każde małoletnie dziecko otrzyma zachowek w wysokości 2/3 z 1/3 całego spadku.

REKLAMA

Aby ustalić udział spadkowy stanowiący podstawę do obliczania zachowku, należy uwzględnić nawet spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy odrzucili spadek. Nie uwzględnia się natomiast spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

 Wyliczając wysokość należnego konkretnej osobie zachowku, nie uwzględnia się  zapisów i poleceń, a dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Nie dotyczy to jedynie:

 • drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych,
 • darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku. Wyłączenie to dotyczy jednak tylko sytuacji, w której darowizny dokonano na rzecz osób niebędących spadkobiercami ani uprawnionymi do zachowku.
 • darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Darowizna mieszkania a prawo do zachowku

W przypadku, gdy osoba uprawniona do zachowku otrzymała za życia spadkodawcy darowiznę na przykład mieszkania, wysokość należnego jej zachowku będzie niższa o wartość ofiarowanego przedmiotu. Dopiero tak obliczona kwota może być podstawą roszczenia w stosunku do osoby, która uzyskała przysporzenie majątkowe kosztem pozostałych spadkobierców. Co ważne wartość darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

 Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny ( na przykład wnuk) na poczet należnego mu zachowku dolicza się także darowiznę dokonaną przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego ( rodzica)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr,
  2023-04-04 13:55:20
  Moje pytanie .Ojciec umiera więc po sądowym orzeczeniu spadku wiadomo dom i ziemia zostaje podzielona o otrzymuję 1/3 spadku.Matka robi larum nie chce mieszkać na wiosce .chce mieszkać w mieście i żąda od nas przepisania (darowizny) domu i ziemi aby kupić w mieście mieszkanie.Ale teraz u notariusza sporządziła darowiznę na rzecz najstarszego brat.Bo moja żona nie chciała kłótni z moimi braćmi ze względu na mój ciężki stan zdrowia ( żyję i jestem całkowicie niezdolny do pracy) Gdzie żona żadnego wsparcia nie otrzymała od mojej rodziny. Pytanie czy mi się należy zachowek po śmierci matki?
  0
 • Lidka
  2023-10-28 16:08:22
  Ja w sprawie o darowiznę zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Pomogła mi praktycznie od ręki.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna podwyżka renty socjalnej w 2024 r. Świadczenie wspierające zablokuje taką podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

REKLAMA

Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

REKLAMA