| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Unia Europejska uprościła formalności prawne związane z testamentami i sprawami spadkowymi o charakterze międzynarodowym. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskim zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie utworzenia Europejskiego Poświadczenia Spadkowego.

Dzięki rozporządzeniu zmniejszą się trudności prawne w sytuacji, gdy umiera członek rodziny posiadający majątek w innym kraju Unii Europejskiej.

Nowe prawo wprowadziło:

  •     wspólne zasady, w oparciu o które ustalana będzie międzynarodowa właściwość sądów (jurysdykcja) w sprawach spadkowych (podstawowym łącznikiem dla ustalania jurysdykcji będzie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci),
  •     wspólne normy kolizyjne, w oparciu o które ustalane będzie prawo właściwe dla rozstrzygania spraw spadkowych (podstawowym łącznikiem dla prawa właściwego będzie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci, z tym że spadkodawca będzie mógł wybrać także prawo państwa, którego jest obywatelem),
  •     wspólne zasady uznawania i wykonywania orzeczeń oraz ugód sądowych i dokumentów urzędowych wydawanych w tego typu sprawach (orzeczenia sądowe w sprawach spadkowych będą uznawane i wykonywane na analogicznych zasadach, jak te przewidziane w rozporządzeniu Bruksela I; to samo dotyczy wykonywania ugód sądowych i dokumentów urzędowych; nadto, dokumenty urzędowe w sprawach spadkowych będą mieć we wszystkich państwach członkowskich taki sam skutek dowodowy jak w państwie ich pochodzenia),
  •     Europejskie Poświadczenie Spadkowe – jednolity w skali całej UE dokument, który ułatwi wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich UE.

Z przepisów skorzysta około 450 000 europejskich rodzin mających do czynienia każdego roku ze sprawami spadkowymi o charakterze międzynarodowym. – To jeden z przykładów działań Unii Europejskiej służących rozwiązywaniu trudności prawnych w sprawach dnia codziennego oraz umożliwiających ponoszenie niższych wydatków przez Europejczyków – podkreśla Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Komisji.

Nowe prawo unijne w tym zakresie to efekt propozycji Komisji z października 2009r. Ostatecznie rządy państw członkowskich przyjęły rozporządzenie 7 czerwca 2012r. Państwa UE mają trzy lata na dostosowanie przepisów krajowych do nowych przepisów Unii.

Zakończenie prac nad rozporządzeniem było jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE. Zamknięcie trzyletnich negocjacji stało się możliwe dzięki intensywnym działaniom w drugim półroczu 2011 r. Wejście w życie tych przepisów jest więc także sukcesem Polski.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Polecamy serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »